in

Bel Fıtığı Nedir ve Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Belimizi taşıyan omurgalar dediğimiz bir düzenimiz var. Bu omurgalar bizi taşıyan kemiklerden oluşuyor. Aralarında ise disk adını verdiğimiz, koyu sakız kıvamında yumuşak madde var. Bu madde sayesinde öne ve yana doğru eğilebiliyoruz. Bazen o maddenin dış kılıfı patlıyor ve içindeki madde dışarı doğru çıkıyor. Biz buna bel fıtığı diyoruz.

Bel fıtığı mutlaka kalçaya ve bacağa yayılması lazım. Eğer ağrı sadece beldeyse o zaman bu pek fıtık değildir. Ya da bel fıtığının çok erken dönemidir. Ama ciddi bir bel fıtığı mutlaka bacağa da vurur. Onun için bel ile birlikte bacağınızda da bir ağrı, bir uyuşukluk, bir güç kaybı hissediyorsanız bir bel fıtığı olasılığını ekarte etmek için MR denilen tetkiki yaptırmanız lazım. Şunu da belirteyim ki MR bir manyetik alan filmidir. Radyasyon içermez. Herhangi bir zararı yoktur. Hatta düşük dozdaki MR’lar hamilelere bile çekilebilir. Onun için MR çekilmekten, bel fıtığınız olup olmadığını anlamak için bu tetkiki yaptırmaktan sakınmayın. Bel ağrısı bacağa vuruyorsa mutlaka bir beyin cerrahına başvurun.
Op. Dr. AYBARS AKKOR
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
www.aybarsakkor.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Op. Dr. Aybars Akkor

Op. Dr. Aybars Akkor

Op. Dr. Aybars Akkor, 1962 yılında İstanbul’da doğmuş; ilköğrenimini 1973 yılında Yeşilyurt Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulu’nda tamamlamıştır.1981 yılında İstanbul Alman Lisesi’nden; 1987 yılında da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Mezuniyet sonrası mecburi hizmetini 1987-1988 yıllarında Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimini 1988-1994 tarihleri arasında, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde yaptığı dönemde, 1991 yılında İsviçre Zürih Üniversitesi’nde Prof.Dr. Gazi Yaşargil’in yanında “Mikro Cerrahi” ameliyatlarını izlemiştir. Ljublyaana, Slovenya’da Prof. Dr. Vinco Dolenc, Graz, Avusturya’da Prof. Dr. W. Asher yanında staj görmüştür.

Askerlik görevini 1992 yılında Van Jandarma Tugayı Askeri Hastanesi’nde yaptıktan sonra, 1993-1994 döneminde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Hastane Yönetimi’nde Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. Bir çok hastanede Başhekim ve Genel Müdür’lük görevlerinde bulunmuştur. Pittsburg, ABD.’de Prof. Dr. J. Maroon, Munih, Almanya’da Prof. Dr. H.M. Mayer yanında da eğitim almıştır.

Op. Dr. Aybars Akkor, Temmuz 1998 yılında, Nişantaşı, İstanbul’da muayenehane açarak serbest hekimlik yapmaya başlamıştır.

Evli ve bir kız çocuk babasıdır. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelikte Estetik Uygulaması Sağlıklı mı?