in ,

Hamileyim Kanıyorum Doktor!

Sevgili dostlarım,

Günlük pratik yaşamda hamile hastalarımda en sık gördüğüm, onların da en çok korktuğu olay kanamadır. Bu kanama lekelenme tarzında da olabilir, daha fazla da ve haklı olarak her hastayı, eşini üzer, düşündürür.

Peki öyle midir? Hakikaten korkmalı mıyız?

Öncelikle bilmemiz gereken, kanamanın gebeliğin başında, ortasında, sonlarında, olabileceği ve buna göre sebeblerinin araştırılması gerektiğidir.

Siz siz olun, her kanama durumunda, küçük büyük farketmez, hekiminize danışın. Bu ister bir lekelenme olsun, isterse adet gibi olsun. İster açık pembe, ister koyu kahve. Aklınızda kalıp stress yaşamanızı istemem.

Doktor; “nedir kanamanın nedenleri derseniz”

Gebeliğin ilk üç ayındaki kanamaların en sık sebebi düşük tehtididir. İki uçludur. Ya düşük olacaktır, ki bu sağlıksız bir gebeliğin ifadesidr, ne demek istiyorum, ya bebekte ya da kesede veya yerleşim yerinde sıkıntı var demektir, ya da yerleşme kanamasıdır. Şimdi eğer sağlıksız ise, ne yaparsak yapalım bunu engelleyecek bir ilacımız yoktur. Dinlenme önerilir, cinsel ilişki kısıtı getirilebilir, vajinadan, ağızdan ve iğne olarak bazı destekleyici tedaviler yapılabilir ancak eğer sağlıksız bir gebelikse, muhakkak ama muhakkak düşer. Bunun doğal bir seleksiyon olduğunu, hayatın ancak bu şekilde idame edeceğini unutmamanızı özellikle hatırlatırım.

Sebeblerine gelecek olursak, boş kese olabilir, içinde bebek gelişmemiş olabilir, içinde bebek gelişmiş ama bir yerde kalbi durmuş olabilir ya da kese rahim dışında gelişmiş olabilir ki buna da dış gebelik diyoruz.

Eğer hekiminiz keseyi ve kalbi atan bebeği düzgün gördüyse, gebelik muhtemelen devam edecektir, olan da yerleşme kanamasıdır.

Bazen de gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bazen gebeliğin tüm süresi boyunca kanamalar olabilir ki, bu daha çok plasenta dediğimiz bebek eşinin yerleşimine bağlıdır. Burada azami dikkat gerekir. Ara ara bu konuları da anlatırım.

Gebeliğin son haftasında gördüğümüz kanamalar ise, sıklıkla doğumun başladığını ve ya başlatmamız gerektiğini ifade eden kanamalar olabilir.

Kafa karışmaması için her türlü kanamada doktora başvurmak gerekir. Hekiminiz size burada özetlemeye çalıştığım şeyleri açıkça anlatacaktır.
E doktor, önceki gebeliğimde kanadım, bu gebelikte de kanar mıyım?

Pratik ve teorik olarak böyle bir şey söylememek mümkün değil, doğru da değil. Ancak plasenta yerleşimine bağlıysa, misal çok sezaryen çok doğum yapmışsanız elbette tekrarlama ihtimali artar.

Bazen de gebelikten tamamen bağımsız, rahim ağzındaki bir yaradan ya da hemoroidden dolayı da kanama olabilir.Yine bazen bazı pıhtılaşma bozukluklarına bağlı da olabilir ki bu da apayrı bir konu.

Kanamalı gebe hastanın tedavisi gebeliğin kaç haftalık olduğu, kanamanın sebebi, annenin ve bebeğin durumu gibi kriterlere göre çok değişiklik gösterebilir.

Siz siz olun, öyle bir durumda muhakkak bir hekime görünün, kanama bitene kadar genellikle dinlenmenizi öneririm.Yatak istirahati iyi gelebilir. Kasılma ve ağrı varsa, serum destek tedavisi işe yarayabilir.

Ancak son söz olarak, lütfen bunu aklınızda tutun, sağlıklı bir gebelik muhakkak devam eder, sağlıksız bir gebeliği de sürdürebilecek bir ilaç bir tedavi yoktur.

İlk yazımız böyle olsun, beni yakından tanımak isteyenler, www.umutsari.com sitemden bakabilir, googleyabilir, buradan yazabilir, dilim döndüğünce elimden geldiğince yardımcı olurum.

Sevgiler herkese….

Dr.Umut Sarı

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dr. Umut Sarı

Dr. Umut Sarı

Ekşi sözlükte şöyle yazmışlar hakkımda.


başarılı bir operator kadın doğum uzmanı. aynı zamanda tustelevizyonu.com’un sahibi bir girişimci. yakın zamanın yeni medya patronu bile olabilir.
​​

bedenen ufak tefek ama manevi dunyasi genis, kucuk dev adam, derin duygularin insani. 10 parmaginda bin marifet. bashekim, nisaiyeci, yazar, tustv patronu… tipta oldugu kadar yazim konusunda da oldukca basarili. bu aralar “gazetesiz” isimli bir internet gazetesinde yazarlik yapiyor. yazilari icin:
askin “umutsuz” vakasidir, umut sari. bugunku yazisiyla bir kadini sansli kilmistir, suphesiz:

acil bir kadın doğum uzmanına ihtiyaç duymam ve işyerime yakınlığı sebebi ile çok da araştırmadan gittim kendisine. birçoklarının aksine yargılamaktan öte rahatlatmaya çalışan bir havası var. üzerine birde telefonda dahi olsa hastasıyla detaylı bir şekilde ilgilenen bir doktor olması eklenince daha ne ister ki bir kadın. iyi bir doktor olmasından daha önemlisi iyi bir insandır, tavsiye edilir…
profesyonel bir borsaci. nami diger ketex34. bugün ölü piyasada 102.000 kazanmış, helal olsundur. saygilar, sevgiler
​​

Borsacı kısmı hariç, benim. Sağ olsunlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyanın En Tehlikeli Çocuk Katilleri

Sonbaharda Dekorasyon