in

Boyun Düzleşmesi Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun normalde C harfi şeklinde bir organdır. Ama çok fazla stres içindeysek, hassas bir yapıya sahipsek, üzüntülerimizi hep içimize atıyorsak o zaman bu boyun gerile gerile yavaş yavaş düzleşir. Ve düşleştiği zaman beyni besleyen 4 tane damar vardır. Bunların ikisi elimizle önde hissettiğimiz şah damarıdır, iki tane damarda boynun arkasından beynin arkasına doğru çıkar. Bu C harfi olan boyun düzleştiğinde özellikle arkadan giden damarlar gerilir ve bu damarlar beynin arkasına yeterince kan götüremez. Bundan sonra baş ağrımız başlar. Baş ağrısına, baş dönmesi, unutkanlık, alınganlıkta artış, gün boyu yorgunluk halsizlik, gece uyusa bile sabah zor kalkma, hep biri gelse boynumu, sırıtımı ovsa diye  belirtiler oluşur. Bu baş ağrısı ki baş ağrılarının en sık rastlanan nedenidir. Özellikle ensemizde oluşur hemen hemen her gün zaman zaman artan zaman zaman azalan şekilde olur. Onun için özellikle baş ağrısından şikayetçi olanlarda mutlaka mutlaka boyunlarını kontrol ettirmelidirler. Peki boyun düzleşmesi dedik ki  baş ağrısı yapıyor, boynumuzda sırtımızda omuzlarımızda ağrılar yapıyor. Bu ağrılar oluştuğu zaman mutlaka öncelikle bir beyin cerrahına başvurup bir MR çektirmemiz lazım. Boyun düzleşmesi tespit edildiğinde yani boynumuzu C harfi şeklinde değil de dümdüz sopa gibi gödüğümüzde o zaman mutlaka bir tedavi uygulanmalıdır. Böyle bırakırsanız bu baş ağrıları sürekli olarak artar devreye kulak çınlaması, dengesizlikte girer. Ondan sonra boyun düzleşmesinin tedavisi oldukça zordur.

Peki Boyun Düzleşmesine Ne Gibi Tedavi Uyguluyoruz

Öncelikle boyna boyundaki ağrıları, ensede ki ağrıları giderici bir iğne yapıyoruz. Bu iğne boynu hem gevşetiyor hem de ağrıları alıyor. Ondan sonra devreye kayropraktik denilen elle yapılan zevkli bir tedavi geliyor. Bu zevkli tedavi bazen 5 seans bazen 10 seans sürebiliyor. Bu seanslar haftada 1 yada 2 yapılıyor. Bu tedavilerlerle hasta oldukça rahatlıyor. Ondan sonra ise boynumuzda özellikle boyun kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmamız gerekiyor veya imkanımız varsa yüzme veya suda hareketlerde boynumuza çok iyi geliyor. Onun için baş ağrımız varsa boyun ağrımız varsa mutlaka ihmal edilmemeli ilk fırsatta bu konuyla ilgilenen bir beyin cerrahına başvurulmalıdır.

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Op. Dr. Aybars Akkor

Op. Dr. Aybars Akkor

Op. Dr. Aybars Akkor, 1962 yılında İstanbul’da doğmuş; ilköğrenimini 1973 yılında Yeşilyurt Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulu’nda tamamlamıştır.1981 yılında İstanbul Alman Lisesi’nden; 1987 yılında da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Mezuniyet sonrası mecburi hizmetini 1987-1988 yıllarında Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimini 1988-1994 tarihleri arasında, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde yaptığı dönemde, 1991 yılında İsviçre Zürih Üniversitesi’nde Prof.Dr. Gazi Yaşargil’in yanında “Mikro Cerrahi” ameliyatlarını izlemiştir. Ljublyaana, Slovenya’da Prof. Dr. Vinco Dolenc, Graz, Avusturya’da Prof. Dr. W. Asher yanında staj görmüştür.

Askerlik görevini 1992 yılında Van Jandarma Tugayı Askeri Hastanesi’nde yaptıktan sonra, 1993-1994 döneminde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Hastane Yönetimi’nde Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. Bir çok hastanede Başhekim ve Genel Müdür’lük görevlerinde bulunmuştur. Pittsburg, ABD.’de Prof. Dr. J. Maroon, Munih, Almanya’da Prof. Dr. H.M. Mayer yanında da eğitim almıştır.

Op. Dr. Aybars Akkor, Temmuz 1998 yılında, Nişantaşı, İstanbul’da muayenehane açarak serbest hekimlik yapmaya başlamıştır.

Evli ve bir kız çocuk babasıdır. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Hamilelikte En Yaygın Endişe Kaynakları