in

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi ve Belirtileri

Doğum sonrası depresyon postpartum depresyon olarak da adlandırdığımız aslında şu an litaratürde peripartum depresyon olarak geçen bir kavram diyebiliriz. Peripartum adını verdiğimiz bu kavram; annenin hem hamilelik döneminde hem de bebek doğduktan sonra yaşamış olduğu depresyonu ele alan bir kavram. O yüzden ben daha çok peripartum kavramını kullanacağım.

Bir çok anne için bebek sahibi olmak mutluluk ve heyacan verici. Bir o kadarda endişe verici bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre tahmini olarak her 7 yeni doğum yapmış anneden biri peripartum teşhisi almaktadır. Ve tahminlere göre yeni doğum yapmış annelerin %70’i  bebek melankolisi dediğimiz bir süreç yaşamaktadır. Bu bebek melankolisi annede huzursuzluk hissi, aşırı endişe hali, rahatsızlık hissi ve de nedeni bilinmeyen ağlamalar şeklinde kendini gösterir. Genellikle bu bebek melankolisi adını verdiğimiz durum iki hafta civarı sürer. O bebeğe alışmak, adaptasyon süreci ile beraber kendiliğinden yok olur ve tedavi gerektirmez. Oysaki peripartum depresyon hem bebeği hem de annenin iyilik halini etkileyen bir durumdur. Dolayısıyla tedavi edilmesi şart bir durumdur diyebiliriz.

Peripartum Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

  • Yeni doğum yapmış annede aşırı yorgunluk, ağırlık, ciddi anlamda üzüntülü, çökkün hali,
  • Konsantrasyon ve karar vermede güçlük, bebeğe karşı ilgilisizlik ya da bebek ile olan bağlanma konusunda annenin dışta kalması, kendini bebeğe bağlı hissetmemesi ya da bebeğe ilişkin aşırı endişeler taşıması belirtiler arasındadır.
  • Yine iyi bir anne olmadığı hissi ya da bazı durumlarda annenin kendine yada bebeğe zarar verme gibi düşünceleri. Yada bebeğe zarar vereceğim korkusu.
  • İştahta değişimler annenin yemeden içmeden kesilmesi, yada çok fazla yiyecek tüketmesi olabilir.
  • Uykuda düzensizlikler, annenin bebek ile geçirilen vakitin dışında uykuya dalma konusunda güçlük yaşaması uyumaması yada tam tersi bebeğe ilgi verecekken bile uykulu bir hal uyuması gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Postpartum depresyon tanısı koyabilmemiz için doğumdan itibaren ilk 4 hafta içerisinde  ve 2 haftayı aşkın süredir bu saymış olduğum belirtilerden bir kaçını annenin göstermesi gerekir. Özellikle bu saymış olduğum belirtilerden bir kaçı sizde varsa bebeğe ya da kendinize zarar verme ile ilgili düşünceler taşıyorsanız ve gittikçe artan bir depresyonunuz olduğunu gözlemliyorsanız ya da bebeğe bakım verme ile ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız bir an önce bir uzman tanışmanızı önemle altını çizmek istiyorum ve tavsiye ediyorum. Bir annenin hamilelikten önce bir depresyon geçmişi varsa, hamilelik dönemi stresli geçmişse stresli yaşam olayları yaşamışsa, postpartum depresyon yaşama ihtimali daha yüksektir.

Babalarda postpartumd depresyon yaşayabilir. Araştırmalara göre babaların yüzde %4’ü çocuğu doğduktan ilk bir yıl içerisinde postpartum depresyon belirtileri gösterebiliyor. Babanın yaşının genç olması, babanın maddi sıkıntılar geçiyor olması ve daha önce geçmişinde majör depresif bozukluğu olması özellikle babanın bu dönemde depresyon yaşama ihtimalini artıran risk faktörleridir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Psk. Elit Bilge Bıyıkoğlu

