in

Bölgesel Kilo Problemi

Özellikle kadınların problemi olan bölgesel kilo problemlerinde ailesel benzerlik dışında yediklerinizle alakalıdır, tabiki hareketsizlik de bu durumu etkiler.

Karın çevrenizdeki yağlanmalardan şikayetçiyseniz, kan şekerinizi hızlı yükselten yiyeceklerden uzak durmalısınız.Öncelikle çay ve kahveye ilave ettiğiniz şekerden vazgeçmek ile başlayabilirsiniz.


Kan şekerini hızlı yükselten bazı meyvelerden , muz, incir, kavun , üzüm, hurmayı daha ölçülü ve az miktarda tüketebilirsiniz.Nişasta oranı yüksek olan sebzelerden , bezelye, havuç , mısır , pancar, patates tüketiminde dikkat etmelisiniz. Beyaz un , makarna , pizza, tatlıdan uzak durmak gerektiğini hatırlatmak isterim.


Özellikle rafine yağlar içeren fast food, bisküvi içerisinde bulunan doymuş yağ oranı yüksek yağlar karın çevresi yağlanmayı tetikler.Tuz tüketiminin vücutta ödemi artırdığını unutmayın ve tuz tüketimini azaltmayı baharat tercihinizi artırmayı tercih edin.


Basen bölgelerde , yani armut tipi yağlanma problemi olan bireylerin sorunları daha çok vücut tipi ile alakalıdır. Çünkü bizler daha çok karın çevresine yağ alırız. Düzenli ve dengeli beslenmek ile bu problemin önüne geçmeye başlayabilirsiniz.Ama egzersizi unutmayın. Günlük yapılan yürüyüş , yüzme , bisiklet gibi kardio yeterli gelmez özellikle bölgesel egzersizler yapmalısınız. Kısa süreli çözümler degil uzun vadeli egzersizle yapmalısınız istediğiniz görüntüye ulaştıktan sonrada haftanın 3 günü 30-60 dk yapılan yürüyüşler yeterli olacaktır.

Uzman Diyetisyen
Merve Kalelioğlu Çiftçi

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ve Çocuk Hastanesi`nde Beslenme Tedavi ve Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, Gülhane Askeri Tip Akademisinde(GATA) Diyet Polikliniğinde, Genel Cerrahi servisinde Beslenme Uygulamaları, Gazi Osman Paşa Üniversitesinde Diyet polikliniğinde ve klinik diyetisyenliği beslenme uygulamaları, Cevdet Aykan Hastanesinde Diyet Polikliniğinde Beslenme Uygulamaları, Kadın Doğum Polikliniğinde kadınlara yönelik beslenme uygulamaları, çeşitli Özel iyileştirme merkezlerinde menü planlama ve kişiye özel beslenme uygulamaları, çeşitli özel beslenme danışma merkezlerinde bireysel ve toplu beslenme eğitim uygulamaları, Atatürk Araştırma Hastanesinde Mutfak bölümünde menü planlama ve sağlık bilgisi uygulamaları, İBN-i Sina Hastanesinde Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşk Mutfağı menü uygulamaları, çeşitli aile sağlığı merkezlerinde toplum bilinçlendirme ve bireysel beslenme uygulamaları, çeşitli eğitim kurumlarında, derneklerde ve kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine seminer ve eğitim uygulamaları üzerine diyetisyen olarak çalışmalarda aktif rol almıştır.

Diyetin glisemik indeksinin beden kütle indeksi ve hastalıkları ile ilişkisi konulu tez çalışmasında, fiziksel aktivitenin sağlıklı yasam ve kilo kontrolü önemi, bitkisel steroller ve stanollerin sağlık üzerine etkileri, kardiovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi, mide kanseri sonrası beslenme, tiroit rahatsızlıklarında beslenme, epilepsi hastalığında beslenme, karaciğer yağlanması ve beslenme, polistik over sendromu ve beslenme, diyabetik bireylerde karbonhidrat sayımı, okul cağı çocukların beslenmeleri ve basari ilişkileri konulu çalışmalarda bulunmuştur.

2012-2014 yılları arasında Medical Park Hastaneler grubunda poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak çalıştı. 2014 yılında Kalelioğlu Beslenme Danışmanlığı merkezini kurmuş olup, yönetici diyetisyen olarak halen çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle Bahçeşehir’de Merve Diyet Beslenme Danışmanlığı Merkezi`ni ` Kurucu Diyetisyen` olarak calışmaktadır.

Aktif olarak çeşitli okul, dernek, kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Gıda ve beslenme üzerine firmalara broşür ve web sitesi içeriği hazırlama üzerine danışmanlık yapmaktadir. Çeşitli kreş ve iş yerleri gibi kurumlara menü plalama danışmanlığı vermektedir. Çeşitli restoran ve cafelerin menü kalori belirleme danışmanlığı vermektedir. Ayrıca çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yazı yazmaktadır. Şuan diyetin bir yaşam biçimi olduğunu konu alan kitap calışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahşap Çalışma Masası Modelleri

Yılbaşı Yemeği Önerileri