Drama filmleri en çok izlenen kategoriye ait film türü. En iyi türk filmleri her daim dram filmleri olmuşken sizlere hem yabancı film hem de türk filmleri önerisinde bulunacağız. 2000 sonrası yapılmış, son 5 yılın da en iyi filmleri listesine giren filmlerden bir derleme yaptık.

En iyi dram filmleri

Drama denilince akla hiç kuşkusuz, ağlatan aşk filmleri, en iyi aile filmleri geliyor. Sizlerde duygulanmak ve duygusal boşalım yaşamak istiyorsanız size dram aşk filmleri kategorisinde ve en iyi dram film önerilerinden bulunacağız. Seçtiğimiz tüm filmler yüksek puanlı ve izlemeye değer filmlerdir. Dilerseniz film hakkında daha detaylı araştırma yapabilirsiniz. Gelin size önereceğimiz en iyi 50 film hangisi birlikte bakalım.

En iyi dram filmleri listesi

İyi iyi dram filmler listesi için farklı kategoriler belirledik en çok merak edilenleri sıraladık. Detaylı olarak bakalım.

Dram filmleri 2017

Dram filmleri 2017 kategorisi için hem yerli hem de yabancı film seçtik. Bu filmler en çok izlenen ve en çok beğenilen filmler.

50. Babam (2017)

Babam filmi, dram filmleri 2017 kategorisinde en iyilerden bir tanesi. Türk yapımı dram filmleri kulvarında bayrağı ilk sıralarda taşıyan filmde bir baba ve oğlunun hikayesi anlatılmaktadır. Zihinsel engeli olan oğlu ile Yusuf Tunalı (Çetin Tekindor), eşini kaybettikten sonra ne yapacağını bilemez ve imdadına fabrikasında çalışan genç öğretmen yetişir.

49. Pororoca (2017)

Pororoca her ebeveynin ortak korkusu olan; çocuk kaçırılma hikayesini anlatan dram filmi. Babası parkta telefonla konuşurken, kaçırılan kızını bulmak için hayatını adayan bir babanın yaşadığı travmayı çok gerçekçi bir şekilde anlatan filmi izlemelisiniz. Psikolojik filmler listesine ekleyeceğiniz bu filmi izledikten sonra üzerine uzun süre konuşacaksınız.

48. Üç Billboard Ebbing Çikisi, Missouri (2017)

Kızı tecavüze uğrayan bir annenin, kızının tecavüzcüsünü ortaya çıkarmak için yaptıklarını konu alan, Oscar ödüllü efsane filmler listesinde yerini alan bir baş yapıt.

Film önerileri 2016

Film önerileri 2016 için size 2016 yılında çekilen ve çok ses getiren filmleri önereceğiz.

47. Lion (2016)

Lion filmi en iyi biyografi filmleri arasında yer edinen 2016 yapımı, baş rollerini; Dev Petel,  Nicole Kidman ve  Rooney Mara’nın paylaştığı film. Filmin konusu ise: 5 yaşında bir tren istasyonunda uyuya kalan Saroo’nun trenin hareket etmesi ile kaybolmasını ve ailesini kaybetmesini anlatıyor. Daha sonra evlat edinilen Saroo 25 yıl sonra gerçek ailesinin peşine düşer. Duygusal filmler kategorisine de dahil olabilecek, izlerken göz yaşlarınıza engel olamayacağınız bir film.

46. I am Not Madame Bovary –  Ben Madame Bovary Değilim (2016)

Bir onur hikayesini anlatıyor. İftiraya uğrayan bir kadının aksini ispatlamak için verdiği onur mücadelesini izleyeceksiniz. Yönetmenin farklı bir yöntem ile kameraya aldığı filmi bütün kadınlar mutlaka izlemeli.

En iyi dram aşk filmleri

En iyi dram aşk filmleri ise Aşıklar Şehri ve Senden Önce Ben. Filmi ayıran iki temel nokta: Aşıklar Şehri’nin senaryosunun gerçeğe oldukça yakın olması diğerinin ise gerçekliğin yeniden inşası olması. İki filmde sinematografi, kurgu anlamında oldukça başarılı.

45. Aşıklar Şehri – La La Land (2016)

Aşıklarlar şehri en iyi dram aşk filmleri arasına girmeyi başarmış bir film. Film gerçeğe yakın bir dokuda işleniyor. İki aşığın hayalleri ve hayatlarına dair düşüncelerini aktaran efsane filmler arasında.

