in

Diyetin Biyolojik Saate Göre Ayarlanmasının Önemi

Diyetin Biyolojik Saate Göre Ayarlanmasının Önemi

Biyolojik saat, insanların uykusundan, kuşların farklı bölgelere göçüne kadar meydana gelen her şeyi düzenleyerek, doğru saatte doğru işlerin yapılmasını sağlar. Vücudumuzdaki biyolojik ritimler sayesinde akşam vaktinde uyur, sabahın ilk ışıklarıyla da uyanırız. Aslında bu biyolojik saat tüm canlıların, günlük, haftalık, aylık, yıllık ve mevsimsel olarak ritimleri olduğunu göstermektedir. Bu ritimler, kış uykusuna dalan hayvanlar, göç eden kuşlar ve akşam kapanıp sabah açan çiçeklerde olduğu gibi fizyolojik olayları ve döngüleri düzenlerler.

İnsan vücudunun işleyişi de aynen bu canlıların fizyolojik mekanizması gibi doğal bir ritimle yönetilir. Bu yönetim en uygun biyolojik saat olarak kendini gösterir.

Biyolojik Saatin Zayıflama Yöntemleri Üzerindeki Etkisi;

Uzmanlar diyet yapmak isteyenlerin açlık-tokluk hususunda biyolojik saatlerini ayarlamaları halinde, organların çalışmasını düzene sokabileceği görüşündeler. Örneğin; pankreas insilün ve glikoz metabolizmasını, çevresel biyolojik saat ile kontrol altına alır ve bu saati açlık-tokluk döngüsü ayarlar. Diyetisyenler, biyolojik saat dilimlerinde uygulanan, diyet listesi ve yapılacak fitness ile zayıflama programlarının, daha verimli olduğu görüşündedirler.

Biyolojik saat dilimleri

6-7 : Metabolizma hareketleniyor, kahvaltı için en ideal saat spor yapmaktan kaçının,

7-9 : Vücudun en kuvvetli ve dirençli olduğu saat,

9-12 : Fitness ve sağlık açısından uygun vakit, matematik zekası üst seviyede,

12-15: Dinlenme zamanı, verimlilik, tansiyon ve hormon düzeyinin düşerek dikkatin azaldığı zaman dilimi,

15-19: Tansiyon ve dolaşım çok iyi durumda, enerji geri geliyor, spor için en uygun zaman.

19-21: Kan basıncı, nabız ve karaciğerdeki yağ düzeyi düşüyor, sindirim organlarının günlük görevi sona eriyor.

21-23: Metabolizma yavaşlıyor, bu saatlerde yenilen yiyecekler bu nedenle tehlikeli, stres hormonu salgılamayı durduran bünye sakinleşmeye başlıyor.

23-03: Vücut kendini uyumaya programlıyor. Verimlilik en alt düzeyde, tepkiler yavaşlıyor, görme zayıflıyor ve kazalar en çok bu saatte oluyor. Melatonin hormonunun salgılanması sonucu, çalışanlar da hata yapabiliyor.

Görüldüğü gibi spor yapmak ve diyet listesini uygulamak için, en uygun biyolojik saat dilimi yakalandığında, sağlıklı zayıflama yolu da sizlere açılmış olacaktır.

Sağlıklı Günler Dilerim.
Diyetisyen Merve Kalelioğlu
www.mervediyet.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

264 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ve Çocuk Hastanesi`nde Beslenme Tedavi ve Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, Gülhane Askeri Tip Akademisinde(GATA) Diyet Polikliniğinde, Genel Cerrahi servisinde Beslenme Uygulamaları, Gazi Osman Paşa Üniversitesinde Diyet polikliniğinde ve klinik diyetisyenliği beslenme uygulamaları, Cevdet Aykan Hastanesinde Diyet Polikliniğinde Beslenme Uygulamaları, Kadın Doğum Polikliniğinde kadınlara yönelik beslenme uygulamaları, çeşitli Özel iyileştirme merkezlerinde menü planlama ve kişiye özel beslenme uygulamaları, çeşitli özel beslenme danışma merkezlerinde bireysel ve toplu beslenme eğitim uygulamaları, Atatürk Araştırma Hastanesinde Mutfak bölümünde menü planlama ve sağlık bilgisi uygulamaları, İBN-i Sina Hastanesinde Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşk Mutfağı menü uygulamaları, çeşitli aile sağlığı merkezlerinde toplum bilinçlendirme ve bireysel beslenme uygulamaları, çeşitli eğitim kurumlarında, derneklerde ve kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine seminer ve eğitim uygulamaları üzerine diyetisyen olarak çalışmalarda aktif rol almıştır.

Diyetin glisemik indeksinin beden kütle indeksi ve hastalıkları ile ilişkisi konulu tez çalışmasında, fiziksel aktivitenin sağlıklı yasam ve kilo kontrolü önemi, bitkisel steroller ve stanollerin sağlık üzerine etkileri, kardiovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi, mide kanseri sonrası beslenme, tiroit rahatsızlıklarında beslenme, epilepsi hastalığında beslenme, karaciğer yağlanması ve beslenme, polistik over sendromu ve beslenme, diyabetik bireylerde karbonhidrat sayımı, okul cağı çocukların beslenmeleri ve basari ilişkileri konulu çalışmalarda bulunmuştur.

2012-2014 yılları arasında Medical Park Hastaneler grubunda poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak çalıştı. 2014 yılında Kalelioğlu Beslenme Danışmanlığı merkezini kurmuş olup, yönetici diyetisyen olarak halen çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle Bahçeşehir’de Merve Diyet Beslenme Danışmanlığı Merkezi`ni ` Kurucu Diyetisyen` olarak calışmaktadır.

Aktif olarak çeşitli okul, dernek, kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Gıda ve beslenme üzerine firmalara broşür ve web sitesi içeriği hazırlama üzerine danışmanlık yapmaktadir. Çeşitli kreş ve iş yerleri gibi kurumlara menü plalama danışmanlığı vermektedir. Çeşitli restoran ve cafelerin menü kalori belirleme danışmanlığı vermektedir. Ayrıca çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yazı yazmaktadır. Şuan diyetin bir yaşam biçimi olduğunu konu alan kitap calışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antioksidan Nedir? Antioksidan Yiyecekler Nelerdir?

Mutlaka İzlenmesi Gereken Festival Filmleri – 20 Film