Kantaron bitkisini gerek çay olarak, gerekse de yağ olarak sıklıkla duyarız. İki haliyle de şifa kaynağı olan kantaron bitkisi, neredeyse her yerde sıklıkla yetişen bir bitki türüdür ve doğru kullanımı ile gerçek bir mucize olabilmektedir. Kantaron çayını şimdilik bir kenara bakalım, bugün rotamızda kantaron yağı var.

Kantaron yağı faydaları nelerdir?

Kantaron yağı faydalarına göz atacak olduğumuzda karşımıza uzunca bir liste çıkacaktır. Ancak en kısa haliyle anlatmak gerekirse kantaron yağının en büyük mucizesini ciltte görmeniz mümkündür. Cilt yenileme ve hücre onarımı konusunda kimsenin elinden kapamayacağı kadar meşhur olan kantaron yağı, en kuru cildi bile canlandıracak kadar etkili bir nemlendiricidir.  Ciltteki açık yaralara, iltihaplı sivilcelere, güneş yanıklarına, sivilce lekelerine ve onarıma ihtiyaç duyan daha birçok cilt problemine düzenli kullanımda çare olacaktır.

Saçlar için de iyi bir nemlendirici olan kantarın yağı özellikle saç dipleri için başarılı bir onarıcıdır. Kaşıntı, kepek problemlerini ortadan kaldırır ve daha sağlıklı, daha nemli saçlar verir.

Kantaron yağı yanık için faydalı mıdır?

Kantaron yağı yanık için faydalı mıdır sorusuna ise olumlu cevap vermek mümkün. Çünkü onarıcı özelliği ile hem güneş yanıkları hem de diğer yanıklar için çok uzun yıllardan beri insanlar tarafından kullanılmakta ve hücre yenileyici özelliği ile cildi sanki hiç yanık olmamış gibi gösterebilmektedir.

Kantaron Yağı Cilde Faydası

Kantaron yağı cilde faydası konusunda daha çok konuşmak gerekirse, kantaron yağının pek çok kozmetik üründen daha iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz. Cildi onaran kantaron yağı aynı zamanda düzenli kullanımda ciltte bariyer görevi de görmektedir.

Kantaron yağı akla genelde yanıklarda, yaralarda ve lekelerde gelir ancak cildini tazelemek isteyen herkes tarafından da kullanılabilir. Ciltteki ölü hücreleri cilt yüzeyinden atan, yeni hücrelere yer açan kantaron yağı bu özelliğiyle etkili bir peeling olmaktadır. Bu özelliğiyle ciltte yaşlanmayı geciktirdiğini de söylemek yanlış olmayacaktır.

Kantoron yağı kullanımı nasıl olmalıdır?

Kantaron yağı kullanımına gelecek olursak oldukça olay olduğunu söyleyebiliriz. Gece yatmadan önce sürebileceğiniz ya da sürdükten yarım saat sonra yüzünüzden temizleyebilececeğiniz, her iki şekilde de etkisini gösteren kantaron yağının birkaç damlası bile tüm yüzünüze yetecektir. Nemlendirici etkisini bu şekilde test edebilirsiniz ancak yanıklarda elinizi biraz daha bol tutmanızı öneririz.

Saçlarda ise maske şeklinde kullanabilirsiniz. Saçlarınıza sürdüğünüz kantaron yağını birkaç saat saçınızda beklettikten sonra durulamanız size daha nemli, daha sağlıklı görünen saçlar verecektir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here