Ömrümüzün ortalama 25 yılını uykuda geçirmekteyiz. Günlük konfora veremediğimiz ilgiyi muhakkak uyuduğumuz yatağa vermeliyiz. Günün stresinden arınacak bir uyku arıyor; stres oluşturmayacak bir yatak istiyorsak yatak seçerken çok dikkatli davranmalıyız.

Sadece doğru markadan ürün almakla işimiz bitmiyor. Doğru yatak bizim için hangisi? Bize konfor sağlayıp yeni bir güne ağrısız, stresiz uyanmamızı sağlayacak hangisi gibi soruların cevaplarını iyi verebilmek gerekir. Sizin için en iyi yatak nasıl seçilir sorunu cevaplayacağım;

En İyi Yatak Nasıl Seçilir ?

kedi uykuEn iyi yatak seçimi yapmak için kendini tanıyor olmak birinci şarttır. Vücudunuz alışkanlıkları, yaptığınız işi göz önüne almalısınız.

Ortopedik yataklar; rahat ve sağlıklı uyku için idealdir. Vücudunuza en iyi desteği sağlayan yataklardan biridir. Bel ve boyun bölgenizi koruma altına alır ve en iyi uyku için gerekeni sağlar. Omurga sistemini de destekleyen bu yatağı, oturarak çalışan, gün boyu ayakta kalan kişiler tercih edebilir.

 

Visko yataklar; Visko yataklar viscoelastic malzemeden üretilir. Bu yataklar ile rahat ve stressiz bir uyku ortamı sağlanır. Visko yatakları her birey tercih edebilir. Burada ayrıcalıklı olarak bu yatağın, rahat bir uykunun ötesinde medikal tedavilerde de kullanılıyor olmasıdır. Bu yatakları üreten firmalar bazı ek özelliklerden de faydalanmanızı sağlar. Bunları markaların yataklarını incelerken görebilirsiniz. giphy

Lateks yataklar; Uyku kalitesini arttıran ve bunu birçok kez kabul ettiren lateks yataklar, kauçuk ağacı sütünün işlenmesi ile oluşturulur. Yapısı ve görünümü ile diğer yataklardan farklıdır. Uzun ömürlü olan bu yatak kava akımını sağlayarak yatağın ömrünü uzatır. Vücudun bütün noktalarını destekler. Uyku konusunda ki şikayetlerinizi minimuma indirger.

 Hangi Marka Yatak Almalıyım

Hayatınızın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz yatağı seçmek ve markaya karar vermek için bir kaç öneride bulunacağım. Yıllardır hayatımızda olan, güven veren markaları seçmenizi tavsiye ederim. Ayrıca ürünlerin kapsamını artıran, birkaç özelliği bir yatakta sağlayan markalar öncelik sebebiniz olmalı.

giphy (1)

Ek olarak seçtiğiniz markanın size garanti veriyor olması da çok önemlidir. Kısacası ürünün arkasında duran, kaliteli ürün üreten ve güvendiğiniz bir markadan yatak alabilirsiniz.

giphy (3)

 

En İyi Yatak

Bir kaç örnek marka verecek olursak, İşbir Yatak, Yatsan, ve Bellona yatak markalarının en başında geliyor. Bu markalar ürünlerinde birçok özelliği bir arada barındırarak hayat kalitenizin artmasına destek sağlıyor.

1- İstikbal Ametis Terabi Yatakları

istikbal ameist yatak

Ametist taşı, stresi azaltıp rahatlık veren özel bir taş olduğu biliniyor. Osmanlı padişahları ve sultanları yüzüklerinde yada kavuklarında bulunurdu.

Geçen sene reklamdan gaza gelip aldığım bu yatak biraz pahalı ama gerçekten mükemmel bir yatak. 1,6m-2,0 m boyutunda bu yatağa geçen sene 1600 tl ödeme yapmıştım. Şimdi geriye dönüp baktığımda hayatımda yaptığımda yaptığım en iyi yatırımlarında başında geldiğini söylebilirim. Şöyle ki, bazen misafirliklerde ve tatilde yattığım hiç bir yatakta uykumu alamaz oldum. İnsan bu rahatlığa alışınca başka birşey tercih edemiyor. Şimdi bir daha yatak alıyor olsam 2m-2m boyutundaki en büyüğünü tercih ederim. Gerçi burada çarçaf ve yatak örtüsü bulmak zor, ama çok güzel rahatlığı var.

