Güney Kore sineması farklı türlerde filmler yapsa da en yoğun olarak aşk filmleri ve entrika filmleri kategorisinde ön plana çıkıyor. En iyi aşk filmleri, en iyi romantik filmler kategorisinde yerini alan bir çok güney kore filmi var. Dram filmleri konusunda da oldukça başarılır olan Güney Kore Sinemasını diğer ülke sinemalarından ayıran en belirgin şey ise: ensest, çarpık ilişkiler, sapkın cinsellik, acı dolu aşk hikayeleri… Hayata dair kısır döngüyü, aldatmacayı görebileceğiniz en duygusal filmler yine güney kore sinemasından. Uzak doğu sinemasında en romantik, çarpık, entrika ve gerilim dolu filmler güney kore yapımı olması da tesadüf değil! Romantik film önerileri için de bir kaç öneri de bulunduk. İzlenmesi gereken güney kore filmleri seçtiğimiz 20 filme gelin daha yakından bakalım.

En İyi Güney Kore Filmleri

20. Karanlık Görev – Mil-jeong (2016)

Güney Kore FilmleriKaranlık görev güney kore sineması için bir yapı taşı. Güney Kore’nin entrikayı en iyi yansıttığı, herkesin izlemesi gereken filmler arasında. Filmin konusu ise: 1920’lerin sonunda bağımsızlığı kazanmak için şiddete başvuran bir örgütün yaptıklarını ve onları engellemeye çalışanların arasında geçen gerilimi, aksiyonu anlatıyor. Filmde dengeleri bozacak bir karakterimiz de var. Beyin yakan filmler kategorisine de eklenebilecek bu filmi mutlaka listenize almalısınız.

19. Hizmetçi –  Ah-ga-ssi  (2016)

Güney Kore Filmleri

Hizmetçi vizyona girdiğinde çok ses getirmişti. LGBT filmleri arasında en iyi sinematografiye sahip filmlerinden bir tanesi. İçerisinde çok yoğun cinsellik barındırıyor. Fakat filme formunu veren entrika. Filmi izleyince güney kore sinemasının entrika konusunda ki başarısını göreceksiniz. Hizmetçi bir zaman filmi ve 1930 zamanın Koresi ile Japonyasında geçiyor. Kendisine miras kalan Hideko ve onun para avcısı Fujiwara ve Hideko’nun hizmetçisi Sook-hee’nin çevireceği entrikaları izleyeceksiniz. Park Chan-wook tarafından uyarlanan film yönetmenin imzasının açık bir şekilde taşıyor. Diğer LGBT filmleri ile kıyaslandığı zaman oldukça başarılı olan bu filmi festival izleyicileri özellikle izlemeli.

18. Emanet – Coin Locker Girl (2015)

Güney Kore FilmleriEmanet en iyi güney kore filmleri arasında fakar İMDb’de hak ettiği puanı alamayan bir film. Film dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde eleştirmenler haftası bölümünde yapmıştı. Hayata dair bir çok olguyu anlamamıza yardımcı olacak bu film mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde. Filmin konusu ise: Terk edilen bir bebeğin mafyanın eline geçmesi ve mafya elinde büyüyen bu güzel kızın zaman içinde yaşadığı aşkı, kararsızlığı, korkularını konu alıyor. Filmi hayata ayna tutmak için kısır döngüyü göz önüne alıp, filmden sonra düşünmeliyiz.

17. Kar Küreyici –  Snowpiercer (2013)

Güney Kore Filmleri

Kar Kürleyici en iyi filmler arasında. Film gerçek olamayacak ama olma ihtimalini düşündüğümüz zaman tüylerimizi ürperten bir hikayeye dayanıyor. Bir deney felaketle biter ve yeryüzünde yaşam biter. Yaşayan son insanlar ise sonsuzluk trenindedir. Asıl olan ise trende sınıf ayrımı yapılmaktadır. Aristokratların yaşantısı ile en alt tabakanın yaşadığı buhranın çatışmasından film alevlenir. Gerçek hayata uyarlandığı zaman derin metaforlar içeren filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

16. İhtiyar Delikanli – Oldeuboi (2003)

Güney Kore Filmleri

Kore aşk filmleri arasında belki de en dram yüklüsü İhtiyar Delikanlı filmi. Film oldukça ağır dramatik ögeler taşıyor. Kaçırılan iş adamı Oh Dae-su’nun bir hücreye kapatılması ile başlayan film 15 yıl esaretinin sonunda bu adamın salınmasıyla devam ediyor. Sonrasında baş rolümüz aşık olur ve olaylar gelişir. Aynı zamanda bir intikam filmi olan İhtiyar Delikanlı’yı izledikten sonra izini uzun süre üzerinizden atamayacaksınız. Efsane filmler için bir alternatif olan filmin etkisi uzun süre sizi esiri altına alabilir. Sağlıklı bir psikolojik dönemde izlemenizi tavsiye ederiz.

