in

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Bu hastalık el bileceğinizde ki sinirin sıkışması hastalığıdır. Eğer eli çok fazla kullanırsak ve de sinirleriniz yeterince güçlü değilse, bir takım stresler yaşadık bu stresler sonrası eğer bu sinirler zayıflamış ve vitaminsiz kalmışsak bu sinirler yine zayıflamışsa o zaman çok zorlamayla bu sinirler el bileğinizde sıkışır. Çok fazla yazı yazanlarda, çok fazla ev işi yapanlarda bu hastalık daha çok gözükür. Halk arasında çamaşırcı hastalığı olarak bilinmesinin nedeni de eskiden çamaşır sıkmakta el bileceğini çok fazla kullandığımız için yine bu hastalık çamaşır sıkanlarda çok sık görülürdü o yüzden halk arasında çamaşırcı hastalığı olarak kalmıştır. Yine kavanoz açarken el bileceğini çok fazla çevirdiğiniz için karpal tünel sendromu çok belirgin bir şekilde gözükür.

Belirtileri

Elinizde bir güç kaybı olur, elinizde bir uyuşukluk olur özellikle gece uyurken bu uyuşukluk çok daha sık kendini belli eder. Geceleyin elimizi kütük gibi hissederek uyanırız. Bu gibi durumda EMG denilen bir tetkik yapılar. EMG sinirlerimizin gücünü gösteren bir tetkiktir. Burada o sinirin ne derece de ezildiğini gösterir. Eğer eziklik çok fazla değilse, el bir felce doğru gitmiyorsa  o zaman el bileği içine bir iğne yaparak bu siniri kurtarmamız mümkün. Vakarın yüzde % 90’ında bu iğneyle karpal tünel sendromu giderilmektedir. Ama bazen sinir çok fazla ezilir o zaman sinirin üzerinde ki baskıyı kaldırmaktan başka bir çare kalmaz. Yaklaşık 5-10 dakikalık bir ameliyatla ufak bir kesi yapılarak o sinirin üzeri rahatlatılır. Kişi bu işlemden 10-15 gün sonra rahatlıkla elini kullanır hale gelir. Onun için elinizde bir uyuşukluk hissediyor ve gece uyuşukluk ile uyanıyorsanız mutlaka ve mutlaka bir beyin cerrahına başvurun.

Op. Dr. AYBARS AKKOR
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
www.aybarsakkor.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Op. Dr. Aybars Akkor

Op. Dr. Aybars Akkor

Op. Dr. Aybars Akkor, 1962 yılında İstanbul’da doğmuş; ilköğrenimini 1973 yılında Yeşilyurt Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulu’nda tamamlamıştır.1981 yılında İstanbul Alman Lisesi’nden; 1987 yılında da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Mezuniyet sonrası mecburi hizmetini 1987-1988 yıllarında Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimini 1988-1994 tarihleri arasında, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde yaptığı dönemde, 1991 yılında İsviçre Zürih Üniversitesi’nde Prof.Dr. Gazi Yaşargil’in yanında “Mikro Cerrahi” ameliyatlarını izlemiştir. Ljublyaana, Slovenya’da Prof. Dr. Vinco Dolenc, Graz, Avusturya’da Prof. Dr. W. Asher yanında staj görmüştür.

Askerlik görevini 1992 yılında Van Jandarma Tugayı Askeri Hastanesi’nde yaptıktan sonra, 1993-1994 döneminde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Hastane Yönetimi’nde Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. Bir çok hastanede Başhekim ve Genel Müdür’lük görevlerinde bulunmuştur. Pittsburg, ABD.’de Prof. Dr. J. Maroon, Munih, Almanya’da Prof. Dr. H.M. Mayer yanında da eğitim almıştır.

Op. Dr. Aybars Akkor, Temmuz 1998 yılında, Nişantaşı, İstanbul’da muayenehane açarak serbest hekimlik yapmaya başlamıştır.

Evli ve bir kız çocuk babasıdır. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğum Sonrası Korse Kullanmak İçin 5 Neden

Boyun Düzleşmesi Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?