in ,

Gebelikte Estetik Uygulaması Sağlıklı mı?

Bir kadının vücudunun gebelik süreci boyunca önemli derecede değişiklik gösterir. Bu değişiklikler genelde kilo, hormon ve diğer faktörlerin dalgalanmasından kaynaklanan streslerin vücutta bazı durumlarda kalıcı bazı durumlarda ise geçici izler bırakması bilinen bir gerçektir. Gebelik süresince birçok kadın vücudundaki bu değişiklikle nedeni ile öz güven eksikliği hissediyor ve gebelik öncesindeki vücut yapısına dönüp dönemeyeceği konusunda endişe hissedebiliyor. Ve birçok anne adayı aynı zamanda vücudunun doğumdan sonra nasıl bir vücuda sahip olacağı konusunda da meraka kapılıyor. Ve vücutlarını korumak için bir takım estetik arayışları içine girebiliyor.

Hamile kadınlar, genellik ile estetik operasyon talebinde bulunmaz. Bu tarz isteklerde bulunan hastalara ise gerekli açıklamalara yapılarak hamilelik döneminde bu tarz operasyonların olası riskleri hakkında açıklayıcı bilgiler verilir.

Hamilelik sürecinde estetik operasyon geçirilmemesi bir tercih ya da seçim değildir. Bu tıbben kabul edilmiş genel bir kuraldır. Çok acil durumlar olmadığı sürece gebelik sürecinde anne adayına anestezi uygulanması anne ve bebek açısından çeşitli riskler oluşturmasının yanı sıra anne karnındaki bebeğin gelişim sürecine de olumsuz yönde etki edebilir.

Nörotoksin veya dolgu enjeksiyonu gibi daha yaygın prosedürlerden kaynaklanan komplikasyonların olasılığı düşük olsa da olumsuz etki ihtimali kesin olarak mevcuttur. Hamilelik sırasında doktorların tavsiye etmediği herhangi bir enjeksiyon uygulanmamalıdır. Hemodinamik etkileri olan, lidokain veya epinefrin gibi herhangi bir ilacın kullanımından kaçınılmalıdır. Çoğu hasta gebelik sırasında zaten kilo alır ve bu nedenle yüzünde daha fazla hacme ihtiyaç duymaz. Nürotoksinler yani dolgu ve botoks enjeksiyonları, gebelik öncesi dönemde, kesinlik ile uygulanmamalıdır.

Mikrodermabrazyon veya hafif bir kimyasal soyma yoluyla derinin hafifçe eksfoliyasyonu hamilelik süresince kabul edilebilir. Hormonal değişiklikler gebelik sonrasındaki lazerle veya kimyasal kabuk ile etkili bir şekilde tedavi edilebilen melazmaya yol açabilir. Yine doktor kontrolünde olmak kaydıyla topikal yani cilde sürülen kremler kullanılabilir. Tüm bunlar içinde mutlaka ve mutlaka alanında uzman bir dermatologdan bilgi ve onay alınmalıdır.

Çoğu plastik cerrah için bebeğin sağlığı ve gelişimine odaklanmak birincil endişe kaynağıdır, ancak bebeğin dünyaya gelmesinden ve emzirme sürecinin tamamlanmasından sonra vücutta oluşan deformasyonlar göğüs, karın, kalça ya da diğer estetik sorunlar daha güvenli bir şekilde giderilebilir ve enjeksiyon tekniklerine rahatlıkla devam edilebilir.

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Hairneva Saç Ekim Merkezi Uzmanları “Hastaların gevşemelerini ve gebelik süresince hem kendi sağlığına hem de bebeğinin sağlığına odaklanmalarını öneriyorum. Doğumdan sonra hazır olduklarında gebelik sonrası ihtiyaçlarını gidermek için bize başvurabilirler. Ciltte oluşan lekelerden, göğüs ve karındaki deformasyona kadar her türlü estetik sorunu çözerek kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabiliriz.

Hamile olan tüm kadınların gebelik sürecinin mucizelerini yaşamalarını, bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almalarını diliyoruz.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı
Op. Dr. Güncel Öztürk
www.guncelozturk.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Op. Dr. Güncel Öztürk

Op. Dr. Güncel Öztürk

Yaşantım boyunca iki şeye odaklandım; biri Estetik diğeri Sanat. İnsan Heykeltraşı Güncel Öztürk’ün Estetik Cerrahi Sanatı ile tanışın..

1979 yılında sanatçı bir babanın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Babasının heykeltraş olması sanat ortamında olmasını sağladı. Bunun etkisiyle Güncel Öztürk, çok sayıda heykel ve resim çalışmaları yaptı. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ nden mezun olup Tıp Doktoru ünvanını aldı. Aynı tarihte Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) tercihini plastik sanatlara yakın olan plastik cerrahi bölümünden yana yaptı. Sınavda dereceye girip, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünü kazandı.
Uzmanlık eğitimi döneminde, 6 yıla çıkan eğitim sürecinin bir bölümünü 2006 yılında Yale University, New Haven Hospital Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı, Connecticut-ABD’ de John A. Persing, MD, FACS baş denetimi altında burun ve yüz estetiği üzerine eğitim aldı. 2007 yılında University of Miami, Jackson Memorial Hospital Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı, Florida- ABD’ de burun ve meme estetiği eğitimi aldı. 6 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aslerlik görevini Malatya Askeri Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerahisi’ nde ve zorunlu hizmet görevini Sivas Numune Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nde yaptı.

Acıbadem Fulya Hastanesi, Acıbadem Maslak Hastanesi, Acıbadem Levent Tıp Merkezi ve Acıbadem Etiler Tıp Merkezi’ nde Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptı.

Avrupa Plastik Cerrahi Denklik

(European Board of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery; EBOPRAS)
Step I, Brüksel – BELÇİKA, 2010

Step II, Marseille – FRANSA, 2011

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi, 2010

Neva Art Gallery (Sanat Galerisi) ve Hairneva (Profesyonel Saç Ekimi) kurucusudur.

Burun Sanatı kitap yazarıdır.

Dr. Güncel ÖZTÜRK Nişantaşı’ndaki Özel muayanehanesinde hizmet vermektedir.

Bel Fıtığı Nedir ve Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Hafta Hafta Gebelik (6-14)