15. Cinayet Günlüğü –  Salinui chueok (2003)

Kore’nin polisiyesine de yer vermekte yarar var. Ülkenin zorluklarla mücadele ettiği 1986 döneminde tecavüze uğrayıp öldürülen bir kadının katilinin bulunmasında görevlendirilen dedektif Park Doo-man’ın başarısızlığı ve denediği yöntemlerin işi çıkmaza sokması sonrası Seul’dan gelen yeni dedektif Seo’nun da zeki ve kurnaz tavırlarına rağmen başarısız olması ve filmin bu eksende dönmesi filmin en büyük dinamiğini oluşturuyor. Polisiye sevenler için İMDb’si yüksek filmler arasında yerini alan Cinayet günlüğünü izlemeli.

14. Ölümcül takip – Chugyeogja  (2008)

Gerilim filmi sevenler için ölümcül takip mutlaka izlenmesi gereken filmlerden. Eski bir dedektif Joong-ho’nun kirli ve pis işlere bulaşmıştır. Kadın satılıcığı yapan bu dedektifin çalıştığı kadınlar bir bir ortadan kaybolmaktadır. Bu kadınlar aynı müşteri tarafından çağrılmaktadır. Acaba katil kim? Katil ve dedektiflik filmleri açısından başarılı bir film.

13. Ana – Mother (2009)

Bir annenin hikayesi. Oğlunun yanlış bir şekilde mahkum edilmesi ve genç çocuğun annesinin korkunç cinayetinin katilini araştırmasını anlatıyor. Oldukça duygusal kore filmleri listesinde efsane filmler arsında yerini alıyor. Filmi izlerken göz yaşlarınız için peçetinizi hazırlayın zira bu film ağlamaklı filmler listesinde.

12. Miracle In Cell No. 7 (2013)

Miracle In Cell No.7 gerçek bir kore dram filmi. Zihinsel özür bir baba ve kızı sıradan bir hayat sürerken bu durum bir anda değişmiştir. Aslında filmin dramatik yapısında bizi şüpheye düşüren ayrıntılar olsa da film izlenmeye değer. Baba bir gün yanlışlıkla suça karışır ve idam hükmü verilir. Babasını gizlice hapishanede ziyaret etmek zorunda kalan kız ve babanın hikayesi oldukça duygu yüklü. İzleyici olarak adamın suçsuz olduğunu bilsek de bakalım ispat edilebilecek mi?

11. Şeytanı Gördüm –  I Saw The Devil (2010)

Psikopat bir seri katili vahşice insanları öldürmektedir. Bir gün emekli komiserin kızı Joo-Jeon’u kaçıran katil oldukça sert kayaya çarpmıştır çünkü kızın nişanlıs çok başarılır bir ajandır sevdiği kadının öldürülmesi sonrası katili arayan bu genç dedektifin hikayesini anlatan kore aşk filmleri arasında. Aslında kore aşk filmlerinde, saplantı ve vahşet ögelerinin bir arada bulunması onu diğer aşk filmlerinden ayrı tutuyor bu yüzden acı çekmeyi sevenler bu filmi izlemeli.

10. Hanyo (2010)

Bir malikhanede çalışan hizmetçi ve bu malikhanenin sahibi olan adam arasında geçen dram, erotizm dolu bir film. Filmde ki yasak aşkın sonu ne olacak? Merak edenler izleyebilir ve güney korenin entrikasına bir kez daha şahit olabilir.

9. Okların Savaşı – War Of The Arrows

Kral İnjo isyanından 13 yıl sonra Chosun Hanedanı’nın saldıraya uğramasını ve bu saldırının Çin’in Chong Hanedanı tarafından olmasını anlatan filmde; Na-mi adında bir adam evleneceği gün saldırıya uğrayan nişanlısı ve kız kardeşini bulmak için harabe köyden ayrılır. Onları kurtarmak için bir yola çıkan bu adam Chung savaşçısı, Justinha tarafından tabike alınır ve onun adamları tarafından durdurulur. Gerilim ve aksiyon sevenler için iyi bir alternatif.

