Bugüne kadar sinema dünyasında birçok baş yapıta imza atıldı. Bir çoğu dünyada izlenme rekorları kırmış, sahneleriyle ve replikleriyle aklımıza yer etmiştir. Fakat bir çoğu da gişelerde beklediği ilgiyi görememiştir. İnsanlar hayatları boyunca binlerce film izler ama belirli bir kısmını aklında tutar. Sinema tarihine yer edinmiş bir sürü kült yapım, hala hafızalarımızdan silinmedi. Birçok filmin devam serisi geldi fakat filmleri özel yapan ise onların döneme damga vurmasıydı. Sinema sitelerinden yüksek puanlar alan, gişede izlenme rekorları kıran, televizyonlarda birçok defa yayınlanan özel filmleri hiç sıkılmadan tekrar tekrar izlemişizdir. Hayatımızda ölmeden önce izlenmesi gereken filmler oldukça fazla. Bizde sizler için ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film için bir derleme yaptık. Bu filmlere +20 film daha ekledik. Eğer iyi bir sinema severseniz sizin için hazırlamış olduğumuz ölmeden önce izlenilmesi gereken filmlere bir göz atın. Bu filmler hayatınıza bir nebze de olsa yön gösterecek ve size iyi ki izlemişim dedirtecektir.

Ölmeden Önce İzlenilmesi Gereken Filmler

Ölmeden önce izlenilmesi gereken filmler o kadar çok ki! Sizler için yaptığımız derlemede farklı türlere ait filmleri bir araya getirdik. Bu filmlerin yönetmenlerinin diğer filmlerine de mutlaka göz atın.

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

1. Piyanist (The Pianist) Imdb: 8.5

Piyanist filmi, bir biyografi filmi aynı zamanda Nazi Dönemini en iyi yansıtan yapımlardan. Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler arasında yer alan: Piyanist, Nazi işgali altındaki Polonya’da bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerinde hayatta kalma mücadelesini konu alır. Varoşlarda tam anlamıyla sefil bir hayat süren müzisyen, diğer halkla birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir. Günü gelip oradan kaçma şansı bulduğundaysa başkentin harabelerine sığınacak, beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır. Roman Podolski’nin üç akademi ödülü kazanan filmin başrollerinde Adrien Brody,  Thomas Kretschmann ve Emilia Fox yer almaktadır. Piya

2. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption ) Imdb: 9.3

Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası alan Andy Dufresne dayak, işkence ve tecavüz gibi her türlü kötü şeyin bulunduğu Shawsank hapisanesine düşer. Hayata bağlılığı ve iyimser tutumuyla Andy çevresindeki tüm mahkumları parmaklıklar arkasında dışarıda özgür bir yaşam olduğuna herkesi inandırır. Bir Stephen King romanı uyarlaması olan ve tam yedi dalda oscara aday gösterilen filmin başrollerinde Morgan Freeman, Tim Robbins, James Whitmore, Bob Gunton gibi ünlü aktörler yer aldı.  Imdb film sitesinde uzun yıllardır ilk sırada yer alan en iyi filmler arasında her zaman üst sıraları zorlayan esaretin bedelini de ölmeden önce izlemeniz gerekir.

3. 3 Ahmak (3 Idiots) Imdb: 8.4

3 Idiots Hindistan’da kendi yılına kadar en yüksek gişe rekorunu ve hasılatını yapan film oldu. Filmde Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken eğitim sistemini sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirmektedir.  Ghajini’den sonra en yüksek gişe rekorunu kıran Bollywood filminin başrol oyuncuları Aamir Khan, Sharman Joshi ve Boman İrani’dir.

4. Pi’nin Yaşamı (Life Of Pi) Imdb 7.9

Trajik bir şekilde batan yük gemisinden can kurtaran filikası sayesinde kurtulan Pi uçsuz bucaksız Pasifik Okyanusu ortasında bir sırtlan, orangutan ve Bengal Kaplanı ile mahsur kalmıştır. Hayatını kurtarmak için filikadaki vahşi hayvanlar ile iletişim kurmak ve anlaşmak çeşitli yollara başvurmaktadır. Oscar ödüllü sinemacı Ang Lee’nin yönettiği filmde oyunculuk deneyimi bulunmayan Suraj Sharma, Pi karakterini canlandırmıştır. Ayrıca filmde İrfan Khan, Adil Hussain ve Tobey Maguire gibi isimler rol almaktadır.

5. Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) Imdb: 8.2

Nash çok zeki hatta dahi olarak nitelendirilen bir matematikçidir. Mezuniyetinden sonra zaman ilerledikçe Paronoid Şizofren hastalığına yakalanır ancak bunun farkına varamaz. Hastalığını kabul edemeyen Nash zamanla gerçekle hayali ayırt edemez duruma gelir. Gördüğü hayallerdeki küçük kızın hiç büyümediğini fark eden Nash ister istemez hasta olduğunu anlar.Eşinin ve arkadaşlarının desteğiyle gördüğü tedaviler sonuç vermese de kendi akıl hastalığını kendi aklı ile yenmeye çalışır. Akıl Oyunları’nın başrollerinde Russell Crowe, Paul Bettany ve Jennifer Connelly yer almaktadır. Ölmeden önce izlenilmesi gereken filmler arasında yer alan Akıl oyunları gerçek hikayeden esinlenerek yapılmıştır.

6. Yeşil Yol (The Green Mile) Imdb: 8.5

Ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerden biri ise Tom Hanks’in kült yapımı olan Yeşil Yol. Filmin hikayesi şöyle oldukça hasta olan gardiyan Edgecomb, iki küçük kızı öldürmekten idam mahkumu olan Coffrey’in doğaüstü güçleri ile tekrar iyileşir. Göründüğünün aksine ince ruhlu ve içine kapanık olan Coffrey’in davranışları ve yaptıkları Edgecomb’un fikirlerini değişmesine neden olur. Edgecomb, mucize adam Coffrey’in idam edilmesini değil yaşamasına devam ederek bu mucizeyi dünyayla paylaşmasını düşünmektedir. Stephen King’in romanından uyarlanan filmin yönetmeni Frank Darabont’tur. Başrollerinde Tom Hanks, Sam Rockwell ve Michael Clarke Duncan oynamaktadır.

7. V For Vendetta Imdb: 8.2

Başrollerini Natalie Portman ve Hugo Weaving’in yer aldığı film geleceğin İngilteresinde geçmektedir. Dikdatör rejime yalnız bir kişinin başkaldırmasının ve ardından bunun toplumsal bir hale nasıl geldiğini bizlere anlatan filmdir. Film DC Comics tarafından yayınlanmış Alan Moore tarafından yazılmış ve David Lloyd tarafından çizilmiştir. 

8. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi (The Lord Of The Rings Trilogy) Imdb: 8.8

Eski çağlarda Elf demircileri sihirli güç yüzükleri yapmışlardır. Bu yüzükleri ele geçiren karanlıklar efendisi Sauron yüzükleri sahip olduğu karanlık güçlerle doldurmuştur. Bütün yüzüklere hükmedebilen yüzüğün kendisinden çalınmasıyla Sauron bütün Orta Dünya’da onu aramaktadır.Tesadüf eseri yüzük Frodo’ya ulaşmıştır ve Frodo yüzüğün gücünü keşfetmiştir. Shire bölgesinde yaşayan bir cüce olan Frodo yüzüğün gücünün kötü olduğunu ve onu yok etmesi gerektiğini bilmektedir. Böylece arkadaşlarıyla birlikte yüzüğü yok etmek için uzun ve tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Filmin yönetmeni Peter Jackson olup başrollerinde Elijah Wood, Viggo Mortensen ve Orlando Bloom yer almaktadır.

