Dünya sinemasında binlerce film yapıldı. Bir çok film uluslararası arenada kendini gösterdi ve kült filmler listesine girdi. En iyi filmler olarak anıldılar. Mutlaka izlenmesi gereken filmler listesi için sizlere 50 filmden seçki yaptık. Bu filmleri ve mümkünse yönetmenlerinin bir kaç filmini izlemenizi tavsiye ederiz. Çünkü filmler hayatı anlamamıza ve anlamlandırmamıza yardımcı olacaktır.

İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

İzlenmesi gereken en iyi filmler listesi için farklı türde ve bugüne kadar dünya sinemasında büyük ses getirmiş filmleri sizlere sunuyoruz.

En İyi Filmler ile İzlenmesi Gereken Filmler Listesi – 50 Film

50. Bir Rüya İçin Agit (2000)

Bir Rüya İçin Ağıt filminin konusu oldukça ilginizi çekecek! Günümüzde herkes bağımlılık ile savaşıyor. Telefon, alkol, sigara gibi bir çok şeyin bağımlısı biz insanların kendilerini sorgulamaları için ilgi çekici bir film. Yönetmeni Darren Aronofsky her zaman psikolojik derinliği işlemeyi en iyi şekilde başarmış bir yönetmen olarak bu filminde hakkını veriyor.

Filmin konusu ise:Televizyon bağımlısı, dul bir kadın olan Sara Goldfarb, oğlu Harry ve kız arkadaşı Marion ve oğlunun uyuşturucu dağıtıcısı arkadaşı Tyrone’ın bağımlılıklarını anlatan, bağımlılıkları için neler yapabilecekleri ve nelerden vazgeçeceklerini anlatan efsane bir baş yapıt.

49. Paris’te Gece Yarısı (2011)

Evlenmek üzere olan Amerikalı nişanlı çift Gil ve İnez, İnez’in babasının işi gereği Paris’e seyahat ederler. Woody Allen yönetmen olunca bu seyahat biraz renkli bir hal olur. Damat Gil’in Paris’te gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar tüm oyuncuların hayatını değiştirir. Filmde Edebiyatı rolündeki Gil’in Dali gibi büyük ustaların hayatlarına konuk olması ile macera büyüyor.

48. Yerdeki Yıldızlar (2007)

Harfler ve sayılar ile problem yaşayan bir çocuk olan Ishaan, ailesi tarafından oldukça yaramaz ve tembel görünmektedir. Düzenli ders çalışamaz, okuldan kaçar ve daha bir sürü yaramaz olay… Bunu değiştirecek, onu keşfedecek ve her çocuğun özel olduğunu gösterecek olan hocası ile tanışır. Ishaan’ın bu karamsar halini, zihinsel dünyasındaki aksi gidişatı hocası değiştirecektir. Her öğretmenin izlemesi gereken filmler arasında.

47. Çizgili Pijamali Çocuk (2008)

2 çocuğun arkadaşlığını anlatan Çizgili Pijamalı çocuk filmi 2. Dünya Savaşı’nın kara günlerinde geçiyor. 8 yaşında ki Bruno ailesiyle Polonya’ya taşınır. Babası askerdir. Ve yaşadıkları evin yakının  Auschwitz toplama kapmı vardır. Tellerin arkasında ki çocuk ile arkadaşlık etmesine ve kısır döngünün, adeletin bir şekilde insanlar için tecelli edeceğinin göstergesi izlenmesi gereken filmler listesi için en iyi yapımlardan.

46. Savaş Atı (2011)

İngiltere’nin kırsalında geçen film 1. Dünya savaşı sırasında sağlıklı atların savaşa alınmasını konu alıyor. Evcilleştirdiği atı mecburen savaşa vermek zorunda kalan Joey, onun askere gidişi, atın yaşadıkları ve hayvanların iyi insanları hissettiklerini gösteren bir film. Duygusal filmler kategorisinde de yerini alan bu filmi herkes mutlaka izlemeli.

45. Büyük Budapeşte Oteli (2014)

44. Kayıp Kız (2014)

Nick ve Amy adlı iki çiftin baş rolü paylaştığı bu filmde iyi görünen ama aslında öyle olmayan bir evliliğin ve Amy’inin kocası için yaptıkları anlatılıyor. Sıradan bir filmden daha fazlasını izleyeceksiniz. Amy’in aniden ortadan kaybolması tüm şüpheleri kocası üzerinde toplar. Kocası bu durumda neler yapacak? Kaybolan Amy nasıl bulunacak? Tüm soruları filmi izledikten sonra göreceksiniz!

