in

20 Maddede Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Hepimizin hayatında kısa süreli de olsa kilo verme süreci olmuştur. Kimilerimiz bu durumda başarılı, kimilerimiz ise başarısız olmuştur. Kendi kendinize dikkat etiğiniz halde kilo veremiyorsanız, öncelikle sağlıkla ilgili bir probleminiz var mı araştırmanız gerekli, sağlık probleminiz var ise tedavinizi ihmal etmemelisiniz.Kilo vermekte zorluk yaşıyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler:

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

1.Öncelikli kararlı olmalısınız ve kilo verme fikrinizi ertelemeyin. Bozduğunuz zaman tekrardan toparlanın ve kaldığınız yerden devam edin.

2. Tartılmayı ihmal etmeyin. Kilo probleminiz fazla ise haftada 1 gün , kilo probleminiz 2-4 kg gibi az ise hergün tartılın. Tartılmaktan korkmayın, takıntı haline getirmeyin.Tartılmak sizi programınıza sadık tutar.

3. Yediklerinizi not alın.Günlük tutun.

4. Programınıza sadık kalın. Küçük de olsa programınızda farklılıklar yapmayın.

5. Günlük yaşlamınız ağırlıklı olarak dışarda geçiyor ise yemeklerinizi yanınızda götürmeyi deneyin.

6. Yeşillikleri sevin ve öğünlerinizde yer verin.

7. Hayvansal proteinler ile birlikte yogurt tüketmeyin, bitkisel proteinlerin yanında yogurda yer verin.

8. Haftada 3 gün yumurta yemeyi ihmal etmeyin.

9. Ara öğünleri atlamayın.

10. Bağırsaklar ile dost olan probiyotikleri sevin.

11. İşlenmiş gıdalardan uzak durun.

12. Günde 2-2,5 lt su için.

13. Alkol kullanmayın.

14. Sigara içmeyin.

15. Tuz tüketimini azaltın.Günde 1 tatlı kaşığı kadar tuz yeterli.

16. Baharatlar ile tanışın ve yemeklerinizde tuz yerine baharatlara yer verin.

17. Şeker ve tatlandırıcıdan uzak durun. Tatlı eşiğinizi azaltın.

18. Kafein alımınıza dikkat edin.

19. Uykunuzu iyi alın.

20. Egzersizi ihmal etmeyin.

Uzman Diyetisyen
Merve Kalelioğlu Çiftçi

Siz Ne Düşünüyorsunuz

301 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ve Çocuk Hastanesi`nde Beslenme Tedavi ve Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, Gülhane Askeri Tip Akademisinde(GATA) Diyet Polikliniğinde, Genel Cerrahi servisinde Beslenme Uygulamaları, Gazi Osman Paşa Üniversitesinde Diyet polikliniğinde ve klinik diyetisyenliği beslenme uygulamaları, Cevdet Aykan Hastanesinde Diyet Polikliniğinde Beslenme Uygulamaları, Kadın Doğum Polikliniğinde kadınlara yönelik beslenme uygulamaları, çeşitli Özel iyileştirme merkezlerinde menü planlama ve kişiye özel beslenme uygulamaları, çeşitli özel beslenme danışma merkezlerinde bireysel ve toplu beslenme eğitim uygulamaları, Atatürk Araştırma Hastanesinde Mutfak bölümünde menü planlama ve sağlık bilgisi uygulamaları, İBN-i Sina Hastanesinde Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşk Mutfağı menü uygulamaları, çeşitli aile sağlığı merkezlerinde toplum bilinçlendirme ve bireysel beslenme uygulamaları, çeşitli eğitim kurumlarında, derneklerde ve kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine seminer ve eğitim uygulamaları üzerine diyetisyen olarak çalışmalarda aktif rol almıştır.

Diyetin glisemik indeksinin beden kütle indeksi ve hastalıkları ile ilişkisi konulu tez çalışmasında, fiziksel aktivitenin sağlıklı yasam ve kilo kontrolü önemi, bitkisel steroller ve stanollerin sağlık üzerine etkileri, kardiovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi, mide kanseri sonrası beslenme, tiroit rahatsızlıklarında beslenme, epilepsi hastalığında beslenme, karaciğer yağlanması ve beslenme, polistik over sendromu ve beslenme, diyabetik bireylerde karbonhidrat sayımı, okul cağı çocukların beslenmeleri ve basari ilişkileri konulu çalışmalarda bulunmuştur.

2012-2014 yılları arasında Medical Park Hastaneler grubunda poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak çalıştı. 2014 yılında Kalelioğlu Beslenme Danışmanlığı merkezini kurmuş olup, yönetici diyetisyen olarak halen çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle Bahçeşehir’de Merve Diyet Beslenme Danışmanlığı Merkezi`ni ` Kurucu Diyetisyen` olarak calışmaktadır.

Aktif olarak çeşitli okul, dernek, kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Gıda ve beslenme üzerine firmalara broşür ve web sitesi içeriği hazırlama üzerine danışmanlık yapmaktadir. Çeşitli kreş ve iş yerleri gibi kurumlara menü plalama danışmanlığı vermektedir. Çeşitli restoran ve cafelerin menü kalori belirleme danışmanlığı vermektedir. Ayrıca çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yazı yazmaktadır. Şuan diyetin bir yaşam biçimi olduğunu konu alan kitap calışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yılbaşı Yemeği Önerileri

Her Anne Babanın İzlemesi Gereken Filmler