9. Kapıdaki Düşman ( Enemy At The Gates) Imdb 7.6

Tüm dünya korku dolu gözlerle Rusya ve Almanya’nın Stalingrad Savaşının sonucunu beklemektedir. Öte yandan Ruslar kendilerine bir kahraman bulmuşlardır; ünlü keskin nişancı Vasili Zaitsev. Vasili Rusya için gurur verici bir sembol olmuş olsada bu şöhret onu Nazilerin ünlü keskin nişancısı konig’in hedefi haline getirir. Vasili biranda kendini konig ile düello içinde bulacaktır. Filmin yönetmen koltuğunda Jean-Jacques Annaud oturmaktadır. Başrollerinde ise Jude Law, Ed Haris ve Rachel Weisz bulunmaktadır.

10. Matrix Üçlemesi (The Matrix Trilogy) Imdb 8.7

Bir hacker olan ve Neo takma ismini kullanan Thomas Anderson yaşadığı hayatta açıklayamadığı yanlış bir şeyler olduğunu düşünmektedir.Aradığı cevapları Morpheus takma isimli ünlü hackerdan öğrenecektir ama öncelikle siyah takım elbiseli ve gözlüklü ajanlardan kurtulması gerekmektedir.Gerçek dünya ve sanal dünyanın iç içe geçtiği ünlü filmin yönetmeni Andy ve Lana Wachowski kardeşlerdir.Başrollerinde ise Keanu Reeves, Laurance Fishburne ve Hugo Weaving oynamaktadır. Matrix üçlemesi de ölmeden önce izlemesi gereken filmler arasında üst sıralarda yer alıyor.

En iyi filmler

En iyi filmler kişiden kişiye farklılık gösterse de biz sizler için sinema tarihinin en kült ve en çok beğenilen filmlerini seçtik. Eminiz ki bu filmler sizin de en iyi filmler listenizde yerini alacak.

İzlenmesi gereken filmler listesi

İzlenmesi gereken filmler listesi için size bir derleme yaptık. Bu filmleri izlerken hayatı daha yakından gözlemleme fırsatınız olacak. Yaşayamadığınız bütün deneyimleri filmler ile deneyimleyebilirsiniz.

İzlenmesi gereken aşk filmleri

İzlenmesi gereken aşk filmleri için size 7 film seçkisi yaptık. Bu filmler klişe aşk filmlerden farklı bir film arayanlar için.

1. Amelie

Amelie, kendi adalet anlayışı ile Paris’te masum yaşayan naif, saf ve temiz bir genç kadındır. Çevresindekilere yardım eden ve bu yolda aşık olan Amelie’nin kırmızı ve yeşil sinematografi çerçevesinde aşkının doğallığını ve tutkusunu göreceğiniz dünya sinemasına adın altın harflerle yazdıran bir Fransız filmi.

2. Aynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın Altında filmi iki kanser hastası gencin bu süreçte tanışmasını ve yaşadığı aşkın konu ediniyor. Ağlamaklı film arayanlar peçetelerini hazırlasınlar.

3. 5 to 7

Bir romancı genç ile orta yaşlarda olan Fransız güzel bir kadın. İki farklı kültür. Evli olan kadın her akşam 5 ile 7 arası bu genç adamla görüşüyor. Bir nevi açık evlilik. Ama sınırı ise saat aralığı. Bu süreçte yaşanan çekim ve duyguları edinen filmi diğer aşk filmlerinden ayıran en önemli şey iki farklı kültür.

4. Issız Adam

Modern bir yaşam süren iki ayrı insanın aşık olması ve sonrasını konu edinen filmde; Alper bir restoran sahibidir. Ada ise çocuk giysileri tasarlayan bir tasarımcıdır. Bu ikilinin yolları çakışır ve tanışırlar. Bir süre aşk yaşadıktan sonra ıssız beyfendi, ne olduysa bu aşkı bitirir. Aradan yıllar geçer hikaye devam eder.

5. Sil Baştan

İki aşık birbirlerinin zihninden anılarını sildiriyor. Peki, ne mi oluyor sonra? Yolları yine kesişiyor. En ilginç aşk hikayelerinden bir tanesi

6. Zamanda Aşk

Time Take İngiltere’de yaşayan genç bir adam, çocukluğu deniz kıyısında geçmiş zeki ve romantik bir adam. 21 yaşında, babasından öğrendiği kadarıyla ailenin erkekleri zamanda yolculuğa çıkabiliyor. Bunu deneyen Tim tüm zamanlarda aynı kişiye aşık oluyor.

