Çocuk psikolojisi yaş guruplarına gore farklılık göstermektedir.. İlk çocukluk 2-6 yaş arası iken, son çocukluk kız çocuklarında 6-11 yaş arası, erkek çocuklarında 6-13 yaş arası olarak kabul edilir. Ergenlik dönemi ise kızlarda 11-20 iken erkeklerde 13-20’dir. Çocuklar bu süreçte herhangi bir sorun yaşamaları durumunda uzman bir  çocuk psikoloğu tarafından görülmelidir.

Çocukların Yaşayabileceği Psikolojik Problemler

Farklı nedenlere bağlı olarak; bulunulan konum, eğitim kalitesi, aile içi şiddet, travma, hiperaktivite, dikkat eksikliği gibi çocukların yaşayabileceği bazı sorunlar vardır. Bunları yaşayan çocuklar kendilerini belli etmekle birlikte bazen içe kapanabilir ve bazen ebeveyn fark etmekte güçlü çekebilir.

Çocuk Psikoloğuna  Ne Zaman Gidilmelidir?

Çocuk psikoloğuna gitmeden once çocuğun davranışları izlenmelidir. Çocuk travmaya sebep olabilecek ölüm, hastalık gibi acı bir olay yaşadıysa psikolog yardımı alınması tavsiye edilmektedir. Çocukta ki ani ruh değişimleri, yerinde duramama,  hal ve tavırlarında büyük farklılıklar gözlemlendiği takdirde muhakkak bir çocuk psikoloğu ile iletişime geçilmelidir. Burada çocuğun bu davranışları hangi sure ile tekrarladığı da önemlidir. Örnek verecek olursak; evine gelen misafir çocuğunu kıskanan çocuğun davranışları farklılık gösterebilir. Bu durum kendiliğinden geçeceği için aile doğru tutum ve davranışları sergileyerek süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilir.  Eğer çocukta 1-2 haftadan uzun sure farklı ve olumsuz davranışlar gözlemleniyorsa ebeveynler çocuğu incelemeli, çevre etkenleri incelemeli, çocuk ile konuşmalı ve son olarak bir uzmana danışmaları gereklidir.  Ayrıca çocukların gelişim kontrolü için aile bir psikolog ile çalışmalıdır. Son olarak ergenlik dönemin zihinsel, duygusal ve kişisel özelliklein saptanması içinde psikolojik test yaptırabilirler.

Çocuk Pedagogu Nasıl Seçilir?

Çocuk psikoloğu seçerken ebeveynler bazen şüpheye düşmektedir. Gidilecek psikolog araştırılmalıdır. Çocuk psikolojisi alanında uzman bir psikolog seçilmelidir. Genellikle yakın muhitler çocuk psikoloğu seçme konusunda ilk kriter olabilmektedir. Asıl olan çocuk psikolojisi alanında  uzman bir psikoloğun çocuk ile terapi yapmasıdır.

Çocuk Psikologları Ne Yapar?

Çocuk psikologları aldıkları uzman oldukları çocuk psikolojisi alanında çocuklara psikolojik destek sağlar. Bu destek aileninde tutumu ile birlikte oldukça güçlenir ve çocuk yaşadığı sorunu sağlıklı bir şekilde atlatır.  Çocuk psikologları, özgül öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği-hiperaktivite, otizm, okul redid, yeme bozuklukları, fobiler, altını kirtletme – ıslatma- anne baba bağımlılığı, kardeş kıskanlığı, gece korkuları, davranış bozukluğu, çocukluk çağı depresyonu, tik bozukluğu, inatçılık, yalan söyleme, karşıt gelme bozukluğu, parmak emme, tırnak yeme gibi sorunlar ile ilgilenir.

Ebeveynler ile Çocuk Psikoloğu Nasıl Bir Bağ İçinde Olmalıdır?

Ebeveynler çocuklarını psikoloğa götürdükleri zaman onlara doğru tutumlar içinde olmayı Kabul etmiş olmalıdır. Terapi gören bir çocuk evde şiddet ortamına maruz kalıyor veya anne baba çocuk konusunda sürekli çatışıyor ise çocuk terapilerin faydasını göremez. Öncelikle anne-baba çocuğa sağlıklı bir psikolojik ortam sunmalıdır. Anne veya babada öfke sorunu var ise mutlaka onlardan terapi yardımı almalı ve süreci sağlıklı bir şekilde sonlandırmalıdır.

Çocuk Psikoloğu Kaç Seans Terapi Vermektedir?

Bu tamamen çocuğun ruhsal durumuna ve yaşadığı psikolojik sorun ile ilgilidir.  Ortalama hafta da 1 seans terapi yeterli olacaktır.

Çocuk Psikoloğu Terapileri Nasıl Destekler?

Çocuk psikologları sadece çocuğu terapi esnasında yardımcı olmaz. Ailelere ev ödevleri gibi çocuğun ruhsal gelişimine katkı sağlayacak önerilerde bulunur ve bunların uygulanmasını bekler. Ail eve çocuk psikolog ile birlikte çalışmalı ve yaşanan problem her ne ise beraber üstesinden gelmeye çalışılmalıdır. Çocuk psikolojisi, yetişkin psikolojisinden daha hassastır. Bu sebeple çocuklara once özenle davranmalı, onları sürekli takip etmeli ve rahatsız olunan davranış veya duygu durumunda çocuk psikoloğundan destek alınmalıdır.