Herkesin film izlemeye ve dolayısıyla film önerileri listesine ihtiyacı vardır. İzleyeceğimiz filmi seçerken dünyanın en iyi filmleri olmasını dileriz. İzlediğimiz popüler filmlerin ardında en çok izlenen filmler de olsun isteriz. Bunun için size izlenecek filmler ile ilgili bir derleme yaptık. Film önerileri listemize göz atarken bir çok filmi izlemiş olmanızı umut ediyoruz. Bu filmler dünya sinemasına adını yazdırmayı başarmış, en çok izlenen ve festival filmleri arasında en çok övgü alan filmler. Film tavsiyeleri için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Efsane filmler yazımızda farklı türlere ait izlenmesi gereken filmleri derledik. Amacımız: bu filmler ile hayatı daha iyi anlamanız. Çünkü filmler hayatı anlamamıza yardımcı olur. Gelin birlikte detaylı olarak filmleri inceleyelim.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Efsane Filmler Listesi

28. 12 Angry Men – 12 Öfkeli Adam (1957)

Efsane Filmler

Amerikalı bir adam ve babasının cinayetin suçlanması ile cinayeti her katil gibi reddetmesi. Gerçekten katil olup olmadığına karar vermek üzere toplanan 12 jüri üyesinin çatışmaları, tartışmaları ve sonuca varmak için yaşadıkları süreci anlatan bir film 12 Öfkeli Adam. Harika karakter tahlilleri yapabileceğiniz, hayatınızda var olan insanların yansımalarını göreceğiniz efsane filmler listesine adını çok öncelerden yazdırmayı başarmış bir film.

27. 12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret  (2013)

Efsane Filmler

12 Yıllık Esaret en başarılı politik filmler arasında. Bu film mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında. Film kaçırılıp köle olarak satılan bir siyahinin 12 yıl boyunca esir kalmasını anlatıyor. Yıllarca esir kalan bu adamın hikayesi ağlamaklı filmler arayanlar için.

26. Bicycle Thieves – Bisiklet Hırsızları (1948)

Efsane Filmler

Savaş dönemi sonrası işsiz kalan bir adamın önüne büyük bir engel çıkacaktır. Antonio’nun bisikleti çalınır ve o bisikletini bulmak için tüm yolları dener. Sistemi eleştiren, evrensel ahlak ilkesini ön plana çıkaran başarılı filmlerden.

En İyi Gerilim Filmleri

25. A Beautiful Mind – Akıl Oyunları (2001)

Efsane Filmler

Ünlü matematikçi John Forbes Nash’ın gerçek hayatını anlatan Akıl Oyunları beyin yakan filmler listesinde ilk sırada. Film oldukça dikkatle izlenmeye değer. Tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz psikolojik filmler arasında en iyilerden biri olarak gösterilen bu film sizi sarsabilir!

24. The Invisible Guest (2016)

Beyin yakan diğer bir film ise The Invisible Guest. Bu filmi izlerken güven duygularınızı yeniden sorgulayacaksınız. Varlıklı bir iş adamının yaşadığı yasak aşk ile olaylar gelişir. İspanyol sinemasının son yıllarda şaha kalkmasının en iyi örneklerinden. Gerilim filmleri sevenler bu filmi mutlaka listelerine eklemeli! Filmde beyin yakan filmler listesinde en iyilerden.

En İyi Aşk Filmleri

23. La La Land – Aşıklar Şehri (2016)

Efsane Filmler

İspanyol Yönetmen Damien Chazelle senaryosunu yazıp yönettiği; en iyi aşk filmleri kategorisinde yerini alan bu film olabildiğince gerçekçi ve bir o kadar masalsı. İki aşığın zaman içinde kendi hayatlarına yönelmesini anlatan film: mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde.