2- İşbir Yatak Confort Jel

isbiryatak

Yatak uzmanı olarak bilinen İşbir yatak sadece yatak ve yan ürünlerini üretmesiyle gönül rahatlığıyla diyebiliriz tercih edebilirsiniz. Yatağın alt tabakasına özel bir jel yerleştirilerek uyku esnasında kolaylık sağlandığı söyleniyor. Denemekte fayda var. Özellikle bu yatağı kullananlar deneyimlerini paylaşırsa çok daha etkili olur.

3- Bellona NoStress Yatak Serisi

bellona nostress

İstikbal’ın diğer markası Bellona’nın Nostress yatak serisi, yoğun çalışma temposunda çalışan insanlar için diğer yataklara göre daha rahatlık sunduğu iddia ediliyor.  Şöyle bir gerçek var, İstikbal’in 2. kalitesi olarak bilmekteyiz. Yatak gibi hayati ve sağlığımız için değerli olan birşey için kesinlikle İstikbal’i tercih etmelisiniz.

4- Yatsan Premium Yatak

yatsan yataklari

Bonus olarak son yatak serisini Yatsan markası altında sunduğu yataklar için söylemeliyim. Yatsan, yatak sektörünün Alex’i olarak bilinir. En güzel, en rahat ve bundan dolayı en pahalı yataklar burada bulunuyor. Orta düzey bir yatak almak istediğinizde min 3 000 tl gibi para ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Eğer bütçeniz varsa, muhakkak bu yatakları tercih etmenizi tavsiye ederim. Özel pamuklardan tutunda, özel tekstil kumaşlarından üretilen bu yataklar size mışıl mışıl uykular yaşatabilir. Belki kendiniz için çok pahalı gelebilir, çok değerli varlığınız olan anneniz için Yatsan’ı tercih etmenizi öneririm. Belli bir yaştan sonra yatak kalitesi çok önem arzediyor.

Herkese tatlı uykular

giphy (4)

Siz de kullanmış olduğunuz, beğendiğiniz yatakları bizimle aşağıda yorum olarak paylaşırsanız, bizde yazıyı tekrardan düzenlemiş olacağız.

71 YORUMLAR

 1. İstikbal’in ametist yatağı bir süre sonra ametist özelliğini yitiriyor, sonra eski bildiğin yatak oluyor. Sadece reklam ve hava civadan öteye gitmiyor. Alacaklara tavsiyem bilgileri olsunlar hiç uzun ömürlü değil.

 2. Yatsan evet çok pahalı yatakları üretiyor, ama hikayeden öteye gitmiyor. Ona o kadar para vereceğinize gidin istikbal bellona vs yatak alın. Bir yatağa çok para verince çok kaliteli olduğu anlamına gelmiyor. Sadece bazı keriz zenginler yatağa çok para verince daha kaliteli uyuduğunu zannediyor. İşte olay tam olarak da böyle. Eğer paranız çoksa, parayı çöpe atmaktan üşenmiyorsanız, gereksiz para harcamalarını seviyorsanız yatsanı tercih edebilirsiniz. tavsiye ederim.

 3. MERHABALAR. BEN YATAŞTAN 15 GÜN ÖNCE YATAK ALDIM YATAK KABURGA BÖLGESİNE BASKI YAPARAK NEFES ALDIRMAYI ZORLAŞTIRIYOR. İLGİLİ KİŞİLERE VE SERVİSE SÖLEMEME RAĞMEN SATILAN YATAKTA SORUN OLMADIĞI SÖYLENİYOR.YANİ BELLONA VE İSTİKBALDEN ALIN. KESİNLİKLE YATAŞIN KAZIK FİYATLARIYLA DOLANDIRILMAYIN.

