in

Bel Kayması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel Kayması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel kayması tespit edildiğinde tabi ki önemli olan sadece filmdeki görüntü değildir. Bel kayabilir  ama hastaya çok fazla zarar vermeyebilir. Eğer hasta beli kaydığı halde rahatlıkla bir kaç kilometre yürüyebiliyorsa, bacaklarında çok şiddetli ağrılar, güç kaybı, uyuşma yoksa o zaman biz bu hastaları kayroprakti denilen, elle yapılan bir tedavi ile tedavi etmeye çalışıyoruz. Eğer ağrısı da varsa belinden yaptığımız, hastaya acı vermeyen bir iğne ile ağrılarını giderebiliyoruz. Bu gibi durumlar bir ameliyat gerekmiyor ama ne zaman ki hastanın belindeki kayma hareketli bir kaymaysa, bu ne demek; yani hasta öne doğru eğildikçe bu kayma artıyor, omur ilikteki sıkışıklık çok daha belirgin bir hale geliyorsa, bacaklarında bir güç kaybı varsa, ancak 50 metre 100 metre yürüyüp sonrasında durması gerekiyorsa bu gibi hastaları biz ameliyat ediyoruz.

Bel kaymasında mutlaka vidalı ameliyat uygulanması lazım. Vida denilince tabi ki insana bir korku salıyor. Artık gelişen teknoloji ile bu vida ameliyatları da oldukça kolaylaştı. Cihazlar bize vidanın tam olarak nereye gitmesi gerektiğini film üzerinde gösteriyor. Bizde vidaları oradan yolluyoruz. Ondan sonra kaymanın yarattığı omurilik üzerindeki sıkışıklığı da mikro cerrahi ile giderebiliyoruz. Hasta ameliyattan bir gün sonra ayağa kalkabiliyor, bir sonraki günde rahatlıkla evine gidebiliyor. 10 gün içinde evinde kalıyor ama evinde sürekli yatmasını istemiyoruz. Kalkıp dolaşmasını, oturmasını mutlaka istiyoruz 10 günden sonrada hastayı tamamen serbest bırakıyoruz. Vida ameliyatlarından sonra bir tekrarlama riski olmuyor. Hasta öne doğru rahatlıkla eğilebiliyor, ağır kaldırabiliyor, yukarı uzanabiliyor. Onun için eğer bel kaymanız varsa mutlaka bu işte bir beyin cerrahına başvurun.

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Op. Dr. Aybars Akkor

Op. Dr. Aybars Akkor

Op. Dr. Aybars Akkor, 1962 yılında İstanbul’da doğmuş; ilköğrenimini 1973 yılında Yeşilyurt Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulu’nda tamamlamıştır.1981 yılında İstanbul Alman Lisesi’nden; 1987 yılında da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Mezuniyet sonrası mecburi hizmetini 1987-1988 yıllarında Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimini 1988-1994 tarihleri arasında, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde yaptığı dönemde, 1991 yılında İsviçre Zürih Üniversitesi’nde Prof.Dr. Gazi Yaşargil’in yanında “Mikro Cerrahi” ameliyatlarını izlemiştir. Ljublyaana, Slovenya’da Prof. Dr. Vinco Dolenc, Graz, Avusturya’da Prof. Dr. W. Asher yanında staj görmüştür.

Askerlik görevini 1992 yılında Van Jandarma Tugayı Askeri Hastanesi’nde yaptıktan sonra, 1993-1994 döneminde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Hastane Yönetimi’nde Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. Bir çok hastanede Başhekim ve Genel Müdür’lük görevlerinde bulunmuştur. Pittsburg, ABD.’de Prof. Dr. J. Maroon, Munih, Almanya’da Prof. Dr. H.M. Mayer yanında da eğitim almıştır.

Op. Dr. Aybars Akkor, Temmuz 1998 yılında, Nişantaşı, İstanbul’da muayenehane açarak serbest hekimlik yapmaya başlamıştır.

Evli ve bir kız çocuk babasıdır. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Depresyon Belirtileri Nelerdir ve Depresyon ile Yas Süreci Farkı Nedir?

Hamilelikte Diş Ağrısı Tedavi Edilebilir mi?