Hayatının bu döneminde üniversitelerini başarılı bir şekilde tamamlayıp iş hayatına atılan herkes, sudan çıkmış balık gibi oluyor. Girdiği işin durumuna ve profesyonelliğine göre davranış biçimlerini bilmediği gibi tecrübesizliği altında kıvranıp duruyor.  Bu durum kadınlar için de genel olarak aynıdır fakat bazı durumlarda kadınlar daha çok çıkamaz işin içinden. Erkeklerin işi biraz daha kolay gibi görünür, takım elbiseyi çek üzerine hop tamam oldu bu iş. Ama kadın dediğimiz canlı, arkadaşları ile buluşmaya giderken bile ne giyeceğine karar vermekte zorlanır. Bir kere giyim konusunda karmaşa yaşaması kaçınılmazdır. Bir anda spor kıyafetlerden sıyrılıp, profesyonelliğe adım atmak kolay değildir tabi. Hele ki, büyük plazalarda işe başlayan kadınlar için durum iki kat daha zorlaşır. Siz de bu kadınlar arasında yer alıyorsanız merak etmeyin yalnız değilsiniz. Sizinle aynı sıkıntıları yaşayan ve maalesef nasıl plaza kadını olacağı hakkında karmaşa yaşayan onlarca kadın vardır.

Etrafınız şıklıkla donatılmış ve nerede nasıl davranacağını bilen tecrübeli iş kadınları ile doluyken, siz bir köşeden herkese gülümsemeyi seversiniz. Bir de bir türlü o etek ile o bluz asla o kadında durduğu gibi durmaz üzerinizde. Hazır olun; büyük bir dönüşüm içindesiniz ve emin olun ki, yakında o kıyafetler sizin üzerinize de cuk diye oturacak.:)

İş Kadınlığına Ayak Uydurmak İçin 10 Basit Tavsiye;

1.Kıyafet Birincil Ölçüt;

plaza

Plazada işe giren bir kadın öncelikle giyim kuşamını baştan yaratmalıdır. Siyah kalem etekler ve beyaz ipek gömlekler yakın bir zamanda vazgeçilmeziniz olacaktır. Tabi bu noktada topuklu ayakkabılar da önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Topuklu ayakkabıların yakında hayatınızda önemli bir unsur olacağını aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ediyoruz.

2.Makyaj Her Daim Taze Olmalı;

pudra-keten-elbise

Yemek aralarında, kahve molalarında ve fırsat bulduğunuz her anda, makyajınızı tazelemeli, yoğun iş şartları karşısında bile bakımlı ve alımlı olmalısınız.

3.Çantanızda Her An Not Alabilmeniz İçin Ufak Bir Not Defteri Bulundurmalısınız;

indir

Bu madde de profesyonel iş hayatı bakımından çok önemli bir noktaya işaret ediyor.  Muhtemelen işe başladığınız ilk günlerde bir çok şeyi unutacaksınız. Bize kalırsa hiç o topa girmeyin ve çantanızda her an her detayı not alabileceğiniz bir not defteri bulundurun. Böylece ilk profesyonel adım atılmış olacak.:)

4.Tecrübesiz Bile Olsanız Prensip Sahibi Olmaya Özen Gösterin;

is4xxx_d

Bazı konularda asla taviz vermeyin. İş hayatına yeni atıldınız ve tabi ki tecrübesizsiniz. Onlar zaten sizi bu durumun farkında olarak işe aldılar. Bu yüzden tecrübesizliğinizin altında ezilmeyin. Sonuç olarak ne demiş büyüklerimiz, onlara eleman çok, size de iş çok felsefesinden hareket ederseniz, iş hayatında hep kazanırsınız.

5.Özverili Olmak Şart;

stes_kadin

Yoğun ve uzun mesai saatlerine hazırlıklı olun. Mesaiye kaldığınız zamanlarda söylenmeyin ve her daim enerjinizi yüksek tutun. Profesyonel şirketlerde işi öğrenmek uğruna uzun mesailer kaçınılmazdır.

6.Acımasız Rekabete Hazır Olun;

PLAZA (1)

Plaza ortamı kariyer savaşlarının yoğun yaşandığı bir yer olduğu için, özellikle kadınlar arasında rekabet yüksektir. Hem güzel hem de başarılıysanız, ayağınızı kaydırmak isteyenler olacaktır. asla oyuna gelmeyin.:)

7.Günceli Takip Etmeniz İçin Mutlaka Bir Moda Dergisine Üye Olmanız Gerekir;

VBzXouUvjmpl

Günceli takip etmek de tabi ki hayati bir unsurdur.

8.İlk Hedefiniz Şık bir Araba Almak Olmalı;

ada7bb4d1469d5e9f50c26f7a15f13d5

Şık giyimli olmak tamam da, minibüslerde, metrobüslerde. dünya para vererek aldığınız kıyafetler sönüp gitmesin diye ilk işiniz araba almak olsun. Şirketin servislerini kullanmanız da, fazladan bir sürü trafik çilesi çekmenize ve iş yerine erkenden gelmenize bu nedenle de güne gergin başlamanıza sebep olabilir.

9.Hedefleri Yüksek bir İmaj Yaratmaya Çalışın;

fft5_mf968869

Hedefiniz her daim en zirve olsun. Emin olun, o zaman o hedefe daha kolay ulaşacaksınız.

10.Her Konuda Bir fikrinizin Olmasında Fayda Var;

179039030-thinkstock-kadin-mutsuz-stres-ofis-mns

Sonuçta plaza ortamında belli bir düzeyden gelen yöneticilerle çalışacaksınız. Göze girmeniz açısından bu madde hayati bir önem taşıyor.:)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here