in

Günlük Kalori İhtiyacı Nedir ve Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Karşılanmalıdır?

Günlük Kalori İhtiyacı Nedir ve Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Karşılanmalıdır?


Günlük kalori miktarına bazal metabolizma hızına bağlı değişkenlik gösterir, bazal metabolizma hızına ise; genler, yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, hormonsal bozukluklar, egzersiz durumu gibi birtakım durumlar etki eder. Günlük kalori alımına etki eden bir kısmını yazdığım birçok faktör olduğundan net almak gereken bir rakam belirlememiz zor olacaktır.

Fakat şöyle bir yol izleyebiliriz altına inmememiz gereken kaloriyi konuşabiliriz. The American College of Sports Medicine’e göre; günlük kalori alımı

Erkekler için 1800 kalori

Kadınlar için 1200 kalorinin altına düşmemeli!

Bu kalorilerin altına düşüp çok düşük kalorili beslenilmeye çalışılırsa hem bazal metabolizma kalıcı yavaşlatılacaktır ve sayede az besinle bile kilo alımı olabilir, hem de vücudumuzda bir kıtlık durumu oluşturacağımızdan kilo verme durmuş olur ve hep karşılaştığım az yiyorum yine de kilo alıyorum durumuyla karşı karşıya kalmış oluruz.

Günlük kalori ihtiyacını nasıl karşılayabiliriz dersek, bizler kompleks varlıklarız, dolayısıyla sık yapılan hatalardan da biri olan tek tip beslenmeden uzak durmalıyız. Yani zayıflamak için sadece protein tüketimi hem doğru hem de sürdürülebilir bir davranış değildir. Yapılan beslenme uygulanmasında ilk düşünülmesi gereken sürdürülebilir olmasıdır, çünkü beslenme dönemsel değil ömür boyu sürmesi gereken bir eylemdir.

Günlük kalori ihtiyacında neyi ne kadar almamız gerektiğinden bahsetmek istemiyorum çünkü bu işin uzmanı ve uygulayıcısı biz diyetisyenlerdir.

Kendi başınıza ve uzman olmayan kişilerin uygulamalarından uzak durmanızı önerdikten sonra yukarıda da dediğim gibi kompleks varlıklar olduğumuzdan dolayı, günlük kalori ihtiyacımızı Kaliteli karbonhidratlar(tam tahıl ürünleri, bulgur, v.b), Yeterli protein ve kaliteli doymamış yağlardan karşılamamız gerekiyor. Bu besin öğelerinin hepsinden gün içinde ve saat olarak dengeli şekilde almamız gerekiyor.

Diyetisyen Görkem MERCAN
0532 719 57 04
Folkart Towers A Kule Kat:32 Kapı No:3207 Bayraklı/İzmir
www.diyetismen.com
www.instagram.com/diyetismen
www.facebook.com/diyetismen

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dyt. Görkem Mercan

Dyt. Görkem Mercan

Diyetisyen Görkem MERCAN üniversite eğitimini Yakındoğu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde Tam Burslu olarak Hacettepe Üniversitesi eğitim programı çerçevesinde başarıyla tamamladı.

Eğitimi süresinde Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde poliklinik, Academic Hospital’da gastroenteroloji ve poliklinik, Özel Diet Time Polikliniği’nde kilo kontrol departmanı, Dr.Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde göğüs hastalıkları, onkoloji, ortopedi, cerrahi, kardiyoloji, dahiliye, hemodiyaliz ve poliklinik, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde nöroloji, kardiyoloji, endokrinoloji, servislerinde gözlem ve uygulama yapma fırsatı oldu.

2014 yılında ‘’Gündem Sağlık’’ adlı konusunda uzman profesörleri konuk ederek, halkı bilinçlendirme amaçlı TV programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı.
Ayrıca halen yazılı ve görsel medyada aktif olarak yer almakta Nutriton İstanbul dergisinde,Milliyet ve Radikal’de blog yazılarına devam etmektedir.

Türkiye Diyetisyenler Derneği üyesi olan Görkem Mercan sağlıklı kilo verme, sağlıklı kilo almanın yanı sıra İnsülin Direncinde Beslenme, Bariatrik Cerrahi öncesi ve sonrası beslenme, Sporcu Beslenmesinde araştırma çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Ege Tv, TRT İzmir Radyosunda konuk olarak halkı sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmeye devam etmektedir.

Rönesans Holding ile birlikte 2015 yılında Optimum Outlet AVM’lerinde ”Diyetli Sohbetler” organizasyonunu hayata geçirmiştir.

Mart 2017’den itibaren Folkart Towers A Kule’de kurmuş olduğu kliniği ”DiyetisMen Beslenme Eğitimi ve Diyet Danışmanlığı Merkezi”nde hizmet vermektedir.

Saça Zeytinyağı Sürmek İçin Öğrenmeniz Gereken Harika Bilgiler

En Çok Kullanılan Bitkisel Yağlar Nelerdir – Bitkisel Yağlar ve Özellikleri