44. Senden Önce Ben – Me Before You (2016)

Dram filmleri arasında sayılan ve genç kızların tutkuyla izleyeceği bir aşk filmi. En iyi aşk filmleri arasında sayılan bu film farklı sınıflardan iki kişinin aşkını anlatıyor. Zengin oğlan fakir kız hikayesini farklı bir boyuta taşıyan filmde: tekerlekli sandalyeye bağlı genç adam ve ona bakıcılık yapan genç kadın arasında ki aşkı anlatıyor.

43. Çatışma – Eshtebak  (2016)

Çatışma Mısır’ın yakın zamanda yaşadığı iç savaşı çok iyi bir şekilde aktarmış mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde.

42. Siyah Karga (2016)

Siyah Karga toplumsal baskıyı, farklı kültürlere kadın olmanın farkını anlatan, türk dram filmi. Bir yol öyküsü olan filmde: 27 yaşında ki oyuncu Sara’nın babasından aldığı mektup ile İran’a gitmesini konu alır. İran’a girmesi yasak olan Sara farklı yollardan İran’a giriş yapacaktır. Hayata dair izlenmesi gereken bir film.

41. Yaşamın Kıyısında – Manchester by the Sea (2016)

Bir babanın yaşadığı travmayı çok farklı bir bakış açısıyla anlatan ödüllü bir film. Her ebeveynin mutlaka izlemesi gereken filmlerden.

40. İyi Bir Dinozor – The Good Dinosaur (2015)

İyi Bir Dinozor, hayatta kalma mücadelisini anlatan; özellikle babaların izlemesi gereken bir film. En iyi animasyon filmleri arasında yer alan bu film İMDb’de hak ettiği puanı alamasa da mutlaka izlemelisiniz.

39. Sonsuzluk Teorisi – The Man Who Knew Infinity (2015)

Srinivasa Ramanujan isimli Hintli matematikçinin hayatının anlatıldığı dram yüklü bir film.

38. Gizli Dünya – Room (2015)

Gizli Dünya psikolojik filmler kategorisinde yerini koruyan mutlaka izlenmesi gereken bir dram filmi. Film: bir kadın ve oğlunun küçük bir oda içinde yaşamalarını; oraya nasıl gediklerini ve kurtulmak için yapacaklarını anlatır. Film izledikten sonra uzun süre üzerine düşünmeniz gerekecek.

37. Emanet – Coin Locker Girl (2015)

Coin Locker Girl filmi, kore filmleri arasında en başarılır yapımlardan. Bir metro istasyonuna bırakılan bir kız çocuğunun, mafya tarafından alınması ve bu süreçte yaşadığı olayları anlatan, içinde aşk hikayesine de yer veren bir film.

36. Tutsak – Prisoners (2013)

Prisoners filmi en iyi dram filmleri arasında yerini koruyan bir film. Kızı kaçırılan bir babanın yapacaklarının sınırı yoktur. Şüphelendiği adama işkenceler yapan babanın yaşadığı travma, öfke gibi duygular üzerine odaklanır. Sonu seyirciye bırakan filmler arasında yer alan filmi mutlaka izlemelisiniz.

35. 12 Yillik Esaret – 12 Years a Slave (2013)

12 Yıllık Esaret gerçek bir hikayeden uyarlanmış: 1800’lü yıllarda yaşanan siyahilere yapılan ayrımcılığında anlatıldığı kült filmler listesinde yerini edinmiş bir film.

34. Benim Babam, Benim Oğlum – Like Father Like Son (2013)

Film hastanede çocukların karışmasını ve yıllar sonra bunun ortaya çıkması ile ailelerin yaşadığı bocalamayı anlatır.

33. Vecide – Wadjda (2012)

Vecide, Arabistan sinemasının en önemli filmidir. En önemlidir çünkü; İlk kez bir kadın yönetmen Arabsitan’da film çekmiştir. Filmde bisiklet isteyen ve toplumsal baskı yüzünden bunun bastırılmaya çalışması yüzünden Vecide’nin yaşadıkları anlatılır. Vecide herhangi bir çocuk değildir. Bisiklet için savaşacaktır. Her ebeveynin ve annenin izlemesi gereken bir yapıt.

32. Onur Savaşı – Jagten (2012)

Onur Savaşı bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. Onuru için savaş verecek çok zeki, sakin bir adamın hikayesi. Küçük bir kız tarafından iftiraya uğrayan öğretmeni bakalım neler bekliyor.

31. Can Dostum – Intouchables (2011)

Can dostum zengin bir adama bakıcılık yapmak için görevlendirilen adam ile aralarında kurulan dostluk bağını anlatan kült filmlerden.

30. Detachment (2011)

Detachment her öğretmenin izlemesi gereken, öğretmen, öğrencileri ve hayatı savrulmuş bir kızın hikayesini anlatıyor. Bu üçgen içerisinde sistemi eleştirebilir, kendinize pay çıkarabilirsiniz.