7. Senden Önce Ben

Genç, zengin ve yatalak hasta olan bir adama bakıcı olan genç bir kadının hikayesini anlatan filmde aşkı ve imkansızlığı göreceksiniz.

İzlenmesi gereken aksiyon filmleri

8. Dövüş Kulübü

Hayatını değiştirmek için bir yol arayan bir adamın hikayesini anlatan film İmdb’de ilk 250 arasında.

9. Baby Driver

Bir suç patronu için çalışmaya zorlanan genç bu zorlamadan kaçış sürecini ve aşık olma hikayesini anlatıyor.

10. Milyonluk Bebek

Kararlı bir kadın, profesyonel olmak için bir antrenöre ihtiyaç duymaktadır. Bunu elde edene kadar hırsla çalışacak en iyilerden olan Frankie Dunn ile çalışmaya başlayacaktır. Öğrenci olduğu sürece boksu öğrenen genç kadının çıktığı maçlar ve kazandıklarını anlatan filmde beklemeyen şeylerde olacak!

11. Sıkıysa Yakala

Bir dolandırıcının hikayesini anlatan film, kılıktan kılığa giren adamı yakalamaya çalışan FBI ajanını ve kaçağın hikayesini anlatıyor. Film gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır.

İzlenmesi gereken bilim kurgu filmleri

12. Yıldızlararası

Keşifçilerden oluşan bir ekip, insanlığın hayatta kalmasını sağlamak için uzaydaki bir solucan deliğinden geçiyor. Ve burada zaman farklı işliyor. Metafizik ile ilgilenenleri mutlaka izlemesi gereken bir film.

13. Marslı

Bir astronot Mars’ta ekibinin öldüğünü zannediyor. Ekibi de onun öldüğünü zannediyor. Bu süreçte hayatta kalmaya çalışan astronotun marsta yaşamak için patates yetiştirmesine şahitlik ediyoruz.

14. İnception

İnception rüyalar ve paralel evrenle ilgili harika bir baş yapıt.

İzlenmesi gereken türk filmler

15. Labirent

Labirent filmi izlenmesi gereken türk filmleri arasında en üst sıralarda yer alıyor. Bu film türk polisiye filmleri arasında en başarılı örneklerden.

16. Devrim Arabaları

Devrim arabaları filmi en iyi türk filmleri listesinde yer alıyor. İlk yerli arabanın yapım aşamasını anlatıyor.

17.  Eşkiya

Eşkiya filmi Yavuz Turgul’un en beğenilen filmi. Filmde aşkı, doğuyu ve batıyı bir arada izleyeceğiz.

18. Av Mevsimi

Av mevsimi farklı hikayelere odaklanıyor. Bir cinayet ve cinayet ile görevlendirilen amir ve yardımcısı.

19. Kaybedenler Kulübü

Kaybedenler kulübü iki radyocunun hikayelerini anlatıyor. Kaybolmuşluğu, bıkkınlığı ve en önemlisi gerçeğe yakın duygular ile yaşananları aktarıyor.

20. Everest

Bir grup dağcının Evrest’e çıkmasını konu alan film oldukça gerçekçi bir şekilde hikayeyi anlatıyor.

Benzer Yazılar

Benzer Yazılar

İzlenmesi Gereken Filmler

En İyi Filmleri Usta Oyuncu Leonardo DiCaprio Filmleri

Mutlaka İzlenmesi Gereken Efsane Filmler Listesi – 28 Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken Beyin Yakan Filmler – 10 Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Dövüş Filmleri – 17 Film

18 YORUMLAR

  1. bazı filmler gerçekten insanın damağında ayrı bir tad bırakıyor. yeşil yolun izleyip bunu çok iyi anlamıştım. ayrımcılık, farklı görünüm bence önemli olmamalı. Tom hanks çok başarılı bir oyuncu tüm filmlerini izledim. Ölmeden önce izlenmesi gereken filmleri izlediğim için rahatlıkla ölebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here