Çocuklarımız her zaman bizim istediğimiz aktivitelerde bulunacak değiller. Bazen özenle sakladığımız makyaj malzemelerimizi alıp kendilerini boyamaya kalkışacaklar, bazen dolaptaki tabak çanakları indirecekler. Neden? Çünkü o çocuk. Aklımızın asla eremeyeceği kadar güçlü bir merak duygusu var ve bu merak duygusunu kontrol edemiyor, dahası etmek istemiyor ve sonuç olarak çocukları bir şeyleri kurcalarken yakalıyoruz.

 

Peki çocuğumuz olmadık eylemlerde bulunurken, dahası kendine zarar verebilecekken biz müdahale etmeden beklemeli ve onun her şeyi serbest bir şekilde kurcalamasına izin mi vermeliyiz? Elbette ki hayır. Çocuklar kurallarla henüz küçükken tanışmalıdır. Bu nedenle eğer istenmeyen bir durula karşılaşırsanız çocuğunuzu hemen başka bir etkinliğe yönlendirin.

Çocuğunuzu başka bir etkinliğe yönlendirirken yapmanız gereken şey “Bunu yapmak ister misin?” diye sormak değildir. Burada çocuğunuzu direkt yönlendirmelisiniz. “Gel bakalım, şimdi seninle bebek oynayalım.” gibi. Böyle olunca çocuk başka seçeneği olmadığını anlayacak ve çaresiz size boyun eğecektir.

cocuga yapma demeyin 03

Bu durumda en etkisiz kalacak şey ise “Yapma!” demektir.

Belki de o anda çocuğunuz sizden korkar ve yapmayı bir anlığına bırakır. Ama kısa bir süre sonra tekrar o işin başında olduğunu görebilirsiniz. En güzeli uygun olmayan bir şeyle uğraştığı zaman çocuğun enerjisini ve merakını giderebileceği başka bir etkinliğe yöneltmektir. Hatta böyle bir durumda size önerim, eğer vaktiniz varsa çocuğunuzla beraber oturup, onunla oynamanızdır. Böylesine kaliteli bir vakit çocuğunuz için daha yararlı olacaktır.

cocuga yapma demeyin 02

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here