Yeni bir kardeş haberi birçok çocuk için neredeyse yıkıcı olmaktadır. Çocuk bu dönemde eğer doğru bir strateji belirlenmezse hırçınlaşabilir, hatta doğacak olan kardeşinden nefret dahi edebilir. Anne babanın yaklaşımı bu aşamada son derece önemlidir.

Doğacak olan kardeşin haberi nasıl verilmeli?

*Çocuğunuzu en geç karnınız belirginleşene kadar bebeğin haberini vermelisiniz. En mantıklısı hamilelikte ilk 3 ay, yani en riskli dönem, geçtikten sonra haber vermektir.

*Kardeş haberini en güvendiği ve yakın olduğu insan, yani annesi haber vermelidir.

*Çocuğunuzu bebeğin gelişimi konusunda bilgilendirmelisiniz. Örneğin çocuk doğduktan sonra abisiyle/ablasıyla oynayabilmek için biraz büyümesi gerektiğini, doğduğunda meme emmesi gerektiğini, günün büyük kısmında uyuyacağı konusunda onu bilgilendirmeniz bebek doğduktan sonra ona yaklaşımında daha bilinçli olmasını sağlar.

*Eğer bebeğiniz için bir isim düşündüyseniz ondan bahsederken kesinlikle ismini kullanmalısınız.

*Yeni bebek ile ilgili evinizde düzenlemeler yaparken çocuğunuzun odasına, eşyalarına müdahale etmemelisiniz. Bu çocuğu sinirlendirir ve kardeşine karşı tavır almasına neden olur. Eğer bir müdahale daha iyi olacaksa bunu çocuğunuzdan onay alarak yapmalısınız.

*Çocuklar zaten çok meraklıdırlar ve bu meraklarını giderebilmek için sık sık soru sorarlar. Bebek konusunda da sık sık soru soracağından şüpheniz olmasın. Sorularını ona uygun bir dille yanıtlamalı ve sorularını yanıtsız bırakmamalısınız. Hatta bu dönemde çocuğunuzun bebeklik dönemindeki resimlerini ona göstermeniz, kardeşi olan çocuklarla iletişim kurmasını sağlamanız yararlı olacaktır.

 

 

1 Yorum

  1. Bizde kızıma yeni söyledik kardeşi olacağını. 2.5 yaşında ve gayet iyi gidiyor şimdilik sık sık karnıma dokunup bebek burda diyor. Umarım doğunca da kıskanmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here