Dikkat eksikliğinin neden ortaya çıkabileceği ile ilgili baktığımız zaman bunun saf bir dikkat eksikliği olduğunu da görebiliriz. Daha önce Anne de, baba da yada birinci derece kan bağı olan kişilerde yaşanan bir tür dikkat dağınıklığı var ise bunun yansımalarını görebiliriz. Veya çocuğun dikkat eksikliği belirtileri ile gelmesinin yanı sıra çocuktaki bir takım depresif duygu durumlarında kaynakları olduğunu saptayabiliriz.

Pek çok çocuk yetişkinlik dönemindeki gibi depresyon süreci yaşamaz. Eğer bir çocuğun gerçekten depresif bir süreç geçirdiği dönem söz konusu ise çocuk bunu daha çok dikkat eksikliği, veya hiperaktivite gibi bir takım bozukluklar ile ortaya koyar. Aslında bu onun bir tür yardım çağrısıdır.

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığının Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda dikkat dağınıklığının nedeni tam olarak bilinmiyor, bu yüzden aileler kendilerini suçlamamalıdır. Çocuklarının DEHB olma durumunda birçok faktör etkilidir, bunların çok azı ailelerin çocuk yetiştirme becerileriyle ilgilidir.

Ailelerin kendilerini “Biz mi sebep olduk?” ya da “Önleyebilir miydik?” diye sorgulamaları kaçınılmaz bir durum, fakat genetik faktörlerin, çevresel etkilerin ya da beyin hasarı nedeniyle kaynaklandığını pek bir kanıtı yok.

Bunun yerine aileler en iyisi çocuklarına dikkat eksikliği konusunda nasıl yardımcı olabileceklerine odaklanmalıdır. Uzmanlar, nedenini tam olarak tespit edip erken teşhisle önlemini almak için araştırmalarına devam ediyor.

DEHB’in olası nedenleri şunlardır:

Genler

DEHB tanısı konulmuş bir akrabası olan çocuklarda dikkat eksikliği rahatsızlığına yakalanma ihtimali dört kat daha fazladır. Son yıllarda, araştırmacılar birçok farklı gen üzerinde kimyasal dopamin incelemesi yapıyor. DEHB olan kişilerin beyninde dopamin düzeyi düşük olduğu gözlemlenmiştir.

DEHB’li çocuklarda, beynin dikkatle ilişkisi olan bölümündeki dokunun ince olduğu tespit edilmiştir. Yine araştırmalar bu genin değiştiğini ve aynı incelikte kalmadığını göstermiştir. Çocuklar büyüdükçe, bu dokunun kalınlaştığı ve DEHB belirtilerinin azaldığı tespit edilmiştir.

Beslenme ve Gıda

Katkı maddeleri ve şeker içeren gıdaların davranışlar üzerinde etkileri olabilir. Bazı uzmanlar gıdalardaki katkı maddelerinin DEHB kötüleştirdiğine inanıyor. Ve popüler olan bir inanışa göre rafine şekerlerin anormal davranışların sebebi olduğu düşünülüyor.

Fakat şekerin DEHB üzerine etkisi konusunda ispatlanmış kesin bir bulgu yok. Eskiden yapılmış araştırmalarda şeker ile DEHB arasında bir bağlantı kurulurken daha yakın dönemde yapılan araştırmalarda böyle bir bağlantı kurulmamıştır. Çocuğun beslenmesinde şekerin azaltılması DEHB davranışlarını tamamen ortadan kaldırmaz, fakat azaltabilir.

Yine bazı araştırmalar Omega-3 yağ asidi eksikliğinin DEHB üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Beyinin gelişimi ve işlevi üzerinde bu yağların katkısını ortaya çıkaran çok sayıda bilimsel araştırma var. Balık yağı takviyesi çocuklarda DEHB belirtilerini hafifletir, en azında okuldaki performansını artırır.

ÇevreÇocuk Psikolojisi 8

Sigara içen annelerin çocuklarının DEHB olma ihtimali yüksek. Nikotin, rahimde hipoksi’ye (oksijen eksikliği) neden olabilir.

Kurşunun DEHB’e etkisi olduğu ileri sürülmüştür. Kurşun içeren boyalarla boyanmış evler, sıhhi tesisat, oyuncaklar da etkili olabilir.

Beyin Hasarı

Beyin hasarı da çocuklarda dikkat eksikliği bozukluğuna neden olabilir. Hamilelik sırasındaki toksinler ya da doğum sonrasında yaşanan kazalar nedeniyle yaşanabilir. Uzmanlar, kafa yaralanmalarında frontal lob hasarının DEHB neden olabileceğini söylüyor.

Diğer Olası Nedenler

DEHB araştırmacıları diğer insanların davranışlarını anlamak, planlamak, problemleri çözmek için beynin frontal loblarını araştırıyor.

Beyin ikiye ayrılır, iki tane frontal lob sinir lifleri aracılığıyla korpus kallosum’la iletişim kurar. Bu alanlar ve yakınındaki beyin hücreleri DEHB araştırmacıları tarafından incelenmektedir.

Yapılan araştırmalarda DEHB’li çocuklarının beyin hacminin %3-4 oranında küçük olduğunu ortaya koydu. Fakat ilaç tedavisiyle bu oran çocuk büyüdükçe normal boyutuna çıkmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here