29. Atlı Karınca (2011)

Atlı karınca türk yapımı, ensesti işleyen oldukça çarpıcı bir film. Filmi izleyenler bir süre kendine gelemeyecek.

28. Bir Ayrılık – Jodaeiye Nader az Simin  (2011)

Bir Ayrılık İran sineması için önemli bir kilometre taşı. Filmde ayrılma arefesinde bir çiftin yaşadıkları anlatılmaktadır. Toplumsal bakış açısı ile filmi izlemek oldukça etkili olacaktır.

27. İçimdeki Yangın – Incendies (2010)

İçimdeki Yangın son yılların en çok ateşe düşüren filmlerinden. Filmin; sinematografisi, senaryosu ve işlenişi onu diğer dram filmlerinden ayırıyor.

26. Hachi: Bir Köpegin Hikayesi – Hachi: A Dog’s Tale (2009)

Bir köpeğin ne kadar sadık olabileceğini görmek isteyenler gerçek bir hikayeden esinlenen bu filmi mutlaka izlemeli.

25. Yedi Yaşam –  Seven Pounds (2008)

7 yaşam içinde gizem barındıran dram ögeleri ile yüklü, izlenmesi gereken en iyi aşk filmleri arasında.

24. Milk (2008)

Milk LGBT filmleri arasında en başarılır filmlerden. Film Harey Milk’in hayatını anlatır. İlk Gay siyasetçi olan Milk’in bu süreçte verdiği mücadele ve yaşadığı ilişkiler konu edinilir. Aynı zamanda bir aşk filmi olarak da nitelendirilen bu filmden öğreneceğimiz çok şey var.

23. Devrim Arabaları (2008)

Devrim Arabaları türk yapımı biyografi filmi. Filmde ilk yerli arabayı yapacak olan mühendislerin hikayesi anlatılır.

22. Çizgili Pijamalı Çocuk The Boy in the Striped Pyjamas – (2008)

Nazi Dönemi filmleri arasında en başarılı yapıtlardan. Film iki çocuğun hikayesi üzerinden ilerler. Toplama kampında bulunan Leon ve babası asker olan Bruno’nun kurduğu arkadaşlığı anlatır. Filmi izlemeden önce duygusal bir dönemde olmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

21. Özgürlük Yolu – Into the Wild (2007)

Özgürlük Yolu hayatın anlamını aramak için üniversiteden sonra yolculuğa çıkan bir gencin yaşamda kalma mücadelesini anlatıyor.

20. Umudunu kaybetme – The Pursuit of Happyness (2006)

Umudunu Kaybetme dünya sinemasında en çok izlenen ve oylanan filmlerden. Gerçek bir hikayeden esinlenen, hayatta kalma mücadelesi. Defalarca izlenebilecek filmler arasında.

19. Prestij – The Prestige (2006)

Sihirbazların savaşı olan film: bir sihirbaz topluluğu gösteri sırasında bir hata yüzünden su içindeki kadının ölümüne sebep olur. Asistan kadının kocası sihirbaz ölümü için diğer arkadaşını suçlu bulur. Aralarında bir rekabet ve öfke oluşacaktır.

18. Köstebek – The Departed  (2006)

Köstebek Martin Scorsese’ın yönettiği, baş rolünde görmeye alışık olduğumuz, Leonardo DiCaprio oynadığı ve Leonardo DiCaprio filmleri arasında en iyi yapıt olarak gösterilecek bir film. Filmin konusu ise: Mafya ve polisin kendi çıkarları için yetiştirdiği kişilerin, gerçekten bu hayatlara yerleşmeleri ve orada kalmalarını anlatıyor.

17. Son Umut – Children of Men (2006)

Dünyadaki hamile son kadının korumak için kıyasıya bir savaş başlar. Children of Men insanlığın üremeye karşı bakışını yeniden sorgulayacağı bir baş yapıt.

En iyi dram filmleri türk

En iyi dram filmleri türk sinemasında yerini bulmuş filmler oluyor. İnsanlar genellikle kendi kültüründen olanla daha çok empati kurabiliyor. Babam ve oğlum en iyi dram türk filmleri arasında.

16. Babam ve Oğlum (2005)

Babam ve Oğlum en iyi dram filmleri türk kategorisinde yerini alan bir Çağan Irmak Filmi. Filmde 2 nesil baba ve 3 kuşak evlat vardır ve bu babaların çocukları için yaşadığı duygular çok gerçekçi bir şekilde anlatılır. İzlemeyeni dövüyorlar dedikleri filmdir kendileri.