8. Kim’in Adası- Castaway On The Moon (2009)

Kim’in Adası: Kendini öldürmek için kendini deniz atan ve uyandığında tek başına bir adada gözlerini açan Kim’in yaşadıklarını anlatan güney kore romantik komedi fimi.

7. Mazisi Olmayan Adam –  The Man From Nowhere (2010)

Cha Tae-Sik kendi halinde yaşamını sürdüren bir adamdır. Komşusunun kızı So-mi’nin, mafya tarafından kaçırılması sonrası; kıza yardım etmek için çekildiği köşeden ön plana doğru kendisini çıkarır. Nefes kesen bir yapım.

6. Poetry (2010)

Lee Chang-dong tarafından yönetilen hikaye, 60’lı yıllarda Alzheimer ve sorumsuz bir torunuyla mücadele ederken şiirle ilgilenmeye başlayan bir banliyö kadının hikayesini anlatır.

5. Oasis (2002)

Lee Chang-dong tarafından yönetilen Oasis, farklı duyguları, hisleri aktaran bir film. Güney Kore sinemasında ki çarpık aşk yaşamını, cinselliği ve ikili ilişkileri görebileceğiniz bir yapım. Filmin konusu ise: Hayatında sürekli sorunlar yaşayan ve bir kazada birini öldüren adamın hapse girmesi ve sonrasında vicdanını temizlemek için ölümüne sebep olduğu kişinin evine giderek kızına tecavüz etmesini anlatır. Türk sinemasında bu senaryo çekilmiş olsaydı kız bu durumda mağdur olabilirdi fakat kızın bu durumdan tatmin olması ortaya bir aşk hikayesinin çıkması. Film, bize farklı kültürlerin farklı ahlak anlayışını gösteren bir yapım.

4. Kasvetli Gece – Bleak Night (2010)

Yoon Sung-hyun tarafından yazılan ve yönetilen Bleak Night, bir grup lise arkadaş arasındaki ilişkide ortaya çıkan ve geri dönüşü olmayan, arkadaşlarından birinin ölümünün ardından ortaya çıkan küçük çatlakların hikayesidir. Film, öğrencinin ölümünü ve arkadaşlarına olan etkisini çevreleyen gizem dolu bir yapımdır. Liseli kore filmleri önemli bir yeri olan bu filmi gerilim sevenlere de tavsiye ediyoruz.

3. Peppermint Candy (1999)

Kahramanın intiharı ile başlayan bir drama olan Peppermint Candy, kahramanın hayatındaki önemli olayları, hareketin nedeni etrafında dönen, ters kronolojide seyreden bir filmdir. Yoon Sung-hyun tarafından yönetilen Peppermint Candy, 1999’da ilk kez gösterilen Busan Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi olarak seçildi ve daha sonra birçok ödül kazandı.

2. Acı – Pieta (2012)

Güney Kore’nin en iyi yönetmenlerinden biri olan Kim Ki-duk tarafından yazılan ve yönetilen Pieta, yönetmenin en iyi filmlerinden birisi. Güney Kore sineması denilince akla ilk gelen yönetmenlerden olan Kim ki-duk bu filmle büyük ses getirdi. Dünya prömiyerini 2012 yılında Venedik Film Festivali’nde yapan film, bu festival kapsamında ödül de kazanmıştı. Kimsesiz bir adamın ne kadar kötü olabileceğini işleyen filmde, bir gün adamın karşısına çıkan ve annesi olduğunu söyleyen kadınla her şeyin değişmesi, hayatı sorgulamasını anlatıyor. Sürpriz sonların yönetmeni olan Kim Ki-duk’un filmleri izlemeye değer.  Filmde son derece hristiyan proopagandası ve cinsel içerik bulunuyor; izleyecek olanlar bunu da göz önünde bulundurmalı.

1. Hüzünden Öte – More Than Blue (2009)

Hikayeleri benzeyen iki kişinin yaşadığı aşk hikayesi anlatan, romantik kore filmleri arasında yerini bulan bu filmde ailesi tarafından yüklü miktarda para bırakılıp terk edilen K ile tüm ailesini bir trafik kazasında kaybeden Cream’in gençlik döneminde tanışıp evlenmesini anlatır. İkilinin aşkı oldukça büyüktür. Birbirlerine yoldaş olan bu ikilinin hayatı bakalım nasıl devam edecek?

İlgili Yazılar:

Ağlatma Garantili Duygusal Filmler – 28 Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Psikolojik Filmler – 20 Film Önerisi

İzlenmesi Gereken Uzak Doğu Filmleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here