in

Koç Burcu

Diyet Yapanlarda Anksiyete ve Üstesinden Gelme Yöntemleri

Diyet Yapanlarda Anksiyete ve Üstesinden Gelme Yöntemleri

Kilo problemi olan, kilosunu korumak isteyen ya da sadece sağlıklı bir bedene sahip olup, düzenli bir yaşam sürmek isteyen kişilerin yeme içme alışkanlıklarını düzenleme sürecine diyet denir. Diyetin halk arasında kullanılan başka bir adı da rejimdir. Rejim kelimesi sıklıkla siyasi alanda kullanılan bir kelime olup belirli bir sistematik görüşe veya kurala göre yönetim tarzı anlamına da gelmektedir. Yani diyet yapan ya da diğer bir deyişle rejim yapan insanlar siyasi bir yönetim tarzı ile yönetilen ülkelerde yaşam süren diğer hem cinsleri gibi belirli kurallara uymak ve bazen de keskin kurallar altında yaşamak zorunda kalan insanların sıklıkla karşılaştığı psikolojik zorluklarla karşı karşıya kalırlar.

Diyet Sorunları: Anksiyete

Diyet sorunları incelendiğinde, diyet yapan kişilerde, baskın bir rejimde yaşamak zorunda kalan insanların içine düştüğü sıkıntılı durumlarda görülen yaygın bir psikolojik rahatsızlık olan anksiyete durumu ile sıklıkla karşılaşılabilir.

Anksiyete ya da diğer bir adıyla kaygı bozukluğu, harici ve dâhili etkenlerin dürtüsü ile panik seviyesinin yükselerek kriz aşamasına geçme hali olarak özetlenebilir. Diyet yapan şahıslar birçok sebepten anksiyete yaşayabilirler ve panik atak belirtileri gösterebilir. Anksiyete bozukluğu oluşturan sebepler arasında açlık veya bir gıdaya karşı olan aşırı isteğin baskısı olabileceği gibi, girişilen sürecin başarı ile sonuçlanamayacağı veya sonuçlandırılamayacağı korkusu da anksiyeteyi tetikleyen bir etkene dönüşebilir.

Anksiyete semptomları gösteren şahısların tedavisi bu konuda eğitim almış psikolog danışmanlar sayesinde ve daha ilerlemeden tespit edilebilirse bilişsel davranışçı terapi uygulamaları desteği ile rahatlıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Diyetlerde Uzmanlığın Önemi

Anksiyete diyet yapmaya karar veren bireylerin yüzleşmek zorunda kalabilecekleri diyetin zorlukları arasında sayılabilir. Diyete başlarken uzman bir diyetisyen desteği almayanların yüzleşmek zorunda kalınabilecek bu durumda, bireyler genellikle duygularında aşırı yükselme ve alçalma yaşayarak dalgalı bir duygusal kimliğe sahip olabilirler.

Belirli bir gıda almaya alışmış bedenlerin, alışkanlıklarının dışına çıkılması durumunda bu şekilde bir reaksiyon göstererek iradeyi kırmaya yönelik bir çeşit isyanı veya pasif direnişi olarak da açıklanabilir. Yine böyle durumlarda diyet yapan bireylerin durumlarını kabullenerek mutlaka uzman bir diyetisyen tavsiyelerine uyması gerekir. Kişiye özel diyet uygulamalarının önemi de burada ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı Günler Dilerim.
Diyetisyen Merve Kalelioğlu
www.mervediyet.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

294 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ve Çocuk Hastanesi`nde Beslenme Tedavi ve Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, Gülhane Askeri Tip Akademisinde(GATA) Diyet Polikliniğinde, Genel Cerrahi servisinde Beslenme Uygulamaları, Gazi Osman Paşa Üniversitesinde Diyet polikliniğinde ve klinik diyetisyenliği beslenme uygulamaları, Cevdet Aykan Hastanesinde Diyet Polikliniğinde Beslenme Uygulamaları, Kadın Doğum Polikliniğinde kadınlara yönelik beslenme uygulamaları, çeşitli Özel iyileştirme merkezlerinde menü planlama ve kişiye özel beslenme uygulamaları, çeşitli özel beslenme danışma merkezlerinde bireysel ve toplu beslenme eğitim uygulamaları, Atatürk Araştırma Hastanesinde Mutfak bölümünde menü planlama ve sağlık bilgisi uygulamaları, İBN-i Sina Hastanesinde Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşk Mutfağı menü uygulamaları, çeşitli aile sağlığı merkezlerinde toplum bilinçlendirme ve bireysel beslenme uygulamaları, çeşitli eğitim kurumlarında, derneklerde ve kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine seminer ve eğitim uygulamaları üzerine diyetisyen olarak çalışmalarda aktif rol almıştır.

Diyetin glisemik indeksinin beden kütle indeksi ve hastalıkları ile ilişkisi konulu tez çalışmasında, fiziksel aktivitenin sağlıklı yasam ve kilo kontrolü önemi, bitkisel steroller ve stanollerin sağlık üzerine etkileri, kardiovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi, mide kanseri sonrası beslenme, tiroit rahatsızlıklarında beslenme, epilepsi hastalığında beslenme, karaciğer yağlanması ve beslenme, polistik over sendromu ve beslenme, diyabetik bireylerde karbonhidrat sayımı, okul cağı çocukların beslenmeleri ve basari ilişkileri konulu çalışmalarda bulunmuştur.

2012-2014 yılları arasında Medical Park Hastaneler grubunda poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak çalıştı. 2014 yılında Kalelioğlu Beslenme Danışmanlığı merkezini kurmuş olup, yönetici diyetisyen olarak halen çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle Bahçeşehir’de Merve Diyet Beslenme Danışmanlığı Merkezi`ni ` Kurucu Diyetisyen` olarak calışmaktadır.

Aktif olarak çeşitli okul, dernek, kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Gıda ve beslenme üzerine firmalara broşür ve web sitesi içeriği hazırlama üzerine danışmanlık yapmaktadir. Çeşitli kreş ve iş yerleri gibi kurumlara menü plalama danışmanlığı vermektedir. Çeşitli restoran ve cafelerin menü kalori belirleme danışmanlığı vermektedir. Ayrıca çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yazı yazmaktadır. Şuan diyetin bir yaşam biçimi olduğunu konu alan kitap calışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti Aging Özellikli 10 Besin

Riskli Gebelik Nedir ve Kimler Risk Altındadır?