Yeni bir kardeş eve gelirken çocuğunuzun kıskançlığını, hırçınlığını en aza indirmek ve kardeşini benimsetmek için yapılmaması gerekenleri bilmek, en az yapılması gerekenleri bilmek kadar önemlidir!

Yeni Bir Kardeş Gelirken Asla Yapılmaması Gerekenler

*Hamilelik sürecinde çocuğunuzu kucağınıza almanız, onla eskisi gibi oynayamamak son derece normal bir durumdur. Bu durumu çocuğunuza aktarmak istediğinizde “Kardeşin rahatsız oluyor.” demek, ya da hiçbir şey demeden sadece karnı göstermek çocuğunuzun kardeşini ‘annesini çalan kişi’ olarak göreceği belli. Bu durumda yapılması gereken vücudunuzdaki değişimlerin sizi rahatsız ettiğinden bahsetmektir.

kardes sevgisini baltalamamak icin ne yapmali 05

*Çocuğunuza onu daha çok sevdiğinizi söylemeniz çocuğunuzun kardeşine karşı bir üstünlük mücadelesine girmesine neden olur. Kendisi zaten kardeşiyle arasında bir rekabet olacağını düşünecektir, siz de bu rekabeti körüklememelisiniz.

kardes sevgisini baltalamamak icin ne yapmali 03

*Çocuğunuzu bebeğe zarar verecek düşüncesiyle ondan uzakta tutmaya çalışmayın. Sizin denetiminizde onu sevmesine, onu keşfetmesine izin verin. Böylece çocuğunuz çok kısa bir süre içerisinde yeni kardeşini benimseyecektir.

*”Sen artık ablasın/abisin.” şeklinde cümleler kesinlikle kullanmamalısınız. Bu tür cümlelerle çocuğunuzdan anlayış beklemeniz hem yersizdir, hem de onda kızgınlık yaratabilir. Unutmayın o da daha bir çocuk ve gösterebileceği anlayış sınırlıdır.

*Bebeği çocuğunuzun yanında sevmemek saçma bir davranış olacaktır. Çünkü bu durum çocukta “Annem sevmiyor, ben de sevmeyeceğim.” tarzında bir düşüncenin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ama kıskanmasını önlemek için onun yanındayken onu da yanınıza çağırarak hem yeni çocuğunuzu hem de abi/abla olmuş çocuğunuzu severek aralarında sağlıklı bir iletişim kurmalarını sağlayabilirsiniz.

bunalimdaki annenin cocuguna etkisi05

 

1 Yorum

  1. Bir kere kesinlikle adaletli davranmamız gerek. Kız kardeşimden biliyorum. 2. çocuğunda bebek sevgisine hasret kaldığını ifade ederek 6 yaşındaki oğluna itici davranışlarda bulunmaya başladı. Önceleri hepimiz lohusalık psikolojisi diyerek üstüne gitmedik ama bu durum sonrasında da devam edince büyük yeğenim ezik ve mutsuz hissetmeye başladı buna en çok üzülen benim. Kardeşim hala farkında değil. Küçüğünün daha çok ilgi ve sevgiye muhtaç olduğunu, büyük çocuğun ise artık kendini idare edebileceğini düşünüyor. Halbuki 60 yaşına bile gelsek ilgi ve sevgiye muhtaç olan bir varlığız insanlar olarak. Bu konu da kardeşimin destek alması mı gerekiyor? Bizi aydınlatırsanız sevinirim.
    İyi çalışmalar, kolaylıklar diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here