43.Gizli Dünya (2015)

Jack ve annesinin yıllarca kutu gibi bir odada yaşamasını ve Jack’in doğduğu günden beri bu odada hayatı öğrendiğini anlatan, psikolojik derinliği olan izlenmesi gereken filmlerden.

42.Tutsak (2013)

Kızı kaçırılan bir babanın kızı için yapabilecekleri, suçluyu bildiği halde ıspatı için verdiği mücadele, karıştığı suçu anlatan, izlerken gerileceğiniz ve meraktan tırnaklarınızı yiyeceğiniz efsaneler arasında.

41. Kar Küreyici (2013)

Sınıf ayrımını anlatan en başarılı filmlerden. Dünyada kalan son insanlar bir trende yaşamaktadır. Ama sınıf ayrımı yüzünden herkes ayrı bir vagondadır. En son vagonda olan en alt tabakanın birbirlerini yemesi, ettiği kavgalar, verdiği yaşam mücadelesi ve trenin ön saflarına geçmek için yaptıkları planları anlatan, izlerken nefesinizin kesileceği bir film.

40. Spotlight (2015)

Spotlight takımı bir grup gazetecinin, sapık bir papazın peşine düşmesi ve 87 isme yaptığı taciz iddialarını gün yüzüne çıkarmaya çalışmalarını anlatmaktadır. Bunu hikaye olarak yazabilecekleri güne kadar savaş verirler. En iyi özgün senaryo ödülüne layık görülen bu film herkesin izlemesi gereken filmler listesinde.

39. Hayat Güzeldir (1997)

2. Dünya Savaşı döneminde Yahudi toplama kampında bir baba ve oğlun hikayesine odaklanan bu filmi diğer Nazi Dönemi filmlerinden ayıran en önemli ayrıntı bu süreci güldürücü öğeler ile işlemesi. Bruno isimli babanın oğlu için bu kampı oyuna döndürmesi ve sonuçta kazanılacak bir ödülün olması…

38. Masumiyet (1997)

Saplantılı bir aşık, işlenen suçlar, toplumda kadının rolü, verilen değeri gibi bir çok ögeyi bir arada göreceğiniz en başarılı filmlerden.

37. Beden ve Ruh (2017)

İki aşık ve rüya evrenini anlatan farklı senaryosu ile ilgileri üzerine çeken harika bir film. Filmde aynı yerde çalışan iki kişi birbirlerini rüyalarında görürler ve bu iş yerine gelen bir psikolog aracılığı ile ortaya çıkar. Birbirlerine yaptığı itiraflardan sonra aşkları iyice büyür. Klişe dışına çıkmış bir aşk filmi.

36. Şarkını Söyle (2016)

Bu dramatik animasyon filmi son yıllarda yapılan en iyi animasyon filmleri arasında. Tamamen hayvanların yaşadığı bir dünyada geçen film düzenlenecek bir şarkı yarışmasını ve bu süreci anlatmakta.

35. Lion (2016)

Bir tren istasyonunda kaybolan Lion evlat edinilir. Yıllar sonra gerçek ailesini aramasını  ve bu süreci anlatan film gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır.

34. Aşıklar Şehri (2015)

Kariyeri peşinde koşan bir piyanist ve oyuncunun Los Angeles’ta tanışıp aşık olmalarını ve sonrasında ki hayat ayrılıklarını anlatan Oscar Ödüllü müzikal bir film.

33. Diriliş (2015)

1820’lerde kürk ticareti seferine katılan bir adamın hikayesini anlatan filmde, adamın ayı saldırısına uğraması ve hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

32. Devrim Arabaları (2008)

Askeri darbe yıllarında Türkiye kendi aracını üretemedi. Fakat Paşa, Türk otomobillerinin kendi arabalarını üretebileceğine inandığından iki otomobil sipariş etti. Gündüz ve mühendisleri sadece 130 günde 2 araba üretmelidirler! Arabaların üretim sürecini anlatan türk biyografik filmi.

31. Gifted (2017)

Frank, deha yeğeni Mary’nin çocuğunu büyüten ve zekası yüzünden bulunduğu ortama uyum sağlamakta zorlanan Mary’nin yaşamını anlatıyor. Frank ve annesi Mary’nin velayeti için bir savaş vereceklerdir!

