in

Çocuklarda Davranış Bozukluğu Nedir?

Çocuklarda davranış bozukluğu çoğu zaman ebeveynlerin hatalı tutumları ile birlikte pekişe bilen bir rahatsızlıktır. Ebeveynlerin aşırı kontrolcü, sert davranışların yoğunlukta olduğu, aşırı otoriter davranışların sonucunda ortaya çıkabilecek bir problem olmasının yanı sıra aşırı verici ailelerde de görebildiğimiz bir rahatsızlıktır. Çocuk gerçekten içinde bulunduğu  depresif sürecin bir yansıması olarak bu davranış problemlerini ortaya koymaktadır. Yada sınırını koymamış olan ebeveynlerine karşı onları test edebileceğine dair zorlayıcı davranışlar içerisindedir. Bu noktada bakılması gereken unsur; çocuğun bu davranışları sadece aile içerisinde mi sergiliyor olduğu yoksa okul gibi daha genel hayatın diğer alanlarında da bu davranışları gerçekleştirip gerçekleştirmediğidir.

Genelde davranış bozukluğunun var olduğuna dair görmeye çalıştığımız ip uçları şunlardır; çocuğun argo veya küfürlü konuşmalara çok fazla yer veriyor olması, alkol ve madde kullanıyor olması, kendisine veya çevresindekilere zarar verici davranışlarda bulunması, ebeveynlerine karşı şiddet içerikli davranışlarda bulunup bulunmadığı, hayvanlara zarar verici davranışların olması, başkalarının eşyalarına zarar vermesi bir yana izinsiz alıp kullanmaya çalışması, okuldan veya evden kaçma davranışlarının gerçekleştirilmesi bunlar bir araya geldiğinde davranış bozukluğu probleminin varlığından söz edilebilir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

5 Comments

Leave a Reply
 1. Selam,
  İki çocuk annesiyim çocuklarıma her zaman paylaşmayı ve gerek yaşıtlarıyla gerek küçükleriyle iyi geçinmeleri konusunda nasihatlerde bulunurum. Onlar bu davranış içerisindeyken akraba içerisinde her zaman görüşmek durumunda olduğumuz kuzenleri de tam tersi paylaşmayı bilmeyen kavgacı tipler.
  Aynı ortamda bulunmalarını her ne kadar istemesem de bulunmak zorunda kalıyoruz.
  Kuzenlerinin davranışları çocuklarıma etki edecek diye korkuyorum.

 2. Çocuklarda davranış bozukluğunun en önemli sebebi bence aile içerisindeki yaşamın tutumsuzluğu. Eğer aile, özellikle anne baba davranış birliği içerisinde olursa çocukta normal olacaktır. Birinin doğru dediğine diğeri yanlış diyorsa sıkıntı o zaman başlıyor.

 3. Kızım kardeşi doğduğundan beri inatçı, hırçın ve söz dinlemez oldu. 4.5 yaşında. ona nasıl yaklaşmalıyım?

  • bu bir kıskançlıkmı önce bu tespit edilmeli hangi durumlarda hırçın davrandığı kaydedilmeli ona göre cevap alamalısın. eğer bu bir kıskançlıksa burada bilmedende olsa sizinde ihmaliniz olabilir diğer çocuk ilgiye muhtaç olduğundan dolayı kızınızı biraz ihmal etmiş olabilirsiniz. genelde kıskançlık durumunda büyük olan çocuktan ilgi kesilmeden birazda eni doğanla dalga geçerek bunu aşabiliceğineze inanıyorum (dalga derken : küçük olanın eksikliklerini büyük kardeşe yansıtarak örn: bak kardeşin ne kadarda muhtaç senin gibi yürüyemiyor ve ya bak kardeşin ne kadarda zor bir durumda senin gibi tuvaletini söyleyemiyor ama sen bütün bunları tek başına yapabiliyorsun ne kadarda güçlüsün ama onun ilgiye ihtiyacı var ne kadar zor bir durumda değilmi? diyerek) bu davranışla hem küçük kardeşini koruması gerektiğini hemde kendisinin ondan daha güçlü ve kendi başının çaresine bakabilicek seviyede olduğunu anlıycaktır. hepsi birer çiçek 🙂

 4. 5 yıl önce abim ve eşi bir trafik kazasında vefat etti 🙁 oğulları 11 yaşındaydı. O gün bugündür hepimiz çocuğun üzerine titriyoruz. Fakat çocukta davranış bozukluğu var, sorumluluk duygusu yok. Gittiği yeri asla haber vermez geç kalır, sokakta oyalanır haber vermez. Sürekli konuşuyorum yapma etme dikkat et, biz seni önemsiyoruz merak ediyoruz diyorum. Bir gün dikkat etse ertesi gün aynı. Ergenlik döneminin verdiği geçici bir durum mu? Nasıl etki edeceğiz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktor Fobisi Nasıl Yenilir?

Çocuklarda Disleksi Belirtileri Nelerdir?