in

Depresyon Belirtileri Nelerdir ve Depresyon ile Yas Süreci Farkı Nedir?

Halk arasında depresyon olarak adlandırdığımız klinikte ise majör depresif bozukluk olarak bildiğimiz depresyon; bireylerin duygularının, düşüncelerinin, davranışlarını olumsuz yönde etkileyen en sık rastladığımız psikiyatrik rahatsızlıklardan biridir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Bireyin kendini çok çökkün, çok şiddetli üzüntü hissetmesi, konsantrasyonda problemler,karar vermede güçlük, hayattan keyif alamama, iştahta bozulmalar; örneğin bireyin yemek yemek istememesi kilo kaybetmesi yada çok fazla yemek yemesi kilo alması gibi, uykuda düzensizlikler; örneğin bireyin çok fazla uyuması yada uykuya dalmada güçlükler yaşaması gibi, cinsel istekte azalma, bazı vakalarda intihar düşünceleri, kendine zarar verme düşünceleri, çok fazla halsizlik hali, kendini toparlayamama hali gibi bir çok belirtisi bulunmaktadır.

Bu saymış olduğum belirtilerden bir kaçını iki hafta boyunca kişi gösteriyorsa biz de depresyon olduğunun bildirir diyebiliriz. Bunun dışında şunun altına çizmek isterim ki bazı medikal problemler, depresyon belirtilerini taklit edebilir. Örneğin tiroid problemleri, vitamin eksiklikleri, beyin tümörü gibi hastalıklar böyle durumlarda depresyon tanısını koyabilmemiz için bu tarz medikal problemlerin dışlanması gerekmektedir.

Yas Tepkileri ve Depresyon Arasındaki Fark

Tabi sevdiğiniz birinin kaybı, işinizi kaybetmek, bir ilişkiyi sonlandırmak tabi ki üzüntü verici bir durumdur. Yas tepkileri yaşanılması kadar doğal bir şey yoktur. Bu yüzden depresyon ile aslında üzüntü ve yas tepkilerinin ayrılması çok önemli. Çünkü biz üzüntü hissettiğimizde de aslında belirli depresyon belirtileri gösterebiliriz. Örneğin enerjimizi toplayamayabiliriz, kendimizi çok çökkün hissedebiliriz, konsantrasyonumuzda bozulmalar olabilir odaklanamayabiliriz ama bu demek değildir ki birey olumsuz bir durumla karşılaştığında birini kaybettiğinde, işini kaybettiğinde illa depresyon yaşıyor demek değildir.  Bu ikisi arasında ki temel fark; bize acı veren duyguların dalgalanmalar şeklinde gelmelidir. Yas sürecinde; birinin kaybı sırasında o kişi ile ilgili anılarda gelir zihnimize, depresyonda ise olumlu bir anı gelmez aksine olumsuz anılar gelir. Sürekli bir çökkünlük hissi, sürekli bizi dibe çeken düşünceler eşlik eder.

İkinci bir farklılık ise birey depresyonda ciddi anlamda kendini değersiz hisseder, bireyin kendine ilişkin öz saygısı oldukça düşüktür. Yas sürecinde ise kişi kendilik değerini ve öz saygısını korur. Dolasıyla bu da ikisi arasında önemli bir farklılık diyebiliriz. Bazı durumlarda  depresyonla beraber yas süreci de eşlik edebilir. Yani biz olumsuz bir durum yaşadığımızda örneğin yakın sevdiğimiz birini kaybettiğimizde, ilişkimiz bittiğinde, bir afet yaşadığımızda ya da bir istismara maruz kaldığımızda yas tepkileri gösterebiliriz ve bu yas tepkileri ile beraber depresyon belirtileri de gösterebiliriz. Böyle durumlar depresyon belirtileri oldukça şiddetli geçer ve tedavisi daha uzun soluklu olabilir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Psk. Elit Bilge Bıyıkoğlu