15. Ölü Gelin – Corpse Bride (2005)

Ölü Gelin yetişkinlere yönelik bir animasyon filmi. Konusu ise: bir adamın ölü gelin ile yaşayan gelin arasında kalması ama ölü geline aşk duyması.

14. Anlat İstanbul (2005)

Anlat İstanbul 5 farklı hikayeden beslenen ve İstanbul’un gerçeği ile yüzleşmenizi sağlayacak bir Ümit Ünal filmi.

13. Milyonluk Bebek – Million Dollar Baby (2004)

Milyonluk Bebek, Clint Eastwood’un en iyi filmleri arasında. Film: 30’lu yaşlarından sonra boksör olmak istemesi ve antrenörün kapısını aşındırmasını konu alır. Sonrasında bu kadın efsane bir aksör olacaktır. Dövüş filmi sevenler için mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

Dram filmleri yabancı

Dram filmleri yabancı kategoride de oldukça güçlü. Genellikle biyografi filmlerinden beslenen yabancı dram sineması en iyi filmlerini bu kategoriden çıkarıyor.

12. Modigliani (2004)

Modigliani’nin hayatından uyarlanan film; ressamın dönemin ressamlarından farkını, aşkını, tutkusunu ve bağımlı kişiliğin işleyen biyografi drama filmidir.

11. 2046 (2004)

2046 senesinde geçen bir aşk hikayesini anlatan Wong Kar-wai’nin anlatımı ile canlılık kazan bir film.

10. Büyük Balık –  Big Fish (2003)

Big Fish mutlaka izlenmesi gereken bir Tim Burton filmi. Babası sürekli abartılı hikayeler anlatan bir adamın bu durumdan rahatsız olması ve kendi düğün gününde babasıyla küsmesi ile başlayan film; babasının hastalanması ve tekrar bir araya gelmeleri ile devam eder. Baba ve oğul ilişkisini keyifle izleyeceksiniz.

9. Bir Konuşabilse…  Lost in Translation – (2003)

Orta yaşı geçmiş, evli ve çocuk sahibi bir aktör ve eşi fotoğrafçı olan bir kadının Japonya’da yolları kesişir. Bir süre birlikte vakit geçiren bu ikilinin yakınlaşmasını anlatan film gerçekliğe oldukça yakın bir şekilde işlenmiş.

8. Piyanist –  The Pianist (2002)

Nazi Almanyası döneminde geçen film, bu dönemde yahudi olan bir Piyanistin hayatta kalma çabasını ve şansını anlatır.

7. Tanrı Kent – Cidade de Deus (2002)

Tanrı Kent, 60’lı yıllarda geçen, uyuşturucu çetesinin yaşadıklarını anlatan efsane kurgusu ile dünya sinemasında büyük bir yer edinen Brezilya, Fransa ortak yapımı bir film.

6. Uykusuz –  Insomnia  (2002)

Film: Gizemli bir şekilde öldürülen bir genç kızın katilini bulmak için Alaska’ya gelen bir dedektifin hikayesini anlatır. Dedektifin yaşayacağı vicdan muhasebesi filmin çatışmasını oluşturur.

5. Benim Adım Sam –  I Am Sam  (2001)

Benim Adım Sam Filmi annesi tarafından terk edilen bir bebeğe, zihinsel engelli babasının bakmasını ve yıllar sonra kızın babasından alınmasını anlatan, sonrasında babanın gireceği hukuksal mücadele ile filmi doruk noktasına çıkaran bir yapıt.

4. Aşk Zamanı –  Faa yeung nin wa  (2000)

Aşk Zamanı filmi tüm zamanların en iyi aşk filmleri arasında. Filmde iki komşunun eşlerinin sürekli şehir dışında olması nedeni ile yakınlaşması ve sonrasında eşlerinin yaşadığı ilişkiyi anlamaları ve onlar gibi olmamak için verdiği savaşı anlatır.

3. Billy Elliot (2000)

Billy Elliot filmi: Balet olmak isteyen bir orta okul öğrencisinin bunun için vereceği savaşı anlatır.

2. Bir Rüya İçin Ağıt – Requiem for a Dream (2000)

Bir Rüya İçin Ağıt filmi, Darren Aronofsky’in psikolojik derinliği işlediği diğer bir filmi. Filmde bağımlıkları yüzünden kendilerini esir eden karakterlerin hikayesi işlenir.

1. Tatlı Bela –  Erin Brockovich  (2000)

Film: Erin Brockovich’in hayatından uyarlanan bir kadının verdiği hukuk mücadelesini anlatıyor.

İlgili yazılar:

Mutlaka İzlenmesi Gereken Efsane Filmler Listesi – 28 Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Dövüş Filmleri – 17 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here