22. 5 to 7 (2014)

Efsane Filmler

Efsane filmler listemize farklı bir aşk filmi daha ekledik. Bu filmde klasik aşk filmlerinden farklı. Fransız evli bir kadın ile Amerikalı bekar bir adamın aşk hikayesi. Çatışmanın beslendiği en iyi nokta kadının evli ve 5 ile 7 saatleri arasında dilediği gibi yaşabileceği özgürlüğüne sahip olması.

21. Amour  – Aşk (2012)

Herkesin izlemeyeceği, izlerken yorulacağı bir film Amour. Usta yönetmen Haneke’nin en güzel filmleri arasında.  Gerçek aşkı sorgulamak için ise iyi bir seçenek.

20. In the Mood for Love – Aşk Zamanı (2000)

Uzak doğu sineması kategorisinde ön plana çıkan Aşk Zamanı 1962 yılında geçen bir aşk hikayesini anlatıyor. Aşka düşmek deyimi tam anlamıyla bu filmde yer alıyor.

19. On Body and Soul – Ruh ve Beden (2017)

Macaristan’lı kadın yönetmen Ildikó Enyedi’nin yazıp yönettiği en aykırı aşk filmlerinden. Film: aynı şirkette çalışan iki kişinin birbirlerini rüyalarında görmesi ve rüyanın aynı olması, bunun ortaya çıkması ile aşka yelken açmalarını anlatıyor. Film önerileri konusunda en iyi aşk filmi önerisi bu olabilir.

18. Eternal Sunshine of the Spotless Mind  – Sil Baştan (2004)

Sil Baştan filmi yıllardır en iyi aşk filmleri arasında gösterilir. Bu filmi izleyenler bir daha izlemeli, izlemeyenler hemen izlemeli. Neden bu kadar ısrar ediyoruz? Çünkü: hayatı ve aşkı anlamak için çok iyi bir film. Filmin konusuna değinirsek: iki aşık her ayrılıkta birbirlerinin anılarını sildirir ve dönüp dolaşıp birbirlerine tekrar aşık olurlar.

Diğer – En Efsane Filmler

17. Big Fish – Büyük Balık (2003)

Hikayeci bir baba ve oğulun hikayesi. Sürekli hikayeler anlatan pazarlamacı bir babanın oğlu ile düğün günü tartışmalarında küsmesi ve ölüm döşeğine kadar bir araya gelmemesinin hikayesi. Asıl hikaye ise tekrar bir araya geldiklerinde başlıyor. Her baba ve çocuğun izlemesi gereken efsane filmler listesinde.

16. Billy Elliot (2000)

Balet olmak isteyen Billy’nin babası maden işçisidir. Ve toplumsal baskı, yetiştiği ataerkil toplum ve dar bir pencereden hayata bakması ile Billy’nin bu isteğine karşı çıkar. Billy’nin hırsını ve azmini izleyeceğiz. Bu filmi her ebeveyn mutlaka izlemeli.

15. Detachment – Kopma (2011)

Usta yönetmen Tony Kaye’nin yönetmenliğini üstlendiği 2011 yapımı bu filmi bütün öğretmenler izlemeli.

14. Whiplash (2014)

Başarma arzunu en iyi anlatan filmlerden. Eğer hırsınızı kaybetmeye başladıysanız Whiplash size yardımcı olacak. Baterist bir genç ile hocası arasında geçen hikaye filme Oscar kazandırdı.

13. Children of Heaven – Cennetin Çocukları (1997)

Yoksul çocuk olmak, en önemlisi de çocuk olabilmek. İki kardeşin arasında geçen harika bir hikaye. İran filmleri arasında ise en önemli yapıtlardan.İran Sinema’nın ön izlemesi ve efsane filmler arasında yer alan bu film ile İran Sineması hakkında genel bir bilgi edinebilirsiniz.

