Bu fobi kan alma, iğne olma gibi çeşitli işlemler sebebiyle görülen doktora gitme korkusudur. Çocuklukta başlayan bu fobi eğer önlem alınmazsa yetişkinlik döneminde de devam eder.

Doktor Fobisinin Sebepleri

Bebeğiniz henüz birkaç aylıkken, onu doktora götürmenin ne kadar rahat olduğunu hatırlayın.  Hafızası henüz yanlış yönlendirmeler, kötü deneyimlerle bulunmayan bebeğiniz için doktora gitmek parkta gezintiye çıkmak gibidir. Zamanla büyümeye başlayan çocukların yaşadığı deneyimler, ona ürkütücü gelen olaylar sebebiyle davranışları değişmeye başlar. İğne yapılırken duyduğu acının hafızasında yer etmesi gibi yaşanılan deneyimler hayal gücüyle de birleşerek doktora gitmemek için birçok sebebe dönüşür.

Çocuğun gelişiminde verilen yanlış eğitim de bu korkuların perçinlenmesine sebebiyet verir. Çocuğunuza disiplin vermek için kullandığınız “Uslu durmazsan seni doktora iğne yapmaya götürürüm”, “Yemeğini bitirmezsen doktorun kızar” gibi cümleler olası doktor korkusunu artırır.

Peki, doktor fobisi nasıl yenilir?

Bu korkuyu en aza indirmeniz hatta mümkünse yaşatmamanız için bebeklik döneminden itibaren dikkatli davranmanız ve çevrenizden yardım almanız gerekir. Unutmayın ki çocuğunuzun gelişim evresinde yaşayacağı travmalar ve yanlış yönlendirmeler kalıcı korkuların oluşmasına sebep olur. Bunu önlemek için şunları yapmalısınız:

Çocuğunuzu asla kandırmayın

Size göre çocuğunuzu kandırmak, onu üzmemek için yapılmış bir eylem olsa da bu durum çocuğunuzda aldatılmışlık hissi uyandırır.  Parka gidiyoruz diye evden çıkarak doktora gitmek onun için büyük bir hayal kırıklığına sebep olur. Ayrıca bu durumun gizlenmesi çocukta doktorun korkulacak bir şey olduğu düşüncesini doğurur. Bu yüzden doktora gidileceğini çocuğunuzdan gizlemeyin, hatta çocuklarınıza fazla detay vermeden süreci anlatabilirsiniz.

Evde “doktorculuk” oynayın, kitap okuyun

Oyunlar ve kitaplar, çocukların gelişiminde önemli araçlardır. Oyunların çocukların öğrenmesinde ve gerçek hayatla bağlantı kurmasında önemli rolleri vardır. Çocuğunuza bir doktor çantası alıp, onunla doktorculuk oynayabilirsiniz. Oynanan bu oyunlar sayesinde çocuğunuzu, doktorun odasında yaşayacakları konusunda hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu oyunlar sayesinde çocuk kendini rahatsız edebilecek durumlar üzerinde hâkimiyet kurarak cesaret kazanır.

Çocuğunuza kitaplar okuyarak doktorun iyi, onu seven ve sağlığını korumak için çalışan biri olduğu bilgisini aşılamalısınız.

Çocuk doktorundan destek alın

Eğer çocuğunuz doktora gitmek konusunda şiddetli tepkiler veriyorsa doktorunuzdan yardım isteyiniz. Doktorunuz çocuğunuzla konuşarak onun rahatsız olduğu şeyleri anlayabilir buna göre beyaz önlüğünü çıkararak, muayene odasına çocuğunuzu dolaştırmak gibi önlemler alabilir.

Çevrenizi ve kendinizi denetleyin

Korku ve kaygı bulaşıcıdır bu yüzden sizin doktor ziyaretlerinden korkmamanız çocuğunuza da bu duyguyu aşılayacaktır. Ayrıca çocuğunuza yapılan işlemeler sırasında vereceğiniz tepkiler de çocuğunuzda korkuya sebep olur.

Çevrenizdeki insanları tutumundan veya televizyonda doktorlarla ilgili izlenen bir sahneden bile çocuklarınız etkilenebilir. Bu yüzden elinizden geldiğince çevresindeki insanları bu konuda uyarmanız ve sizin de dikkatli davranmanız gerekir.

 

2 YORUMLAR

  1. Selamlar,
    5 yaşında bir kızımız var. Kendisi astım hastası ve her hafta olması gereken aşısı var. Dolayısıyla her hafta doktor yolundayız 🙁 Doktor öncesi anlaşmalar yapsak da kliniğin sokağına girdiğimiz anda kıyameti koparıyor ve bizi çok yoruyor. Büyümesine rağmen bu şekilde davranması normal mi? Bu durumu nasıl ve ne zaman aşacağız? Aşıya 2 yıl daha devam etmemiz gerekiyor. Lütfen destek…

  2. Ben 22 yasındayim ve aşırı derecede doktor korkum var ve hic bir şekilde yenemiyorum hastaneye giremiyorum buda ilerisi için fazlaca kotu ve tehlikeli bir durummus gibi hissediyorum nasıl bir çözüm onerirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here