in

Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her ilişkide cinsel yaşantı oldukça önem arz etmektedir. Cinsel hayatı aktif olan bir çift ile cinsel yaşantıda sıkıntı yaşayan çiftler arasında ki ilişki düzeylerinde oldukça farklılık görülmektedir. Bu nedenle cinsel işlevde herhangi bir sıkıntı yaşayan kişilerin durumu göz ardı etmeden bir uzmanla çalışması ve uzman tarafından detaylı bir şekilde sorunların saptanması ve gerekli müdahaleyi terapiye özgü teknik ve metodlarla uygulamaya sokması gerekmektedir.

Cinsel işlev bozukluğu nedir?

Her cinsel yaşantısında aksaklık yaşayan kişiler de cinsel işlev bozukluğu olacak diye bir kural yok. Hayatın her döneminde olduğu gibi cinsel yaşantıda da zaman zaman problemler yaşanabilir. Belki iş yoğunluğu, yorgunluk belki stres ya da ilişkisel problemlerden kaynaklı olarak cinsel işlevde sıkıntılar yaşanabilir. Bu durum süre açısından kısa olduğu için sorun olarak ele almak pek doğru olmayabilir. Asıl önemli olan cinsel işlev bozukluğunun süresidir. 6 ay ve daha uzun süreden beri bu problemle karşı karşıyaysanız bir uzmandan destek almanızın zamanı gelmiş demektir.
Burada özel olarak değinmek istediğim bir diğer konu ise problem kim tarafından yaşanıyorsa yaşansın tek bir kişi üzerinden değerlendirmenin yanlış olduğudur. Bu durum bir çift problemidir ve kişilerin birbirini yargılaması durumu çözmekten ziyade daha karmaşık bir hale sokar.

Tedavi mümkün müdür?

Cinsel İşlev Problemleri iki açıdan ele alınır. Biri psikolojik diğer ise biyolojik. Bazı durumlarda ikisi birlikte görülebilir. Bu problemler birden çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin mitlerden, abartılı beklentilerden kaynaklı ortaya çıkabileceği gibi fizyolojik ya da emosyonel durumlardan da kaynaklanabilir. Psikolojik açıdan ele alacak olursak; Durum eğer ki psikolojik bir nedene bağlı ise tedavi bir uzman desteği ile mümkündür. Genel anlamda seanslar 6-12 seans arası değişkenlik göstermektedir fakat kişinin tedaviye uyumu, seanslara katılımı süre açısından değişkenliğe sebep olabilir.

Cinsel İşlev Bozukluklarından bahsedecek olursak;

Cinsel Ağrı Bozuklukları
Vajinismus
Disparoni (Cinsel birleşme öncesinde, o an ya da sonrasında ki ağrı olarak tanımlanır.)
Orgazm İle Alakalı Bozukluklar
Kadınlada Orgazm Bozukluğu
Erkekte Orgazm Bozukluğu
Erkekte Prematür Ejekülasyon (Erken Boşalma)
Retarde Ejekülasyon (Geç Boşalma)
Cinsel Uyarılma Bozukluğu
Kadında Cinsel Uyarılma Bozukluğu
Erkekte Cinsel Uyarılma Bozukluğu
Erkekte Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Sorunu)
Cinsel İstek Bozukluğu
Cinsel İstekte Azalma Bozukluğu
Cinsellikten Tiksinme Bozukluğu
Madde Kullanımının Yol Açtığı Cinsel İşlev Bozuklukları
Kullanılan madde ilk etapta cinselliği artırsa da zaman içerisinde orgazm, ereksiyon konusunda problemler görülmeye başlanır.
Cinsel Kimlikten Kaynaklanan İşlev Bozukluğu
Kişi biyolojik olarak sahip olduğu bedene karşı bir aidiyet duygusu içerisinde olmayabilir. Yani kendi cinsinden hoşlanabilir. Toplum ve çevre baskısından kaynaklı olarak karşı cinse bir şeyler hissetmeye zorlanabilir. Bu durum cinsel işlevde sıkıntılara yol açar.

Psikolog Alara Köksal
Cinsel-Aile ve Çift Terapisi- Bireysel Terapi
Cad. Halaskargazi mah. Zafer sk. No:46 Modern İş Merkezi 301 Numaralı Ofis Nişantaşı/İstanbul
www.alarakoksal.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Psk. Alara Köksal

Psk. Alara Köksal

Hakkında

İstanbul Beykent Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Alara Köksal lisans süresi boyunca Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Balıklı Rum Hastanesi ve Tanju Sürmeli Özel Yaşam ve Sağlık Polikliniğinde staj yaptı. Bunun yanı sıra 3 sene boyunca Beykent Üniversitesi Psikoloji Kulübünde asil üye olarak aktif bir şekilde görev aldı. Aynı zamanda birçok Ulusal Kongreye ve seminerlere katıldı. Bu sırada; Bilişsel Davranışçı Terapi(BDT) eğitimi, Psikodrama eğitimi, Cinsel Terapi eğitimi, Aile ve Çift Terapisi, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI), Tematik Algı Testi (TAT), Stanford-Binet Zeka Testi, Goodenouhg-Harris Bir İnsan Çiz Testi, Wais-Yetişkinler için Zeka Testi eğitimlerini tamamladı. Halen birçok sertifka programlarına katılmaya devam ediyor ve kendini geliştirmeyi sürdürmektedir. Akademik kariyerine Üsküdar Üniversitesinde Uzmanlık için Klinik Yüksek Lisans(tezli) yapmaktadır. Şu an ‘2.Trimestırdaki Gebelerin Cinsel Doyumları ve Benlik Saygıları’ üzerine çalışmasını sürdürmektedir. Kurucusu olduğu Köksal Psikolojik Danışmanlık merkezinde Cinsel Terapi-Aile ve Çift Terapisi ve Bireysel Terapi alanlarında danışanlarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Kına Gecesi İçin Kırmızı Abiye Modelleri

Travma Sonrası Stres Bozuklukları(TSSB)