in

Duygularınız ve Yemek Alışkanlıklarınız

Yemek yemek kimilerimiz için bir zorunluluk, kimilerimiz için ihtiyaç, kimilerimiz için de kaçış yoludur. Kendinizi iyi hissetmek için yemek yeme alışkanlıklarınız var ise vazgeçin. Siz kendinizin iyi hissetmesini istiyorsanız , sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz ki, vücut dengeniz bozulmasın. Kan şekeriniz düzenli olsun, kalp ritminiz değişmesin, hazımsızlık şikayetleri yaşamayın, bağırsak problemleriniz olmasın…

 Mutlu olmak için yemek yemeyin, mutlu olmak için yeni hobiler edinin, yeni insanlar ile tanışın, kitap okuyun, gezin , yeni tarifler yapın ama yemek yiyerek mutlu olmayı kabul etmeyin. Her yenilen fazla ve düzensiz beslenme sizlerde uzun dönemli mutsuzluk nedeni olacaktır.

Ben mutsuzken ne yediğimi bilemiyorum diyorsanız, bu durumlarda mutfaktan uzak durun, cafe ve pastanelerde buluşmayın. Bu dönemlerde buluşma noktanız açık havalar, aydınlık yerler olmalı. Unutmayınız loş ortamlar açlık duygunuzu tetikler ve daha çok mutsuz olduğunuz aklınıza gelir.

Ben mutlu olduğum  zaman iştahımı durduramıyorum diyorsanız, insan neden mutluyken kendisini mutsuz hissettirecek bir şey yapmak ister, neden kendisine zarar verecek abartılı yeme alışkanlıkları kazanır.

 Aslında sebep mutluluk hormonları düzeyini artırmak gibi bir düşüncenin yaygın olması, sizin anlık tüketim yaptığınız karbonhidrat anlık bir serotonin salınımını artırabilir fakat sonrasında aşırı şeker tüketimi pişmanlığı ile tekrar pişmanlık ve mutsuzluk başlayacaktır.

Mutlu veya mutsuzken iştahım azaldığı için öğün atlayanlardan ya da yemeyenlerdenseniz, bu durumlarda yemekleri normal durumlarda yediğiniz zamanki kadar çok ve çeşitli yemek zorunda değilsiniz, önemli olan bu düşünce yapısını kırmaktır. İştahsızlık olduğu zaman da az ölçülerde sağlıklı tercihler yapmalısınız ki, ilerleyen günlerde vücut direnciniz düşmesin ve istenilmeyen kilo azalışı- kilo verişi olmamalı. Günlük hayatınızda kan şekerinizin dengede olması sizin öfke kontrolünüzde, iştah kontrolünüzde, kilo kontrolünüzde en önemli etkenlerden birisidir.

Yemek yeme süresini- tercihlerini acele getirmeyin , günlük hayatta en önemli anlardan birisi de yemek yeme anıdır. Yemek için kendinize düzenli zaman ayrılmaya çalışın. Yemek tercihlerinde sağlıksız ve kolay çözüm olan fast-food yiyeceklerden uzak durun. Her yerde çok kolay ulaşımı sağlanabilinen sağlıklı atıştırmalık, sağlıklı menüler mevcut. Bir yerlerde yemek yeme şansınız olmadığı zaman  çantanızda bulunan kuruyemiş , süt, kuru meyve tercihleri sizi yanlış beslenme alışkanlıklarına başvurmanızı engelleyecektir.

 Gerginlik, mutsuzluk , huzursuzluk, halsizlik gibi nedenlerden dolayı şikâyetçiyseniz kan değerlerinde, B grubu vitaminleri, D vitamini, Demir değerlerinizi kontrol  ettirmeniz ve eksiklik durumuna göre beslenme tercihlerimizi değiştirmeniz de sizlere yardımcı olacaktır.

Güne mutlu başlamak için sağlıklı bir kahvaltı vazgeçilmez olmalı ve gün içerisinde yeterli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Günlük Magnezyum, çinko, omega-3, E vitamini kaynağı olan sağlıklı yağlı tohumlardan ceviz, fındık, badem, fıstık  günlük yaşantınızda ihmal etmeyiniz.

Bahçeşehir Merve Diyet Kurucu Diyetisyen Merve Kalelioğlu duygularınızın yemek yeme alışkanlığınızı sizi kontrol almadığı, daha sağlıklı günler diler…

Uzman Diyetisyen
Merve Kalelioğlu Çiftçi

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ve Çocuk Hastanesi`nde Beslenme Tedavi ve Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, Gülhane Askeri Tip Akademisinde(GATA) Diyet Polikliniğinde, Genel Cerrahi servisinde Beslenme Uygulamaları, Gazi Osman Paşa Üniversitesinde Diyet polikliniğinde ve klinik diyetisyenliği beslenme uygulamaları, Cevdet Aykan Hastanesinde Diyet Polikliniğinde Beslenme Uygulamaları, Kadın Doğum Polikliniğinde kadınlara yönelik beslenme uygulamaları, çeşitli Özel iyileştirme merkezlerinde menü planlama ve kişiye özel beslenme uygulamaları, çeşitli özel beslenme danışma merkezlerinde bireysel ve toplu beslenme eğitim uygulamaları, Atatürk Araştırma Hastanesinde Mutfak bölümünde menü planlama ve sağlık bilgisi uygulamaları, İBN-i Sina Hastanesinde Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşk Mutfağı menü uygulamaları, çeşitli aile sağlığı merkezlerinde toplum bilinçlendirme ve bireysel beslenme uygulamaları, çeşitli eğitim kurumlarında, derneklerde ve kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine seminer ve eğitim uygulamaları üzerine diyetisyen olarak çalışmalarda aktif rol almıştır.

Diyetin glisemik indeksinin beden kütle indeksi ve hastalıkları ile ilişkisi konulu tez çalışmasında, fiziksel aktivitenin sağlıklı yasam ve kilo kontrolü önemi, bitkisel steroller ve stanollerin sağlık üzerine etkileri, kardiovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi, mide kanseri sonrası beslenme, tiroit rahatsızlıklarında beslenme, epilepsi hastalığında beslenme, karaciğer yağlanması ve beslenme, polistik over sendromu ve beslenme, diyabetik bireylerde karbonhidrat sayımı, okul cağı çocukların beslenmeleri ve basari ilişkileri konulu çalışmalarda bulunmuştur.

2012-2014 yılları arasında Medical Park Hastaneler grubunda poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak çalıştı. 2014 yılında Kalelioğlu Beslenme Danışmanlığı merkezini kurmuş olup, yönetici diyetisyen olarak halen çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle Bahçeşehir’de Merve Diyet Beslenme Danışmanlığı Merkezi`ni ` Kurucu Diyetisyen` olarak calışmaktadır.

Aktif olarak çeşitli okul, dernek, kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Gıda ve beslenme üzerine firmalara broşür ve web sitesi içeriği hazırlama üzerine danışmanlık yapmaktadir. Çeşitli kreş ve iş yerleri gibi kurumlara menü plalama danışmanlığı vermektedir. Çeşitli restoran ve cafelerin menü kalori belirleme danışmanlığı vermektedir. Ayrıca çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yazı yazmaktadır. Şuan diyetin bir yaşam biçimi olduğunu konu alan kitap calışmalarına devam etmektedir.

Saç Spreyi Nasıl Kullanılır ve Saç Spreyi Zararlı Mıdır?

2018 Beyaz Saç Modelleri