12. Innocent Voices – Masum Sesler (2004)

En iyi savaş filmleri arasında sayılabilecek bir film. El Salvador’da iç savaş döneminde 11 yaşındaki bir çocuğun 12 yaşında askere alınacak olması ve bu süreçte ailesi ile yaşadıklarını anlatıyor. Babası evi terk ettiği için evin erkekliği yükünü de omuzlarında taşıyan bu küçük çocuğun hikayesini mutlaka izlemelisiniz.

11. Gone Girl – Kayıp Kız (2014)

Kadın aklını ve kaybetme korkusuna kapılan kadının neler yapabileceğini en iyi özetleyen baş yapıtlardan. David Fincher’ın en başarılı filmlerinden bir tanesi.

10. Gukoroku – Traces of Sin (2016)

Uzak doğu sinemasının en iyi entrikaya sahip olduğunu gösteren efsane bir film.

9. Hachi: A Dog’s Tale (2009)

Akita cinsi bir köpeğin sadakatinin anlatıldığı, gerçek bir hikayeden uyarlanmış 2009 yapımı bu filmi listenize mutlaka almalısınız.

8. War Horse – Savaş Atı  (2011)

Steven Spielberg’in filmleri arasında ilk sıralarda yer alacak efsane filmler listesinin en önemli filmlerinden bir tanesi. Savaş atı gerek konusu, gerek işlenme tarzı ile sinema tarihine adını yazdırmış bir yapıt. 

7. I Am Not Madame Bovary – Ben Madame Bovary Değilim (2016)

Onur filmleri arasında en iyi filmlerden bir tanesi. Bir kadının iftiradan kurtulması için verdiği onur savaşını anlatıyor.

6. Kikujiro (1999)

Terk edildiği annesini aramaya çıkan Kikujiro ve yol arkadaşı arasında geçen gerçeğe çok yakın hikayeleri anlatan efsane filmlerden.

5. Like Father, Like Son – Benim Babam Benim Oğlum (2013)

Yıllar önce hastanede değiştirilen iki çocuk ve bunun yıllar sonra ortaya çıkması ile ailelerin çocuklarla iletişime geçmesi. İki farklı ailenin, iki farklı çocuk yetiştirmesi ve adaptasyon süreci. Biyolojik ebeveynliği sorgulamanızı sağlayacak yapıtlardan.

4. Lion (2016)

En iyi biyografi filmleri arasında sayılabilecek son yılların gözde filmi Lion çok başarılır bir film. Saroo adından 5 yaşındaki bir Hintli çocuk tren istasyonunda uyuya kalır ve kaybolur. Avustralyalı bir aile tarafından evlatlık edinilen Saroo 25 yıl sonra gerçek ailesini aramaya koyulur.

3. Summer 1993 – 93 Yazı (2017)

93 yazı otobiyografik filmlerden. Yönetmenin kendi hayatının bir kesitini anlattığı bu film umut tazeliyor. Frida’nın ailesini kaybetmesi ve dayısı tarafından evlatlık edinilmesi ile gelişen süreçte bu Frida’nın yaptığı tatlı yaramazlıklara tanık oluyoruz. Düşündürücü, sarsıcı ama tüm bunlara rağmen umut verici bir film.

2. The Pursuit of Happyness  – Umudunu Kaybetme (2006)

Umudunu kaybetme filmi de biyografik filmler listesinde. Chris Gardner’ın işini kaybettikten sonra oğlu ile baş başa kalmasını ve bu süreçte yaşadıklarını anlatan film İMDB 250 listesinde.

1. Wadjda – Vecide (2012)

Arabistan’da bir kız çocuğunun toplumsal cinsiyet baskısı ile savaşması. Dik başlı Vecide’nin bisiklet arzusu ve onu elde etmek için Kur’an yarışmasına katılmasını anlatıyor. Vecide ve annesinin ilişkisini, annesinin kadın olarak duruşu ile Vecide’nin güçlü duruşunu izlerken ataerkil toplumda yetişen kadınların yansımasını görebilirsiniz.

Benzer Yazılar:

Ağlatma Garantili Duygusal Filmler – 28 Film

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here