in ,

Hamilelikte Botoks Yaptırmak Güvenli mi?

Hamilelik döneminde bebeğin gelişim sürecine zarar vermemek için tıp dünyasında her türlü önlem alınır. Alınan bu önlemler arasında ilaç kullanımı ilk sıralarda yer almaktadır.

Hamilelik sürecinde botoks kullanımı ile uygulamalar genel kural olarak uygulanmaktadır. Üstelik sadece gebelik süreci için değil, emzirme sürecinde de botoks ve dolgu enjeksiyonlarından uzak durulması tavsiye edilir.


Hamilelerde botoks uygulaması üzerine araştırmalar, yakın zamana kadar, anne ve bebeğin sağlığını riske atmamak için pek fazla yapılmamıştır. Anne ve bebeğin sağlığı öncellikli önemde olduğu için kırışık gibi estetik kaygıların dikkate alınmaması çok daha doğrudur. Bu neden ile enjeksiyon tekniklerinden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Gebelik sürecindeki hormonal değişiklikler cildin yağ üretimini hızlandırdığı su tutma kapasitesi de artar. Bu nedenle yüz daha hacimli ve canlı görünür. Yüzdeki olası kırışıklarından gebelik süresince daha az görünür olmasını sağlar.

Botoks – Dolgu enjeksiyonlar hamile ve emziren kadınlar için risklidir


Botoks ve dolgu enjeksiyonlarının bilinen bir yan etkisi olmamak ile birlikte hamilelik döneminde değişen hormonlar vücudun farklı tepkiler vermesine neden olabilir. Ayrıca içerdiği alerjik riskler nedeni ile de anne karnındaki fetüse olumsuz etki edebilir.
Botoks ve dolgu enjeksiyonu lokal bölgeye etki etme özelliği olmasına rağmen, botulinum toksininin kaslar ve sinir hücreleri arasındaki sinyal alışverişini geçici bir süreliğine durmasını sağlar. Botoks enjeksiyonu uygulanan bölgede enjeksiyonun özelliği nedeni ile kaslarda kasılma işlemi oluşmaz.

Hamilelikte botoks ile migren tedavisi için araştırmalar devam ediyor

Botoks sadece kırışık tedavisinde kullanılmaz, tıp sektöründe farklı nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde de hyaluronik asidin dondurucu etkilerinden faydalanılmaktadır. Bunların en başında da migren ağrıları gelmektedir.


Hamilelik dönemindeki şiddetli migren ağrılarında ilaç kullanılma zorunluluğu açısından botoksun etkileri araştırılmaya devam etmektedir. Araştırmalar nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, hamilelik ve emzirme sürecinde risk içeren hiçbir kozmetik işleme başvurulmaması tavsiye edilir.

Bu sürecin size katacağı güzelliğin farkında olup, sürecin keyfini çıkarmak, sağlıklı bir şekilde gebeliği tamamlayıp bebeğinizi kucağınıza almanızı tavsiye ediyoruz. Doktorunuza sormadan topikal kremler dahi olsa kullanmamanızı, çok daha acil durumlar için de düzenli doktor kontrolünde bulunmanızı öneriyoruz.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı
Op. Dr. Güncel Öztürk
www.guncelozturk.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

301 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Op. Dr. Güncel Öztürk

Op. Dr. Güncel Öztürk

Yaşantım boyunca iki şeye odaklandım; biri Estetik diğeri Sanat. İnsan Heykeltraşı Güncel Öztürk’ün Estetik Cerrahi Sanatı ile tanışın..

1979 yılında sanatçı bir babanın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Babasının heykeltraş olması sanat ortamında olmasını sağladı. Bunun etkisiyle Güncel Öztürk, çok sayıda heykel ve resim çalışmaları yaptı. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ nden mezun olup Tıp Doktoru ünvanını aldı. Aynı tarihte Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) tercihini plastik sanatlara yakın olan plastik cerrahi bölümünden yana yaptı. Sınavda dereceye girip, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünü kazandı.
Uzmanlık eğitimi döneminde, 6 yıla çıkan eğitim sürecinin bir bölümünü 2006 yılında Yale University, New Haven Hospital Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı, Connecticut-ABD’ de John A. Persing, MD, FACS baş denetimi altında burun ve yüz estetiği üzerine eğitim aldı. 2007 yılında University of Miami, Jackson Memorial Hospital Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı, Florida- ABD’ de burun ve meme estetiği eğitimi aldı. 6 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aslerlik görevini Malatya Askeri Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerahisi’ nde ve zorunlu hizmet görevini Sivas Numune Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nde yaptı.

Acıbadem Fulya Hastanesi, Acıbadem Maslak Hastanesi, Acıbadem Levent Tıp Merkezi ve Acıbadem Etiler Tıp Merkezi’ nde Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptı.

Avrupa Plastik Cerrahi Denklik

(European Board of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery; EBOPRAS)
Step I, Brüksel – BELÇİKA, 2010

Step II, Marseille – FRANSA, 2011

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi, 2010

Neva Art Gallery (Sanat Galerisi) ve Hairneva (Profesyonel Saç Ekimi) kurucusudur.

Burun Sanatı kitap yazarıdır.

Dr. Güncel ÖZTÜRK Nişantaşı’ndaki Özel muayanehanesinde hizmet vermektedir.

Karın Kası İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Burun Estetiği Güncel Öztürk (Açık Liste ) (1 Paylaşım)