in

Doğum Eylemi Ne Zaman Başlar, Yalancı Doğum Eyleminden Nasıl Ayırt Edilir? ve Ne Zaman Hastaneye Gidilmelidir?

Doğum eylemi (travay) başlayınca, rahim ağzı açılmaya başlar. Kas dokusundan oluşan rahim, düzenli aralıklarla kasılır. Rahim kasıldıkça karın ön duvarı sertleşir. Kasılmalar arasında ise rahim gevşer ve yumuşar. Doğum eyleminin başından intibaren bebek hareket etmeye devam eder.

Doğum eyleminin başladığını bazı değişiklikler işaret eder. Bunların bir kısmı travay başlayana kadar belirgin olmayabilir. Örneğin, ‘bebeğin aşağıya doğru düştüğü hissi’ oluşabilir. Aslında bu, bebeğin başının doğum kanalında yerleşmesine bağlı hissedilir. Ancak, bebeğin başının kanala yerleşmesine bağlı gelişen bu his, doğum eylemi başlamadan bir iki hafta önce olabileceği gibi gerçek doğum eylemi başlamadan birkaç saat önce de hissedilebilir. Bir başka gerçek doğum eyleminin haberci bulgu ise vajinal akıntının pembe veya kanlı olmasıdır. Bu duruma ‘nişan gelmesi’ denir. Gebelik boyunca rahim ağzında koyu kıvamda bir tıkaç oluşur. Rahim ağzı açılmaya başlayınca, bu tıkaç aşağıya, vajene, oradan da dışarıya atılır. Nişan gelmesi, travaydan birkaç gün öncesinde olabileceği gibi doğum eylemi başlangıcında da görülebilir. Bazen de su gelişi gözlenir. 38 haftadan sonra görülen su gelişini sıklıkla doğum ağrıların başlaması takip eder.

Yalancı doğum eylemi nedir?

Gerçek doğum eylemi başlamadan önce rahiminiz bir kasılır, bir gevşer. Bu düzensiz kasılmalar ‘yalancı doğum eylemi’ veya ‘Braxton Hicks kasılmaları’ olarak adlandırılır. Normal bir durumdur. Rahimin doğuma hazırlanmasını sağlar. Düzensiz aralıklarla ve kısa süreli kasılmalar hissedilir. Kasılmalar bağlı gelişen ağrı ise hafiftir. Bzen ‘Braxton Hicks kasılmaları ağrılı olsa da sonradan şiddeti azalır ve rahim ağzında değişikliğe yol açmazlar. Yani, rahim ağzı açılmaya başlamaz. Bu tür kasılmalar gün sonuna doğru daha fazla hissedilebilirler.

Gerçek doğum eylemi ile yalancı doğum eylemi nasıl ayırt edilir?

Genellikle yalancı doğum eylemine ait kasılmalar, daha düzensiz ve daha az şiddetlidir. Yine de, bazen ayırtetmek için vajinal muayene yapmaktan başka çare yoktur. Vajinal muayene ile rahim ağzında, yer değişikliği, yumuşama veya açılma gibi değişiklikler olup olmadığına bakılarak ayırdedilebilir.

Gerçek ile yalancı doğum eylemini ayırdetmeye yarayan bir başka yol ise kasılmaların zamanlamasını takip etmektir. Bir kasılmanın başından diğer kasılmaya kadar geçen süre not edilir. Bir saat boyunca bu kayıt tutulur. Ancak, kasılmalar hafif ise doğum sancılarının zamanını takip etmek zor olabilir.

Gerçek doğum eylemi ile yalancı doğum eylemi arasındaki bazı farklar şunlardır:
Kasılmaların zamanı: Yalancı eylemde kasılmalar seyrek ve düzensizdir (Braxton Hicks kasılmaları). Gerçek doğum eyleminde ise kasılmalar düzenli aralıklarla gelir ve giderek daha sıklaşırlar. Her bir kasılma/ağrı 30-70 saniye sürer.

Hareketle olan değişiklik: Yalancı eylemde dinlenmekle veya yürümekle ağrı geçebilir. Hatta, pozisyon değişikliği bile kasılmaların durmasını sağlayabilir. Ama, gerçek doğum eyleminde ağrılar ne dinlenmek ne de hareketle geriler. Tam tersine ağrının şiddet ve sıklığı giderek artar.