Uzm. Psk. Elit Bilge Bıyıkoğlu

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde; Yüksek Lisans eğitimini Klinik Psikoloji alanında İstanbul Maltepe Üniversitesi’nde tamamlayan Elit Bilge BIYIKOĞLU, süpervizyon eşliğinde Bilişsel-Davranışçı Terapi, Oyun Terapisi ve Filial Terapi eğitimlerinin yanı sıra birçok psikolojik değerlendirme testinin eğitimlerini almıştır. International Society of Schema Therapy tarafından akredite edilmiş olan Şema Terapi eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca The Linehan Institute tarafından verilen Diyalektik Davranış Terapisi eğitimini ve süpervizyonunu da tamamlayan Bıyıkoğlu, son yıllarda çalışmalarında Bilinçli Farkındalık’a (Mindfulness) da yer vermektedir.


Bıyıkoğlu; İstanbul ve Ankara’da bulunan çeşitli kuruluşlarda çocuk, ergen ve yetişkinler ile çalışmış; Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çocuk Esirgeme Kurumu, Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği, Kadıköy Belediyesi Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi gibi kurumlarda stajyer psikolog olarak görev almıştır. 2011 yılında Maltepe Belediyesi’nin Okul Öncesi Çocuk Gelişim Tarama Projesi’nde görev alarak, 200’ü aşkın çocuğa gelişim değerlendirmeleri yapmış ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti vermiştir. 2011-2012 yılları arasında, Koşuyolu Rehabilitasyon Merkezi’nde anne-babalar ile bireysel ve grup psikoterapileri yürütmüş ve danışmanlık vermiştir. 2013 yılında Avustralya’da bulunan Bıyıkoğlu, Melbourne’da Moonee Valley Belediyesi Flemington Toplum Merkezi’nde 0-6 yaş aralığındaki çocuklar ve aileleri ile çalışmıştır. Burada bulunduğu süre içerisinde, Mindful - Centre for Training and Research in Developmental Health tarafından verilen Gelişimsel Psikiyatri eğitimine katılmış ve bunun yanı sıra, Melbourne Üniversitesi’nde Duygu-Odaklı Ebeveynlik Programı (Tuning in to KidsTM Emotionally Intelligent Parenting Program)’na katılarak program yürütücüsü olmaya hak kazanmıştır.


2014-2016 yılları arasında Memorial Hastanesi’nde Klinik Psikolog olarak görev alarak psikoterapi çalışmalarını yürütmüştür. Aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde doktora çalışmalarına başlayan Bıyıkoğlu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalında yeme bozuklukları, madde bağımlıları, kronik ağrı ve somatik belirti bozuklukları hastaları ile bireysel ve grup psikoterapileri yapmıştır.


Çeşitli uluslararası kongrelerde sunduğu klinik ve sağlık psikolojisi alanlarında bilimsel çalışmaları bulunan, Bıyıkoğlu, Hollanda’da düzenlenen 24. EFPSA Kongresi’nde internet kullanımı, yalnızlık ve psikolojik iyilik hali konulu araştırması ile ödüle layık görülmüştür. Özellikle stresle başaçıkma, depresyon, ilişki problemleri, psikolojik iyilik hali, kişilik bozuklukları, duygu düzenleme, anksiyete, kronik/psikolojik ağrı, yeme bozuklukları (duygusal yeme, aşırı yeme, obezite, kronik diyet yapma v.b.), kronik hastalığa sahip bireylerin psikolojisi konularında çalışmalar yapmaktadır.


Türk Psikologlar Derneği ve Britanya Psikologlar Birliği üyesi olan Bıyıkoğlu, çalışmalarına kurucusu olduğu Evo Psikoloji Psikoterapi ve Danışmanlık Merkezi’nde klinik psikolog olarak devam ederek bireysel ve grup psikoterapileri yürütmektedir. Ayrıca, İstanbul Arel Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak lisans ve yüksek lisans öğrencilerine dersler vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bel Ağrısı Hangi Aşamada Cerrahi Müdahale Gerektirir?

Bel Kayması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?