 4. serta yatagın majesty mpodelini almayı düşünüyorum. varmı fikri olan. yatak hilton otelde kullanılıyor. yatakta yattım ama daha mukemmelini bulabilirmiyim onu düşünüyorum…

 5. Eğer bütçeniz varsa yatsan almalısınız, adamlar pahalı satıyor ama kalite satıyor, geçenlerde paraya kıyıp yatsan satın aldım, iyiki almışım

 6. 45 gün kadar oldu YATAŞ athletic model yatak aldım. Yatağı satan bayi bu yatak şöyle güzel böyle güzel diye öve öve bitiremedi. Biz de inandık 1.350 TL. ye satın aldık.
  Yatakta bir türlü rahat edemedim. Bayiye gittim şikayetimi anlattım müşteri hizmetlerini arayın dediler. Aradım, onlar eğer yatakta teknik sorun varsa bakabileceklerini ancak iade veya değişim yapamayacaklarını belirttiler. Ben markasına güvendim ancak yanıldım. Ben pişmanım. Bildiğiniz, güvendiğiniz kişilere sorarak yatak almanızı tavsiye ediyorum.
  Saygılarımla.

 7. en konforlu yatak markalarının ve hangi yatağı seçmelisiniz bunları öğrenmek isterseniz sizlere yeni bir site buypasa. com adresini tavsiye ederim. kargo yolundan da çok kolaydır.

 8. Amatist terapi plus için bayiye gittim ve oradaki görevli çok yumuşak, içine gömülürsünüz, rahat hareket edemezsiniz dedi. Bu gibi şikayetler aldıklarını söyledi. Bu yatağı kullananlar gerçekten böyle mi? yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler.

 9. işim gereği yıllarca çek yatlarda kanepe, açılır yataklarda yattım. Emekli olunca Bellona-soft ortopedik aldım. Maalesef deliklerinden pamuklar üfledi ve 2 yılda deforme oldu, yıllarca yattığım çekyat veya kanepelerden rahatsızdı. çimdi Yataş alayım diye araştırdım. Ancak tüm yataklarda aynı özellikler birebir kopyalanıp yazılmış. Büyük bir bayiine gittiğimde yatcan diye bilinmeyen bir yatağı kakalamaya çalıştı. Daha önce de bir arkadaşın dünya para verip aldığı deri salon koltuk takımı ilk günde dağıldı. Artık Yataşın önünden geçmem. Şimdi az bilinen, hatta çok daha ucuz, fakat inceleyerek alacağım. Kısaca reklamlara ve yalan satış soytarılıklarına inanmayın. Denenmiş, beğenilen çok firma var.

 10. ARKADAŞLAR: ÇOK ACİL YATAĞA İHTİYACIM VAR.AMA O KADAR KARARSIZIM Kİ ANLATAMAM.BİRİLERİ İŞİN UZMANI İŞBİR YATAK DİYOR AMA ŞİKAYETLERİNİ İNCELEDİM HİÇ MEMNUN OLAN KİŞİYİ GÖREMEDİM.İSTİKBAL DEDİLER ONLARDA DA BİR SÜRÜ YATAK ÇEŞİTLERİ VAR NEYİN NE OLDUKLARINI NE İŞE YARADIKLARINI ONLAR DA BİLMİYORLAR.EN SON YATSAN DEDİLER .YATSAN İLE İLGİLİ DE BİR TAKIM ŞİKAYETLER DE VAR. AMA NE YAPACAĞIMA KARAR VEREMEDİM.NE YAPACAĞIMI DA BİLMİYORUM.VAY EFENDİM AMETİST YATAK SİTRES YATAK ALİZE YATAK FALAN FİLAN .BUNLARIDA ANLAYAMADIM NEYİN NESİ OLDUĞUNU.BİR DE FİRMALARIN SATANA KADAR VERDİKLERİ GARANTİ SÜRELERİ VE SONRASINDA ACI HAZİN SONUÇLARI İLE DE KARŞILAŞMAK İSTEMİYORUM.NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM.BU KONU HAKKINDA BİLGİ PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.

  • Emre Bey ben yataşın projeli ürünlerini satan Sleep And Live diye bir internet sitesinden yatağımı aldım ve çok memnunum Harmony 200 Botanic yatağı öneririm kesinlikle bir inceleyin derim hem normal bazdan daha uyguna satılıyor

 11. En iyisi yün döşek…Bunlar floridle beyinsizleşen insanların parasını cukkalamak için hazırlanan oltalar… Yok ametis… Yok memetis…

 12. sakın istikbal almayın antistress yatağını aldım daha çok stres oldum her gün bel ağrıları ile uyanıyorum. servis çağırdım yatakta sorun yok dediler.

