in

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon tedavisi nasıl yapılır: Depresyon tedavi edilebilen bir durumdur. Hatta psikiyatrik rahatsızlıklar arasında tedavi edilme oranı en yüksek bozukluk majör depresif bozukluktur.

Depresyon Tedavisinde İlaç

Tedavilerin en başında ilaç tedavisi gelmektedir. Bu halk arasında da bildiğimiz antidepresan  şeklindedir. Bu antidepresan kullanımları bir psikiyatrist eşliğinde kullanılır. Depresyon aslında beynimizdeki biyokimyasal dengesizlikten kaynaklandığı kanısına dayanır. Ve bu ilaç tedavisiyle bu biyokimyasal dengesizliklerin tedavisi amaçlanır.

Depresyon Tedavisinde Psikoterapi

İkinci bir tedavi yöntemi ise psikoterapi tedavisidir. Psikoterapi özellikle depresyon hafif seyrettiğinde öne çıkan bir tedavidir. Orta şiddetli depresyon ve   ağır şiddetli depresyonda ilaç tedavisiyle beraber psikoterapi en etkin tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Psikoterapi yönelimlerinden de bilişsel davranışçı terapi en fazla etkinliği kanıtlanmış psikoterapi ekolüdür diyebiliriz.

Bilişsel Davranışçı Terapi Nasıl İşler?

Bireyi aslında şimdi ve buradaya getirerek problem çözme stratejilerine yönlendiren bir ekoldür. Bireyin depresif yapan, işlevsel olmayan düşüncelere odaklanır ve süreç içerisinde bu işlevsel olmayan düşüncelerin yerine daha işlevsel olan düşünce ve davranışlara bireyi yönlendirerek tedavi ilerler diyebiliriz.

Depresyon Tedavisi ve Sosyal Etkinlik

Bunun dışında tedavi süreci içerisinde bireyler depresyon belirtilerini azalmak ve kendine yardım etmek için belirli aktiviteler de yapabilir. Birincisi düzenli egzersiz yapmak. Aslında egzersiniz duygu durumunu olumlu yönde etkileyen bir görev gördüğünü biliyoruz. Dolasıyla depresif dönemde bireyin düzenli egzersizler yapması aslında depresyon belirtilerini azaltmaya oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında dengeli beslenme, alkolden uzak durma yada kendinizi mümkün olduğunca sosyal aktiviteye de atmak faydalı olabilir.

Depresyon Belirtileri

Depresyonun bir belirtisi de sosyal olarak kendinizi izole etmek, sosyallikten kaçınmak. Ya da problemlerinizi paylaşamamak da aslında depresyonun bir belirtisi. Mümkün olduğunca kendinizi sosyal aktivitelere itmekte depresif belirtileri azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Elit Bilge Bıyıkoglu
Uzman Klinik Psikolog
www.elitbilge.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Psk. Elit Bilge Bıyıkoğlu

Uzm. Psk. Elit Bilge Bıyıkoğlu

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde; Yüksek Lisans eğitimini Klinik Psikoloji alanında İstanbul Maltepe Üniversitesi’nde tamamlayan Elit Bilge BIYIKOĞLU, süpervizyon eşliğinde Bilişsel-Davranışçı Terapi, Oyun Terapisi ve Filial Terapi eğitimlerinin yanı sıra birçok psikolojik değerlendirme testinin eğitimlerini almıştır. International Society of Schema Therapy tarafından akredite edilmiş olan Şema Terapi eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca The Linehan Institute tarafından verilen Diyalektik Davranış Terapisi eğitimini ve süpervizyonunu da tamamlayan Bıyıkoğlu, son yıllarda çalışmalarında Bilinçli Farkındalık’a (Mindfulness) da yer vermektedir.


Bıyıkoğlu; İstanbul ve Ankara’da bulunan çeşitli kuruluşlarda çocuk, ergen ve yetişkinler ile çalışmış; Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çocuk Esirgeme Kurumu, Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği, Kadıköy Belediyesi Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi gibi kurumlarda stajyer psikolog olarak görev almıştır. 2011 yılında Maltepe Belediyesi’nin Okul Öncesi Çocuk Gelişim Tarama Projesi’nde görev alarak, 200’ü aşkın çocuğa gelişim değerlendirmeleri yapmış ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti vermiştir. 2011-2012 yılları arasında, Koşuyolu Rehabilitasyon Merkezi’nde anne-babalar ile bireysel ve grup psikoterapileri yürütmüş ve danışmanlık vermiştir. 2013 yılında Avustralya’da bulunan Bıyıkoğlu, Melbourne’da Moonee Valley Belediyesi Flemington Toplum Merkezi’nde 0-6 yaş aralığındaki çocuklar ve aileleri ile çalışmıştır. Burada bulunduğu süre içerisinde, Mindful - Centre for Training and Research in Developmental Health tarafından verilen Gelişimsel Psikiyatri eğitimine katılmış ve bunun yanı sıra, Melbourne Üniversitesi’nde Duygu-Odaklı Ebeveynlik Programı (Tuning in to KidsTM Emotionally Intelligent Parenting Program)’na katılarak program yürütücüsü olmaya hak kazanmıştır.


2014-2016 yılları arasında Memorial Hastanesi’nde Klinik Psikolog olarak görev alarak psikoterapi çalışmalarını yürütmüştür. Aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde doktora çalışmalarına başlayan Bıyıkoğlu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalında yeme bozuklukları, madde bağımlıları, kronik ağrı ve somatik belirti bozuklukları hastaları ile bireysel ve grup psikoterapileri yapmıştır.


Çeşitli uluslararası kongrelerde sunduğu klinik ve sağlık psikolojisi alanlarında bilimsel çalışmaları bulunan, Bıyıkoğlu, Hollanda’da düzenlenen 24. EFPSA Kongresi’nde internet kullanımı, yalnızlık ve psikolojik iyilik hali konulu araştırması ile ödüle layık görülmüştür. Özellikle stresle başaçıkma, depresyon, ilişki problemleri, psikolojik iyilik hali, kişilik bozuklukları, duygu düzenleme, anksiyete, kronik/psikolojik ağrı, yeme bozuklukları (duygusal yeme, aşırı yeme, obezite, kronik diyet yapma v.b.), kronik hastalığa sahip bireylerin psikolojisi konularında çalışmalar yapmaktadır.


Türk Psikologlar Derneği ve Britanya Psikologlar Birliği üyesi olan Bıyıkoğlu, çalışmalarına kurucusu olduğu Evo Psikoloji Psikoterapi ve Danışmanlık Merkezi’nde klinik psikolog olarak devam ederek bireysel ve grup psikoterapileri yürütmektedir. Ayrıca, İstanbul Arel Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak lisans ve yüksek lisans öğrencilerine dersler vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte Botoks Yaptırmak Güvenli mi?

Bel Fıtığı Nedir ve Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?