in

Koç Burcu

Anti Aging Özellikli 10 Besin

Vücudunuzda kanser, kalp hastalıkları, cilt hastalıkları, göz ve akciğer hastalıkları gibi birçok hastalığın oluşmasında etkili olan serbest radikaller aynı zamanda yaşlanmaya da neden olan faktörlerdir. Serbest radikallere ve yaşlanmaya karşı savaşta en etkili destekçiniz ise anti-aging özellikli besinlerdir.

Gelecekte daha güzel ve daha genç görünmek için tüketmeniz gereken 10 besin

​ Siyah Üzüm

Siyah üzüm çok güçlü antioksidanlarla doludur. Resveratrol, antosiyaninler, kuersetin ve tanin bunlardan bazılarıdır. Üzümün içerisinde yüksek miktarda su ve lif ile birlikte demir, selenyum, potasyum ve çinko yer alır. Bu maddeler yaşlanma karşıtı ve kalp dostudur.

 Nohut

Müthiş bir lif kaynağı olan nohut; yaşlanmayı geciktirici birçok besin maddesinden zengindir. Bol miktarda protein, E vitamini ve çinko içerir. Yapılan araştırmalara göre; hücre yenilenmesine yardımcı olur, saç ve cilt sağlığı ile birlikte kalbi ve bağışıklığı destekler.

Haşlanmış Yumurta

8 temel aminoasidi içeren yumurta aynı zamanda çinko, A, B, D ve E vitamini kaynağıdır. Kolajen üretimi, göz sağlığı, kemik sağlığı ile hafıza ve konsantrasyonu artırma ve duygusal sağlığı artırmada çok etkilidir. Yumurtanın hem sarısının hem beyazının tüketilmesinde fayda vardır. Haşlanmış olarak tüketildiğinde besin biyoyararlılığı artmaktadır.

Avokado

A, B, C, E vitaminleriyle birlikte tekli doymamış yağ asidi (Omega-3 ve omega-9) içeriğinden yüksek bir besin olan avokado serbest radikallerle savaşır ve cildi çok iyi nemlendirir. Trigliserit seviyesini düşürür ve iyi huylu kolesterolü yükseltir, kötü kolesterolü düşürür. Yüksek oranda lif içerir. Potasyum zenginliği ile kas sağlığı ve kan basıncının düzenlenmesinde etkilidir.

​ Pancar

Koyu kırmızı renkli pancar çok güçlü bir antioksidan olan beta-cyanin içerir. Kanı temizler ve anti kanserojen özelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalara göre; pancarın karaciğeri koruma özelliği çok yüksektir ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Ayrıca içeriğinde bulunan silika maddesi sağlıklı cilt, saç, tırnak, kas ve kemik bağ dokusu için gereklidir.

Mantar

Birçok sebzeden daha fazla protein, E vitamini ve selenyum içerir. Yağın yakılarak enerjiye dönüştürülmesi için temel bir faktör olan B3 vitamini (niyasin) içerir. Kalp sağlığı için önemli olan potasyum ve kireçlenmeyi önleyici B12 vitamini içerir. Shitake mantarı bağışıklık sistemini güçlendirir, reishi mantarı yüksek kan basıncına karşı savaşır, maytake matarı kan basıncı ve akciğer hastalıklarını tedavi eder.

​ Soğan

İçeriğinde; B vitaminleri, selenyum, kükürt ve kuersetin bolca bulunur. Soğan selülitle mücadele konusunda meşhurdur. Ayrıca içeriğinde bulunan krom kan şekerini düşürmeye yarar. Kuersetin ile iltihaplanmayı önleyici, selenyum ile güneşin zararlı ışıklarından cildi koruyucu, kükürt ile cilt, saç ve tırnak sağlığını koruyucu özelliktedir.

​ Yeşil Elma

Çözünür ve çözünür olamayan lif içeriği ile besinlerin bağırsaktaki hareketlerini yavaşlatır. Pektin lifi bağırsaktaki yararlı bakterileri artırır ve vücuttan toksin atışına yardımcı olur. Yüksek lif içeriği aynı zamanda daha uzun süre tok tutma özelliği sağlar. Ayrıca; yeşil elmanın yüksek C vitamini içeriği sayesinde yağlar vücudumuzdan % 44 oranında daha kolay atılır.

 Mercimek

En besleyici ve sindirimi kolay besinlerin başında gelen mercimeğin kırmızı, yeşil ve kahverengi renkleri vardır. Mercimek B12 ve B3 vitamininden son derece zengindir. İçeriğinde yüksek oranda bulunan demir ile kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Yüksek lif içeriği ile sindirimi düzenlemeye yardımcıdır.

 Salatalık

Yaklaşık % 90’ı su içeren salatalık güçlü nemlendirme özelliğine sahiptir. Silika maddesinden zengindir. Silika; kemik ve bağ dokusuna faydası sebebiyle osteoporozu önlemede etkilidir. Salatalık; yüksek su içeriği ile birlikte magnezyum ve potasyumdan zengindir. Bu özelliği ile iyi bir idrar söktürücüdür.

Uzman Diyetisyen
Deniz Berksoy
www.denizberksoy.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

295 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Dyt. Deniz Berksoy

Uzm. Dyt. Deniz Berksoy

Deniz Berksoy lisans eğitimine Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde başlayarak 2007 yılında mezun olmuş ve Diyetisyen ünvanını almıştır. 4 yıllık eğitimi boyunca; İzmir Kent Hastanesi, İzmir Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Uygulama Ve Araştırma Merkezi ve Ankara’daki bazı hastanelerde stajlarını yapmıştır.

2008 yılında yüksek lisans eğitimine başladığı; Ankara Üniversitesi BESYO Spor Sağlık Bilimleri Anabilim Dalı’nda 2011 yılında eğitimini tamamlamış ve bilim uzmanlığını alarak Uzman Diyetisyen olmuştur.

25’den fazla seminer ve kongreye katılmış ve sertifikalar edinmiştir. Ayrıca lisans tez araştırması Japonya’nın Yokohama kentinde 15. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nde -ICD- poster olarak sunulmuştur.

İş hayatında Üstün Yemekçilik, Base Life Club Spor Merkezi, HDL Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi gibi merkezlerde beslenme eğitimi ve danışmanlık hizmeti vererek çalışmalar yapmıştır.

Sky Tv, Yeni Asır Tv, Atv gibi kanallarda beslenme ve obezite konularında haberleri yayınlanmıştır. Diva dergisi, İzmir Life dergisi, Folkart Dergisi, Hürriyet gazetesi, Milliyet Gazetesi, Yeniasır gazetesi, Posta gazetesi, Vatan Gazetesi gibi gazetelerde beslenme ile ilgili çeşitli konularda haber ve yazıları yayınlanmaktadır. Ayrıca; Hürriyetaile'ye uzman diyetisyen olarak köşeyazarlığı ve danışmanlık yapmaktadır.

Şu an, kurucusu olduğu Deniz Diyet Danışmanlık merkezinde danışanlarına kilo verme, kilo alma, hamilelik ve emziklilik döneminde beslenme, çocukluk döneminde beslenme, hastalıklarda beslenme, spora özel beslenme vb. hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Maddede Aldatan Erkek Modeli Ve Belirtileri

Diyet Yapanlarda Anksiyete ve Üstesinden Gelme Yöntemleri