 13. Bir kaç örnek marka verecek olursak, İşbir Yatak, Yatsan, ve Bellona yatak markalarının en başında geliyor.
  Şöyle bir gerçek var, İstikbal’in 2. kalitesi olarak bilmekteyiz. Yatak gibi hayati ve sağlığımız için değerli olan birşey için kesinlikle İstikbal’i tercih etmelisiniz.

  En üstede İstikbal yazında kullanıcı bilsin.

 14. Arkadaşlar insan yattığı yatağı değiştirince yerini bir süre yadırgıyor. İlk olumsuz intiba bu yüzden olumsuz olabilir. Ben sertleşmiş pamuk yataktan sonra üç yıldızlı mekan almıştım ilk zamanlar rahat edememiştim (1990-2016) halen kullanıyorum çok memnunum ama şu sıralar değiştireceğim.

 15. 1. Sıraya koyduğunuz istikbal marka olan yatağı asla ama asla tavsiye etmiyorum sakın almayın. Yatakta bir kaç ay içinde çökme oluştu servis geldi fakat bu çökme değil diyor ve yatak aşırı derece de rahatsız . Her gün bel ağrısı ile uyanıyorsunuz sakın almayın. İstikbal ürünlerinin arkasında durmuyor.

  • aynen katılıyorum güya ortapedik ve organik bir yatak almıstım 7
   senedir canım cıktı artık bel rahatsızlıgıma dayanamıyorum uzun zamandır degiştirmek istiyorduk nihayet bakınmaya basladık

  • Lateks yatak kullandım ben memnun kaldım yataş ın sleepandlive diye bir sayfası var orayı inceleyip iletişime geçin derim hem daha uygun hem projeli yataklar.

 16. Ben yatağımı kişiyeozel.com dan aldım çok memnunum yataşın projeli yatakları ve daha uygun satılıyor online olduğu için sayfa adı SLEEP AND LİVE bi bakın derim istikbal belleonayıda asla önermem

 17. Istikbal ametist terpi denilen en son model ve en pahalisindan almistim 2015 yazinda. Simdi gece yarisindan sonra esimle donusumlu olarak ondan daha rahat olan kanepelerde yatiyoruz.

 18. Sakın istikbal ateist almayın ben o hatayı yaptım ve ağrıdan hareket edemiyorum sabahları duyrulur bayisi bile kabul ediyor ama servis bişey yok diyor

 19. Bizde 20 gün önce Bellona Golden Comford yatak aldık. İlk bir hafta bel ve boyun ağrısından yatamadık.
  Müşteri hizmetleri 20 gün kullanmanızı tavsiye ediyoruz dedi, iyi dedik bizde ne kaybederiz. 20. Günümüzü bugün doldurmuş oluyoruz ama yatakta bu sefer çökmeler oluşmaya başladı yer yer bel ve omuz ağrıları devam. Oysa ne hayallerle almıştık. Ürünün tek avantajı 30 günlük koşulsuz şartsız iade garantisi. Bir kaç gün daha kullanıp iade etmeyi düşünüyorum. Bu arada Visko Form yastıkta aldık boyun ağrılarımız için oda bir işe yaramadı. Bilginize.

  • Ayni yataktan bizde aldik ,30 gunluk deneme suremiz 7 kasimda bitiyor.ilk aksam biraz sertti simdi alisdik ama hicbir rahatliginida keşfetmis degiliz.peki siz iade ettinizmi .anlatildigi gibi bir rahatliginida farkedemedik.cokmeler cokmu

   • Bende ilk yatağım Bellona’na almıştım 2 ay kullandım çökme şikayet ettim servis geldi aldı götürdü geri geldi bir hafta sonra gine çökme oldu ama sonra şikayet ettim ama sonuç alamadım ama şimdi yeni almayı düşünüyorum ne Önerirsiniz arkadaşlar iyi günler

 20. Bende birkaç yıl önce Yataktan Latex yatak aldım hiç memnu değilim firmada hatalarını kabul etmiyor Satana kadar cambazlık yaptılar çok para verdim Şimdi yatak Almak istiyorum en iyisini istiyorum yataktan yorgun kalkıyorum Ben Rahat problemsiz bir yatak istiyorum kararsizim