Kasılmaların gücü: Yalancı eylemde sıklıkla kasılmalar zayıftır ve zamanla güçlenmezler de. Hatta biraz güçlenir gibi olsalar bile sonra tekrar hafiflerler. Gerçek doğum eyleminde, kasılma şiddeti sürekli olarak artmaya devam eder.
Ağrı şiddeti: Yalancı doğum eyleminde sıklıkla sadece karın ön duvarında, yani ön tarafta hissedilir. Gerçek doğum eylemi ağrısı, belden başlar ve iki taraflı olarak kasıklara doğru yayılır.

Ne Zaman Hastaneye Gidilmelidir?

Gerçek doğum eylemi diyebilmek için, doğum sancılarının rahim ağzında değişikliğe neden olması gerekir. Gerçek doğum eylemi başladıktan sonra hiçbir şekilde durdurulamaz. O yüzden ağrı belirleyici şikayettir. Önce nişan gelse bile ağrının başlaması beklenmelidir. Ağrı belden başlayıp iki taraflı kasıklara yayılmalıdır. Sıklığı takip edilmelidir. Gerçek doğum sancısı, düzenli aralıklarla gelmeli, giderek sıklaşmalı ve şiddeti artmalıdır. Ağrı süresi de en az 30 saniye olmalıdır. Bu şekilde takip edilen ağrı varlığında hastaneye başvurulmalıdır.

Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı
Doç.Dr. Başak Baksu
www.basakbaksu.com.tr

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Doç. Dr. Başak Baksu

Doç. Dr. Başak Baksu

Doç. Dr. N.Başak Baksu, 1969 yılında Kayseri’de doğdu. İlköğrenimini 1976-1981 yılları arasında; Kayseri Ahmet Paşa İlkokulu’nda tamamladı. Orta ve Lise öğrenimini 1981-1988 yılları arasında; İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi’nde tamamladı. 1988-1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamladı. 1994-1996 yılları arasında; İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji A.B.D’da 9 ay asistanlık, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji A.B.D’da 4 ay asistanlık, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nde 5 ay asistanlık yaptıktan sonra kendi isteğiyle bıraktı. 1996’dan 2000 yılına dek; Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde asistanlığa devam etti. 2011 yılında; Perinatoloji Yan Dal Uzmanlığını aldı, 2013 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında Doçent oldu.


Mezuniyet sonrası eğitimlerine devam eden Başak Baksu; 01.03.2005-01.06. 2005 tarihleri arasında; İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.B.D Perinatoloji Bilim Dalı’nda rotasyon yaptı. Mart 2006’da “Fetal Medicine Foundation” tarafından verilen 11-13+6 hafta Ultrason Muayenesi Yeterlilik Sertifikasını aldı. 01.12.2006-01.05.2007 tarihleri arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Prenatal Tanı ve Tedavi Ünitesi’nde eğitim aldı. 14.05.2007-08.06.2007 tarihleri arasında; Toronto Universitesi’nde hem “Obstetrics and Gynecology Department Maternal-Fetal Medicine Division”da, hem de “The Hospital for Sick Children Pediatrics Department Division of Cardiology”de Fetal Ekokardiografi Ünitesi’nde gözlemcilik yaptı. 05.05.2014-15.06.2014 tarihleri arasında; Bonn Üniversitesi Perinatoloji Kliniği’nde fetal girişim ve fetal ekokardiografi alanında gözlemcilik yaptı.


2001-2009 yılları arasında, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde ve 2009-2011 yılları arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde başasistanlık yaptı. 2011-2014 yılları arasında, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, Perinatoloji Polikliniği’nde görev yaptı. 2014-2016 yılları arasında, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniği’nde Perinatoloji Yandal Uzmanı olarak görev aldı. Nisan 2016 yılından itibaren Acıbadem Hastanesi Kozytağı’nda görev yapmaktadır.

Doğal Görünümlü 15 Koyu Renk Balyaj Modelleri

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 8 İçecek