Sivilcenin her türü başa bela. Estetik olarak hoş görünmemesini ve sahip olduğu kişiye verdiği rahatsızlık hissini bir kenara bırakacak olsak bile acısı bile bazen dayanılmaz olmaktadır. Hele o içi dolu, beyaz beyaz bize yerini belli eden iltihaplı sivilceler yok mu… Siz de bu dertten muzdaripseniz iltihaplı sivilce nasıl geçer diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz!

İltihaplı sivilcenin nasıl geçtiğiyle ilgili tüyolara geçmeden önce sivilce sorununuz uzun zamandan beri devam ediyorsa, pek çok yere yayılmışsa bir dermatoloji uzmanına görünmenin daha iyi olacağını belirtelim. Sivilce probleminiz ciddi boyutlardaysa altında yatan sebebin çözümü şarttır.

Sivilce probleminiz sürekli değilse, özellikle özel dönemlerde hormonsal değişikliklerden dolayı yüzünüzde ya da vücudunuzun herhangi bir yerinde beliriyorsa aşağıda vereceğimiz yöntemlerden biri ile siz de sivilcelerinizle kısa sürede vedalaşabilirsiniz.

Elma Sirkesi ve Sivilceye Faydası

Elma sirkesi asidik yapısı ve mikrop öldürücü özelliğiyle sivilcelerin en büyük düşmanlarından biridir. Eşit miktarda su ve elma sirkesini karıştırın. Ardından karışımı bir pamuk yardımıyla ya tüm bölgeye ya da sivilcenin üzerine lokal olarak uygulayın. 10 dk bekleyip, o bölgenin kuruduğunu hissettiğiniz zaman cildinizi durulayın.

Sıcak Su Kompresi

Sivilcenizin üzerine sıcak su kompresi yapmanız sivilcenin içerisindeki iltihabın daha kolay çözülmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sivilcenin neden olduğu ağrıyı hafifletecektir. Cildinizin dayanabileceği sıcaklıkta suya batırılmış, temiz bir havluyla sivilcenizin üzerine kompres yapın.

Çay Ağacı Yağı ve Sivilce

Sadece sivilcelerde değil, sinek-böcek ısırmalarında da antiseptik özelliğiyle sıklıkla tercih edilen çay ağacı yağı iltihaplı sivilceler için en iyi acil durum ürünü olabilir. Bir kulak çubuğu yardımıyla sivilcenizin üzerine lokal olarak uygulayın. Sivilceniz günde 1-2 uygulamayla sönecektir.

Limon-Gül Suyu

Limon, iltihabı kurutma konusunda oldukça başarılıdır. Ancak tek başına uygulanması ciltte hassasiyete neden olabilir. Bu yüzden limon suyu ve gül suyu eşit miktarlarda karıştırılıp tonik gibi cilde uygulanabilir. Limon iltihabı kuruturken gül suyu cildinizi diri tutar ve cildinize bakım yapar. Ancak limon suyu hazır olmamalı, limondan elde edilmeli. Aynı şekilde gül suyu da ne kadar saf olursa toniğiniz o kadar etkili olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here