 21. Visko Love silver eşimle beni sağlığımızdan etti. (sipariş etmeden önce iyi dinlenebileceğim, ağrılarımı geçirecek ve yaşam kalitemi yükseltecek bir yatak olması gerektiği üzerine uzun uzadıya farklı günlerde konuşularak alındı). Ağrılarımız her geçen gün artıyor ve gün boyunca geçmiyor. Tümüyle hayatımızı altüst etti. Yatağın ağrılarımızı artırmasını geçtim eşimle ikimizde de belde düzleşme bel fıtığı başlangıcı oluştu artık yeni bir marka araştırıyorum o kadar para verip üç sene de yatak değişirmek bizim için çok lüks fakat hayatımız çekilmez bir duruma geldi.

 22. 6 yaşında kızım için yatak arıyorum hangi marka alacağıma karar veremiyorum bilsi olan yardımcı olursa çok sevinirim çok zor durumdayım

 23. Bende istikbalin viskole yatağını kulanıyorum 11 senedir çok memnunum servis çağırdım gelip götürdüler ufak bir sorunu vardı yapıp getirdiler tavsiyede ederim yanlız 6 ayda bir yatağı baş kısmını ayak kısmıyla çevirin ki yatağı uzun yılarca kullanın

 24. Buccayatak biliyorum çok tanınmış değil fakat çok iyiler adamlar aç satıcı yaa sınırsız müşteri hizmetleri hediye yastiklarimiz beğenmedim hemen yenisini gönderdiler at yelesi yatakları o kadar iyi ki bahsettiğiniz Tempur Yataş yanında tuhaf kalır el yapımı yatak yapmışlar ve müthiş ısrarla tavsiye ediyorum

  • kesinlikle tavsiye etmiyoruz. bahsettiginiz no1 at yelesi vs vs katmanlardan olusan yatagi fuarda begendik aldik.10yil garanti verdiler bir kez degistirdiler su an da sorularimiz devam etmekte. Cok cabuk cokme olustu. su an da araki yetkili bulasiniz. Sonucta tuketici mahkemesi kanali ile hakkimizi arama yoluna gittik . Hukuki yollardan da hakli bulundu fakat firma ortada yok. BUCCA YATAK ANKARA merkezli firma uzak durun ardkaslar.

 25. yatak alacam kararsız kaldım bulunduğum semtte bambi yatak bayışı var ama yatak onemlı şu an açıl yatağa ıhtıyacım var bambi marka yatak kullanan varmı varsa bana bılgı verebılırmı teskkur ederım

 26. Uygun yatağın tercih edilememesinden dolayı onca şikayet var,bende yataş atletic yatak yüzünden 3 yıldır bel ağrısından uyayamıyorum,belimde fiziksel hiçbir rahatsızlık çıkmadı ki sorun demekki yatakta… Asıl çözüm şu ki yatak alırken anladımki satış temsilcileri yeterli bilgiye sahip değiller, yanlış yönlendirmeler yapılıyor. Firma olarak yatağı satıyorsa satış pazarlama ekininede eğitim vererek, doğru yönlendirmeleri yapmasını sağlamalılar, amaç ürünü sat para kazan kimin ssğlığı kimin umurunda, satış sonrası hizmet sıfır, sattımı işi bitti, millet ağrılardan ölüyo, firmalar sorun yok yatakta diyor, dünyanın parasını ver bi de ssğlığını kaybet…. yazıklar olsun bu sisteme, kokuşmuş düzene…bu yataş atletic yatakla ilgili internetten inanılmaz çok şikayet okudum. Ne yazıkki bilinçsiz satıcıların tuzağına düştük evimizde 3 tane bu yataktan var, koltuklarda uyuyoruz. Çok iyi araştırmadan sakın yatak almayın, gerekirse uzman dokyorlardan tavsiye alın, paranızı çöpe atmayın derim, nacizane.

 27. Edaş yatak gerçekten yün ve pamuk yataklar imal etmektedir incelemenizi tavsiye ederiz gerçekten çok güzel. Full ortopedik ve dogal. Ve üretimde tamamen kuzu yününden kumaşlar kullanılıyor.