Uzm. Psk. Elit Bilge Bıyıkoğlu

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde; Yüksek Lisans eğitimini Klinik Psikoloji alanında İstanbul Maltepe Üniversitesi’nde tamamlayan Elit Bilge BIYIKOĞLU, süpervizyon eşliğinde Bilişsel-Davranışçı Terapi, Oyun Terapisi ve Filial Terapi eğitimlerinin yanı sıra birçok psikolojik değerlendirme testinin eğitimlerini almıştır. International Society of Schema Therapy tarafından akredite edilmiş olan Şema Terapi eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca The Linehan Institute tarafından verilen Diyalektik Davranış Terapisi eğitimini ve süpervizyonunu da tamamlayan Bıyıkoğlu, son yıllarda çalışmalarında Bilinçli Farkındalık’a (Mindfulness) da yer vermektedir.


Bıyıkoğlu; İstanbul ve Ankara’da bulunan çeşitli kuruluşlarda çocuk, ergen ve yetişkinler ile çalışmış; Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çocuk Esirgeme Kurumu, Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği, Kadıköy Belediyesi Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi gibi kurumlarda stajyer psikolog olarak görev almıştır. 2011 yılında Maltepe Belediyesi’nin Okul Öncesi Çocuk Gelişim Tarama Projesi’nde görev alarak, 200’ü aşkın çocuğa gelişim değerlendirmeleri yapmış ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti vermiştir. 2011-2012 yılları arasında, Koşuyolu Rehabilitasyon Merkezi’nde anne-babalar ile bireysel ve grup psikoterapileri yürütmüş ve danışmanlık vermiştir. 2013 yılında Avustralya’da bulunan Bıyıkoğlu, Melbourne’da Moonee Valley Belediyesi Flemington Toplum Merkezi’nde 0-6 yaş aralığındaki çocuklar ve aileleri ile çalışmıştır. Burada bulunduğu süre içerisinde, Mindful - Centre for Training and Research in Developmental Health tarafından verilen Gelişimsel Psikiyatri eğitimine katılmış ve bunun yanı sıra, Melbourne Üniversitesi’nde Duygu-Odaklı Ebeveynlik Programı (Tuning in to KidsTM Emotionally Intelligent Parenting Program)’na katılarak program yürütücüsü olmaya hak kazanmıştır.


2014-2016 yılları arasında Memorial Hastanesi’nde Klinik Psikolog olarak görev alarak psikoterapi çalışmalarını yürütmüştür. Aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde doktora çalışmalarına başlayan Bıyıkoğlu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalında yeme bozuklukları, madde bağımlıları, kronik ağrı ve somatik belirti bozuklukları hastaları ile bireysel ve grup psikoterapileri yapmıştır.


Çeşitli uluslararası kongrelerde sunduğu klinik ve sağlık psikolojisi alanlarında bilimsel çalışmaları bulunan, Bıyıkoğlu, Hollanda’da düzenlenen 24. EFPSA Kongresi’nde internet kullanımı, yalnızlık ve psikolojik iyilik hali konulu araştırması ile ödüle layık görülmüştür. Özellikle stresle başaçıkma, depresyon, ilişki problemleri, psikolojik iyilik hali, kişilik bozuklukları, duygu düzenleme, anksiyete, kronik/psikolojik ağrı, yeme bozuklukları (duygusal yeme, aşırı yeme, obezite, kronik diyet yapma v.b.), kronik hastalığa sahip bireylerin psikolojisi konularında çalışmalar yapmaktadır.


Türk Psikologlar Derneği ve Britanya Psikologlar Birliği üyesi olan Bıyıkoğlu, çalışmalarına kurucusu olduğu Evo Psikoloji Psikoterapi ve Danışmanlık Merkezi’nde klinik psikolog olarak devam ederek bireysel ve grup psikoterapileri yürütmektedir. Ayrıca, İstanbul Arel Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak lisans ve yüksek lisans öğrencilerine dersler vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evde 10 Dakikada Uygulayabileceğiniz Kirpik Uzatma Yöntemleri

Polisiktik Over Sendromu ve Beslenme