in

Bitki Çayları ve Zayıflama

Merhabalar sevgili okurlar,

Günümüzde diyet yapma kavramı ne yazık ki farklı bir boyut kazanarak sağlıklı beslenme anlamını tamamen kaybetmiştir. Bugün diyet dendiğinde akla ilk gelen şey, zayıflama çayları, detox içecekler, detox çorbalar, kilo verdirici olduğu iddia edilen ilaçlar veya takviye gıdalar, yağ yakımı sağladığı düşünülen besinler vs. bu listeyi çok daha fazla uzatabilirim ne yazık ki.

Beslenme ve Diyet Uzmanı olan kişilerden bu ürünleri zaten duymazsınız. Sizi bu şekilde zayıflatacağını iddia eden kişilerden ise itina ile uzaklaşmalısınız.

Peki bitkiler zararlı mıdır?

Hayır her bitkinin kendine özgü yapısı sebebi ile etkisi faklıdır. Doğru ve yerinde kullanımda maksimum düzeyde fayda sağlayabilirler. Bizim konumuz zayıflama ürünü olarak satılan bitki çayları.

Bitki Çayları ve ZayıfamaYapılan bir çok araştırma gösteriyor ki her ne kadar zararsız olsalar da bu bitkisel preparatlar, özellikle kronik kullanım sonucunda istenmeyen etkilerin gelişimine neden olabilir. Bitkisel ürünlerin doğal oldukları için yararlı oldukları düşüncesi yanlış olup; yaş, cinsiyet, genetik farklılıklar, beslenme durumu, eşlik eden hastalıklar, beraberinde alınan ilaçlar etkileri değiştirebilir ve toksik olmalarına neden olabilmektedir. Bitkisel ürünler özellikle böbrek ve diyaliz hastalarında; kan basıncı, kan şekeri ve pıhtılaşma üzerine tahmin edilemeyen etkiler ve elektrolit dengesizlikleri nedeniyle zararlı olabilmektedir. Akut hepatit, virüslar, ilaçlar, alkol, metabolik hastalıklar, toksinler gibi değişik nedenlerle oluşan karaciğer hücre nekrozu ve karaciğerin infilamasyonu ile seyreden klinik sorunlarla sıkça karşılaşılmaktadır.

Hangi bitkiler kullanılmaktadır?

Bitki Çayları ve ZayıfamaDünya Sağlık Örgütü ( WHO) araştırmalarına göre tedavi amaçlı kullanılan tıbbi bitkilerin sayısı 20.000 civarındadır . Özellikle lisansı olmayan, kalite, etkililik ve güvenirliliği gösterilmemiş, etiketlenmesi ve standardizasyonu uygun olarak yapılmamış, denetimsiz, tezgah üstü olarak satılan ilaçların kullanımı artmıştır. Bunlar içerisinde en çok bilinenler; sinameki, bitkisel çaylar, papatya türleri, yosun hapları, kondriotin sülfat, ekinezya, efedra, garlik, ginkgo biloba, ginseng, kava, glukozamin, melatonin ve fitoöstrojenlerdir. Sık kullanılan bitkilerden biri olan sinameki, anason, rezene, civan perçemi ısırgan, keten gibi bitkiler; diüritik, laksetif, karminatif etki ile vücuttaki suyun atılmasını hızlandırıcı etkiler içermektedir. Bu da uzun kullanım sonrasında barsaklarda ki Villusların zarar görmesine sebep olduğundan besin emilimlerinin bozulmasına bağlı hastalıkların yaşanmasına ve kronik kabızlık yaşanmasına sebep olmaktadır. Yosun içerikli zayıflama hapları da çokça kullanılmaktadır. Bunların içersinde “sibutramin” adlı iştah azaltıcı bir madde yer almaktadır. Gerçekte insanlar yosunla değil sentetik bir madde ile zayıflıyorlar ve madde kontrolsüz kullanıldığı için birçok kişinin ölümüne yol açmıştır. Yine doğadan kontrosüz bir şekilde toplanan mantarlar da bir çok kişi de ölüme sebebiyet vermiştir.

Bitkisel Ürünlere Dikkat Edin!

Bir bitkisel ürünün üzerinde doğal olduğunu belirten bir etiketin bulunması onun güvenli olduğunu göstermez.

Yaşlılar ve özellikle kronik hastalıkları sebebi ile ilaç kullanan kişiler özellikle dikkat etmelidir.

Bazı bitkisel ürünler ilaç gibi etki gösterdiğinden, kullanılan ilaçlarla etkileşerek, zararlı olabilmektedirler.

Bitkisel ürünleri kullanan ve cerrahi müdahale geçirecek olan kişiler bu durumu mutlaka doktoruna belirtmelidirler. Bu gibi durumlarda bitkisel ürünün iki hafta önceden kesilmesi gerekmektedir.Bitki Çayları ve Zayıfama

Hamile kadınlar veya emziren anneler özellikle dikkatli olmalıdırlar. Çünkü bu ürünler ilaç gibi etki gösterebilirler.

Etiketlere kanmayın! Yapılan araştırmalar sonucu bitkisel ürünlerin etiketleri üzerinde belirtilen bileşiklerin haricinde birçok madde tespit edilmiştir.

Bazı bitkisel ürünlerin içerisinde metaller, etiketsiz ürünler, mikroorganizmalar ve diğer maddeler bulunmaktadır. Paketli ve karışım olan niteliksiz markalardan uzak durunuz.

Yedikleriniz ilacınız, ilacınız yedikleriniz olsun.

Sevgiler

Diyetisyen Sezen Çetinkaya
sezencetinkaya.com.tr

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dyt. Sezen Çetinkaya

Dyt. Sezen Çetinkaya

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul da tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Arel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme Ve Diyetetik Bölümünde tamamladı.

Lisans eğitimi boyunca; Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi , Medikal Park Gurup Hastanesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesi , Galatasaray Metin Oktay Tesisleri, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Diyabet Polikliniği ve Harbiye Diyabet Hastanesinde klinik, kurum, sporcu diyetisyenliği stajlarını tamamladı.

Sunulan birçok kurs, sempozyum ve kongreye katılarak güncel bilgileri takip etmekte.

TURKCELL Akıllı Kadınlar Kulübü Projesi ile bir çok ilde Diyetisyen hizmeti verdi.
Bir Sabancı gurubu olan LASSA’ nın düzenlediği ‘Yola Sağlam Çık’ sosyal sorumluluk projesi ile 33 ilde 5500 uzun yol şoförüne Yeterli ve Dengeli Beslenme eğitimleri verdi.

Halen REEM Nöropsikiyatri bünyesinde hizmet vermektedir.

Şubat 2015 tarihinden bu yana haftanın belli günleri Göktürk NU Medical Day Spa merkezinde çalışmakta,

Eylül 2015 tarihinden bu yana İSMEK Halk Eğitim Kurumunda Çocuk Beslenmesi Öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

Kasım 2015 itibari ile Cambridge Besin İntolerans Testi Genel Merkezinde çalışmalarına devam etmektedir.

Seminer ve Yazılar:

İntown dergi Yazarı

New Göktürk Dergisi Sağlık Editörü ve Köşe yazarı

Okyanus Kolejleri ( sağlıklı yaşam ve Pilates semineri)

IPF Klinik Pilates Göktürk ( Pilates ve Sağlıklı Beslenme, Hamilelikte Plates ve Beslenme Seminerleri)

Herupitalk üzerinden online Anne ve Bebek Seminerleri vermeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kış Tatili İçin 7 Mükemmel Rota

Lohusalıkta Beslenme ile ilgili 7 İpucu