Dünyaya çocuk getirmek gerçekten büyük bir sorumluktur. Bu belkide edindiğiniz en büyük sorumluluktur. Çocuklarda görülen farklı davranış kalıpları ve bu davranışlara karşı doğru bilgilenmek bu sorumluluğu yerine getirebilmek için oldukça önemlidir. Her yaşta, her evrede çocuk için yapılması, öğrenilmesi gerekenler vardır. Bilinçli bir şekilde çocuk yetiştirmek için araştırma yapmak ve bilgilenmek önemlidir.

Çocuk asla kendi kendine büyümez. Eğer çocuğum çok uslu vesaire diyorsanız yanılıyor olabilir yada çok hareketli olması için uydurulan; “yaramaz çocuk akıllı olur.” yalanına inanıyor olabilirsiniz, hemen silkinin çünkü bu durumlar bazı zamanlar normal değildir. Çocuklarınızın hareketlerini incelemeniz oldukça önemlidir, kimi model alıyor, dikkati nasıl, gelişimi nasıl, yaşıtları gibi mi gelişim gösteriyor yada eksik veya ileride mi? gibi soruları mutlaka kendinize sormalısınız. Çocuk psikolojisi oldukça hassas ve tazedir. Onları iyi yönlendirmek,  yönetmek ve örnek olmak sizin elinizde.

15. Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda alt ıslatma belirli evrelerde gözlemlenebilir, bunun sebebini araştırmakta yarar vardır. Bir iki kere değil, çocuk bunu aralıklarla veya sıkça tekrar ediyorsa mutlaka nedenlerini öğrenmeli ve önüne geçilemiyorsa yardım alınmalıdır.

14. Çocuklarda Tırnak Yeme Davranış Neden Olur?

Tırnak yemek bir alışkanlık olabildiği gibi farklı nedenlerle gerçekleştirilebilen bir davranıştır. Eğer çocukta  tırnak yeme davranışı gözleniyorsa mutlaka sebebi araştırılmalıdır.

13. Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Nedir?

Dikkat eksikliği bir çok kişi tarafından bilinmeyen ve çocuklarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Çocuğu olan her ebeveyn dikkat eksikliğini ne olduğunu öğrenmesi gerekir.

12. Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Çocuğunuzda dikkat eksikliği nedenlerini araştırmak oldukça önemlidir. Çünkü bu dikkat eksikliği ömür boyu onu etkileyebilir. Bu durumun önüne geçmekte fayda var.

11. Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Dikkat eksikliği davranışsal metotlarla çözülmektedir.

<

10. Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Kardeş kıskançlığı çok normal bir durumdur. Fakat ailenin tutumu oldukça önemlidir. Çünkü çocuklar bu durumdan ömür boyu etkilenebilmektedir.

9. Çocuklarda Yalan Söyleme Alışkanlığı Nasıl Giderilir?

Yalan söyleme hemen hemen her çocukta gözlemlenir. Bu öğrenilmiş bir alışkanlıktır. Kesinlikle huy olarak bakılmaması gerekir. Önüne geçilmesi şarttır.

8. Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Disleksi Nedir?

Öğrenme güçlüğü çocuklarda görülen ve genellikle öğrenim hayatını etkileyen bir rahatsızlıktır. Ebeveyn bu konuda hassas davranıp çocuğu yakından incelemeli ve destek almalıdır.

7. Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Öğrenme güçlüğü belirtilerini iyi bilmek bir ebeveyn için oldukça önemlidir. Böyle bir durumda kesinlikle psikolojik destek almak ve çocuğa her anlamda yardımcı olmak gerekir.

6. Çocuklarda Okul Fobisi Nasıl Yenilir?

Okul fobisi hemen hemen bir çok çocukta görülen bir durumdur. Çocuklar alıştıkları aile ortamından farklı bir ortama geçiş yapar ve bu duruma kolay adapte olamayabilirler. Çözümü oldukça basittir fakat ebeveynlerin desteği şarttır.

5. Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanır?

Boşanma kararını açıklamak oldukça zordur. Bu kararı açıklarken ebeveynlerin kesinlikle tarafsız bir tutum sergilemesi gerekmektedir. Bu kararı açıklarken çocuklara ve iki ebeveyninde sürekli çocukların hayatında olacağı bildirilmeli ve bu karar iki ebeveyn tarafından açıklanmalıdır.

4. Kekemelik Psikolojik Destek Gerektirir mi?

Kaygı bozukluğu çocuklarda gözlenebilecek durumlardandır. Kaygı bozukluğunu bilmek ve çocukta bu durumun varlığının olup olmadığını bilmekte fatda vardır.

Çocuk psikolojisi ile şu yazıları da okumanızda fayda var.

Dikkat Eksikliği

3 Yaş Çocuk Psikolojisi

4 Yaş Çocuk Psikolojisi

5 Yaş Çocuk Psikolojisi

8-9 Yaş Çocuk Psikolojisi

Çocuk Psikoloji Kitapları

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here