 28. Merhaba
  Buccayatak visco romeo serisini satın aldım diğer firmalara göre hem ucuz hemde yani şöyle bilindik bir firma etiketi basın fiyatı 2 ye katlanır bu kadar iyi ürünleri uzun araştırmalarım sonucu bu fiyata alabilmek harika ayrıca müşteri hizmetleri filan çok iyi bilgilendirme ürün ulaşımı filan gayet iyiydi

 29. İstikbalden sakın yatak almayın ben aldım sabahları her yerim ağrıyarak uyanıyorum ve kendime gelemiyorum istikbal sadece isim satıyor yatakları ve mobilyaları berbat istikbalden almayında nerden alırsanız alın.

 30. Arkadaşlar sabahları uyandığımda bel ve omuzlarında çok fazla ağrı olma ya başladı.. bana sabahları uyandığımda yorgun ve ağrısız uyandirabilicek bi yatak onerirmisiniz tsqler..

 31. Bende burada ki yorumlara da bakarak bucca yatak tan ürün baktım sonra lateks serisi ürünlerinden aldım mükemmel adamlar online satıyoruz masrafımız düşük giderlerimiz az bu sebeple ucuza satıyoruz diyorlar kalite olarak yatağı görseniz 6 binlira dersiniz tempur dan aşağı kalır yok inanın teşekkürler.

 32. 1 aydır araştırıyordum nihayetinde bende geçen hafta bucca markasından latex yatak aldım 1 haftadır bel ağrılarım azaldı diyebilirim .önümüzdeki deneyimlerimi aktaracağım,tavsiye ederim

 33. İSTİKBALİN 20 YILDIZ AYNI YAYLI YATAĞINI KULLANIYORUM. RENK DEĞİŞİMİ VE YAYLARIN EZİLMESİ GİBİ BAŞKA BİRSORUNLA KARŞILAŞMADIM. VARSA YOKSA YATAŞAĞA 🙂

 34. İşbir Yatak’tan baza+ başlık sipariş verdim. Almak istediğim ürünü katalogdan beğendiğim ve yerleştireceğim alana uyması için tüm ölçülerini (iç derinlik genişlik yükseklik) tek tek öğrendim. Ancak bana söylenenlerden çok daha farklı ölçülerde bir ürün teslim edildi. Firmaya şikayetimi ilettiğimde sözde bir inceleme yapıp burada da ayrı bir sahtekarlık çevirip üründe hata olmadığını söylediler. Bölge müdürlüğü vs. yetkililere ulaşmaya çalıştığımda telefonlarıma yok dedirtip bana dönüş yapmadılar. Sorunumu gidermek için yaptığım tüm çaba sonuçsuz kaldı. Bu firmadan mal aldığınızda sizlere başka bir ürün gönderip bunun doğru olduğunu iddia edip, sizi mağdur ederler… Asla güvenmeyin

 35. Bizde yaklasik 20 gun önce isbirden visco yatak aldık ben mağazada cok yumusak yatak istemedigimi söyledim bunu tavsiye ettiler ama buda sert eski markasız yatagim daha rahattı 3 bin lira veripde rahat edememek insanin canını sıkıyor simdi degistiricez ama yerine hangi modeli almaliyim hafif yumusak ve rahat olan cok kararsizim

 36. Onu bunu bilmem geçen ay Bucca diye bir markadan internet üzerinden Lateks yatak aldım muadili işbirde 7500 lira iken 3200 küsür liraya aldım inanılmaz memnunum ,herkese tavsiye ederim paranıza yazık etmeyin

 37. Geçtiğimiz aylarda düğün alışverişi yapmak için Kilim’e gitmiştik eşimle,yenilenmesinin dışında yataklarında da yenilenmeyi gördüm.Bluelife adında bir yatak denedik eşimle o güzeldi ve modern duruyordu.V-balance adında yatağı beraber uzanarak denedik gerçekten yapmışlar şuan onunla uyuyoruz ve uyandığımda ağrısız uyanıyorum.Tavsiye ederim arkadaşlar

 38. Valla onu bunu bimiyorum da bellona almayında ne alırsanız alın hayatımda o kadar rahatsız edici illet bir marka görmedim her sabah bel ağrıları ile dayak yemiş gibi uyanıyorsunuz 3 kez bu markayı kullandım 3 ünde de hazin son yaşadım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here