in

Beli Ağrıyan Topuklu Giyebilir mi?

Tüm topukluhaber.com takipçilerine merhaba.

Bana bu sitede yazma teklifi geldiğinde büyük bir zevkle kabul ettim ve açıkçası oldukça da heyecanlandım. Yıllardır Türkiye’nin en çok satan gazetelerinden birinde –özellikle lokantalar konusunda- yazılar yazmıştım, ama bu kadar seçkin bir topluluğa yazı yazmak inanın beni çok sevindirdi.

Madem topukluhaber.com’da yazıyorum, ilk yazım da topuklu ayakkabılar üzerine olsun istiyorum.

Bel ve boyun ağrıları zamanımızın en büyük problemlerinden biri. Her yere arabayla gitmek, katları asansörle çıkmak, saatlerce bilgisayarın önünde vakit geçirmek bel ve boyun ağrılarının görülme sıklığını arttırıyor. Bu ağrıların en önemli nedeninin stres olduğu düşünüldüğünde gün boyu strese maruz kalmak da sorunların iyice artmasına ve doktor müdahalesinin mutlak gerekli olmasına neden oluyor.

İleride bu sorunların ayrıntılarını ve tedavi yollarını uzun uzun tartışacağız. Ama şimdi gelelim önemli soruna: Topuklu giymek bele ve omurgamıza zarar verir mi?

İtiraf etmeliyim ki topuklu giymek hanımlara ayrı bir zerafet ve güzellik sağlıyor. Bu nedenle topuklu giymekten vazgeçmek oldukça zor.

Etrafımda sıklıkla duyuyorum, beli ağrıyanlar hemen düz ayakkabıya geçiyorlar. Bu doğru bir şey değil.  Kadınların büyük bir çoğunluğunla ayak bileklerimizin arkalarında Aşil tendonu adı verilen kalın bağ erkeklere göre daha kısadır. Düz ayakkabı ile o bağı germek, bacak arkasındaki kaslarında gerilmesine ve bu nedenle omurganın dengesizliğine yol açar. Beli ağrıdığı için tamamen düz olan bir ayakkabıya geçiş topuklu ayakkabı giymeye alışmış bir kişide bel ağrılarının daha da artmasına neden olur.

Eğer belimizde bir rahatsızlık varsa ya da sadece ağrıyorsa hafif topuklu bir ayakkabı giymek çok daha iyi olacaktır. Ama topuğun beş santimi aşmaması denge problemini ortadan kaldıracağı için faydalıdır. Özel geceler için kısa süreli uzun topuklu giyilebilir, ama en ufak bir ağrıda ayakkabıları değiştirmek koşuluyla.

Ayrıca beli ağrıyan kişinin ucu sivri ayakkabılardan da kaçınması iyi olacaktır. Parmakları sıkışan kişilerin bacak kaslarında kramplar geliştiği ve bu krampların da bele olumsuz etkide bulunduğu çalışmalarda gösterilmiştir.

Kısacası eğer belinizde ağrı varsa düz ayakkabı giymeyin, hafif topuklu ve ucu rahat ayakkabıları tercih edin.

Op. Dr. AYBARS AKKOR
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
www.aybarsakkor.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Op. Dr. Aybars Akkor

Op. Dr. Aybars Akkor

Op. Dr. Aybars Akkor, 1962 yılında İstanbul’da doğmuş; ilköğrenimini 1973 yılında Yeşilyurt Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulu’nda tamamlamıştır.1981 yılında İstanbul Alman Lisesi’nden; 1987 yılında da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Mezuniyet sonrası mecburi hizmetini 1987-1988 yıllarında Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimini 1988-1994 tarihleri arasında, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde yaptığı dönemde, 1991 yılında İsviçre Zürih Üniversitesi’nde Prof.Dr. Gazi Yaşargil’in yanında “Mikro Cerrahi” ameliyatlarını izlemiştir. Ljublyaana, Slovenya’da Prof. Dr. Vinco Dolenc, Graz, Avusturya’da Prof. Dr. W. Asher yanında staj görmüştür.

Askerlik görevini 1992 yılında Van Jandarma Tugayı Askeri Hastanesi’nde yaptıktan sonra, 1993-1994 döneminde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Hastane Yönetimi’nde Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. Bir çok hastanede Başhekim ve Genel Müdür’lük görevlerinde bulunmuştur. Pittsburg, ABD.’de Prof. Dr. J. Maroon, Munih, Almanya’da Prof. Dr. H.M. Mayer yanında da eğitim almıştır.

Op. Dr. Aybars Akkor, Temmuz 1998 yılında, Nişantaşı, İstanbul’da muayenehane açarak serbest hekimlik yapmaya başlamıştır.

Evli ve bir kız çocuk babasıdır. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahnedeki Kim ?

Dünyanın En Tehlikeli Çocuk Katilleri