30. Kadın Kokusu (1992)

Paraya ihtiyacı olan bir hazırlık okulu öğrencisi, kör bir adamı “bebek bakıcılığı” yapmayı kabul eder, ancak iş hiç ummadığı şeyler olacaktır. Al Pacino’nun kör rolünde olduğu filmde işler oldukça farklı olacak!

29. Kör Nokta (2009)

Evsiz ve travmatize bir erkek olan Michael Oher’in gerçek hikayesini anlatan hem spor hem drama filmi.

28. Titanik (1997)

Titanik gemesinin efsane hikayesi. Bir aristokrat ve bir sanatçının gemide tanışıp aşk yaşamalarını anlatıyor.

27.Kill Bill: Vol. 1 (2003)

Harika bir intikam hikayesi. Bir kadını kızdırmamak gerektiğini gösteren oldukça kanlı bir film.

26. Cesur Yürek (1995)

Sevdiği kadınla evlenmek isteyen Sir William Wallace’in sevdiği kadına tecavüz etmek isteyen ve onu öldüren insanlara karşı başlattığı ayaklanmayı ve savaşı anlatan bir film.

25. Kayıp Balık Nemo (2003)

Okyanusta kaybolan ve babasının bulmak için çabalayan Nemo’nun eğlenceli hikayesi.

24. Yukarı Bak (2009)

Yetmiş sekiz yaşında Carl Fredricksen, eşini kaybettikten sonra evini balonlarla uçurmaya karar veriyor ve olaylar gelişiyor.

23. Truman Show (1998)

Hayatı Show olan bir adam düşünün. Truman Burbank’ın eşi, ailesi ve yaşadığı kasaba tamamen düzmecedir. Her şey planlı bir şekilde inşa edilmiştir. Bunu fark etmek üzere olan Truman’n yaşadıklarını anlatan Jim Carrey’nin harika oyunculuğu ile aktarılıyor.

22. Sil Baştan(2004)

İki aşığın birbirlerine dair anılarını sildirdiği ve tesadüfi bir şekilde tekrar tekrar bir araya gelmelerini anlatan bir aşk filmi.

21. Oyuncak Hikayesi (1995)

1995 yılında Pixar’ın ilk filmi olan oyuncak hikayesi bir grup oyuncağın yaşadığı macerayı anlatıyor.

20. Büyük Balik (2003)

Bir babanın oğluna anlattığı hikayeler ve hikayeleri abartılı bulan oğlu ile aralarının açılması. Yıllarca görüşmeyen baba oğul, babanın hastalığı yüzünden bir araya gelirler ve olaylar gelişir.

19. Bay Hiçkimse (2009)

Bir tren istikametinde tren çıkmak üzere olan bir çocuk duruyor. Annesiyle birlikte mi kalmalı, yoksa babasıyla mı kalmalı? Bu kararla sonsuz olasılıklar ortaya çıkıyor. Seçmediği sürece her şey mümkündür.

18. Sevginin Gücü (1994)

12 yaşındaki Mathilda, profesyonel bir katil olan Leon tarafından ailesinin öldürülmesinden sonra gönülsüzce alınır.  Leon ve Mathilda, katilin peşine düşer. Aralarında ilginç bir ilişki gerçekleşir.

17. Yeşil Yol (1999)

Siyah bir adamın cinayet ve tecavüz ile suçlanması, gardiyanlar ile olan ilişkisini anlatan kült filmlerden.

16. Zindan Adası (2010)

1954’te bir ABD Silahlı Kuvvetlerin’den bir dedektif, suçlu olarak bir hastaneden kaçan delinin peşine düşer.  Bu adaya giren kimse çıkamaz! Gerilin dolu dakikalar izleyeceğiniz filmde deli mi delirtiler mi sorusunu kendinize uzun süre soracaksınız.

Diğer 15 Kült Film

15. Prestij (2006)

14. Schindler’in Listesi (1993)

13. Köstebek (2006)

12. Er Ryan’i Kurtarmak (1998)

11. Kuzuların Sessizliği(1991)

10. Yıldızlararası (2014)

9. Baba (1972) İMDB / 9.2

8. Matrix (1999)

7. Yüzüklerin Efendisi Serisi

6. Forrest Gump (1994)

5. Dövüs Kulübü (1999)

4. Başlangıç (2010)

3. Sıkıysa Yakala (2002)

2. Kara Şövalye (2008)

1. Esaretin Bedeli (1994)

Benzer Yazılar

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Psikolojik Filmler

İzlemeyeni Bin Pişman Edecek Leonardo Dicaprio Filmleri – 10 Film

En İyi Aşk Filmleri

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here