in

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi yüzyıllardır turşu yapmak, makineleri temizlemek, zararlı olan otları temizlemek ve salataları tatlandırmak gibi birçok amaçla kullanıldı. Her evin mutfağında olması gereken elma sirkesinin insan sağlığı üzerinde onlarca faydası vardır. Fosfor, potasyum, kalsiyum, bakır ve magnezyum gibi zengin mineralleri içinde barından elma sirkesi sindirim için oldukça önemlidir. Elma sirkesi aynı zamanda A, B1, B2, B6, C ve E vitaminlerini de içinde barındırırır. İçinde asetik asit içeren elma sirkesin insanların yediği besinlerdeki sindirilemeyen yiyecek sindirerek rahatlamanızı sağlar. Bizde size bu yazımızda elma sirkesinin faydalarından bahsedeceğiz.

Kan Şekerini Dengelemeye Yardımcı Olur

İnsan vücudu kan şekerini dengelemek için insülin üretir. Elma sirkesinin anti glisemik katkısı insülinin vücuda yaptığı etkiye destek olur. İnsülin konusunda vücudu dirençli insanlar her öğünde elma sirkesi tüketerek midenin sindirim oranını dengeleyebilirler. Günde üç defa bir bardak suyun içine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Böylece vücutta üretilen insülinlerin sabit kalır.

Dişleri Beyazlatır

Dişlerinin sarı olmasını ya da daha da sararmasını istemeyen kişiler elma sirkesi kullanabilir. Dişleri beyazlatmak için elma sirkesi hem doğal hem de ucuz bir yoldur. Elma sirkesi sayesinde dişlerdeki lekeler temizlenir. Ağızda olan bakterilerin tamamı yok olur. Elma sirkesini kullanarak dişlerini beyazlatmak isteyen insanların yapacağı şey çok basit; sabah dişlerinizi fırçalamadan hemen önce elma sirkesiyle gargara yapın ve hemen dişlerinizi fırçalayın.

Kabızlık Sorununu Ortadan Kaldırır

Elma sirkesinin içinde bulunan pektin maddesi kabızlık problemi yaşayan insanlar için önemli bir çözüm yoludur. Bağırsak hareketlerini kolaylaştıran pektin suda kolayca çözülmesiyle kabızlık çeken kişilere doğal bir çözüm yoludur. Elma sirkesini iki çorba kaşığına koyup bir bardak suyun içine dökün. Bunu günde üç defa uygulayın. Böylelikle kabızlık probleminizi çözebilirsiniz.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Elma sirkesini düzenli olarak kullanmanız fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. İçinde asetik asit bulunan elma sirkesi kilo vermek için oldukça doğal bir yöntemdir. Yapılan araştırmalarda 12 hafta boyunca düzenli olarak asetik asit tüketen obez kişilerin kilo verdikleri görülmüştür. Obez kişilerin asetik asit tüketiminden ötürü karın ve bel bölgesindeki yağlarında büyük bir azalma görülmüştür. Elma sirkesinin diğer önemli bir faydası da karaciğerde oluşan yağlanmayı engellemesidir.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

elma-sirkesinin-saca-faydalariElma sirkesini ve suyu eşit bir şekilde karıştırırsanız doğal bir solüsyon elde edebilirsiniz. Yapılan bu karışım kafa derisine sürülür. Bu sayede saçlar beslenir ve parlak bir görünüm kazanır. Elma sirkesi aynı zamanda kepeği engelleme konusunda da etkilidir. Uygulandığı takdirde kepeğe neden olan mantarları temizleyerek kafa derisinin Ph değerini dengelemeyi başarır.

Eğer kafanızdaki kepeklerde kurtulmak istiyorsanız haftada bir ya da iki kez elma sirkesini suyla birlikte eşit bir şekilde karıştırın. Karıştırdıktan sonra kafa derinize sürün. 15 ile 60 dakika arası bekledikten sonra kafanızı kurulayın.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesinin bir diğer faydası da deri lekelerini temizlemesi, kırışıkları gidermesi ve cilt rengini doğal haline getirmesidir. Elma sirkesi leke temizleme konusunda önemli bir doğal çözüm yoludur. Yüzünüzde ve vücudunuzda bulunan çatlakları azalmasını istiyorsanız seyreltilmiş elma sirkesini pamuk ile ıslatarak kırışık bölgeye sürebilirsiniz. Elma sirkesi bu sayede cildi sıkılaştırıp dolgunlaştırarak doğal bir görünüm kazandırır.

Cildinizdeki kırışıklar için öncelikle yarım bardak elma sirkesini yardım bardak suyla karıştırın. Karıştırdıktan sonra yüzünüzün her tarafına sürün. Bunu düzenli bir şekilde yaparsanız cildinizin asit ve baz dengesi sağlanır. Böylece cildiniz deri enfeksiyonlarına karşı korunumlu bir hale gelir.

Krampları Engeller

İnsanların bacağına giren kramplar konusunda da elma sirkesi doğal bir formüldür. Zengin bir mineral içeriğine sahip olan elma sirkesi şiddetli bacak kramplarını azaltır. Bacağınıza kramp girmesi durumunda sıcak bir bardak suya birkaç damla elma sirkesi ekleyin. Bir süre kramp ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz.

Öksürük ve Soğuk Algınlığında Oldukça Etkilidir

Elma sirkesinde birçok konuda olduğu gibi öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrıları içinde doğal bir çözümdür. Bal ve bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak sıcak suya karıştırın. Üstüne ezilmiş zencefil de eklerseniz çözüm süresi daha da kısalacaktır. Bu formülden günde 1 kaşık alarak 3 kez uygularsanız öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarında etkili olacaktır.

Enfeksiyonlardan Korumaya Yardımcı Olur

Elma sirkesinde bulunan antiseptik özelliği mantarlara ve bakterilere karşı son derece önemlidir. Mesena enfeksiyonu için rahatsızlığınız geçene kadar sıcak suyun içine bir çay kaşığı ekleyerek için. Kulak enfeksiyonu için ise kulağınızı sulandırılmış elma sirkesiyle güzelce temizleyin.

Kolestrolü Düşürür

Elma sirkesinin kandaki trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL) yani kötü kolesterolü düşürmesi ve iyi kolestrolü arttırması son derece önemlidir. Bu formülle kandaki lipid profilinin düzeldiğini göreceksiniz.

Elma Sirkesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Elma sirkesini normal miktarlarda kullanmak güvenli bir yöntemdir.  Fakat 6 yıl süreyle gün içinde 250 gramdan fazla elma sirkesi tüketmek potasyum eksikliğine ve kemik zayıflamasına yol açar. Başka bir araştırmaya göre boğazında elma sirkesi tabletini 30 dakika ağzında bekleten kadın 6 ay boyunca yutkunurken zorluk yaşamış. Bunun asıl sebebinin sirkenin asetik asitten kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Kapalı Burun Estetiği Animasyonu

Yeşilçam’ın En İyi 10 Komedi Filmi