in ,

Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır?

Lohusa şerbeti, ülkemizde hala popülaritesini koruyan doğum sonrası geleneklerden biridir. Kokusu, aromatik tadı ile gerek hastane odalarında gerekse bebek mevlütlerinde akla ilk gelen ikramdır. Sütü artırdığı, idrar söktürdüğü, kan yaptığı düşüncesi ile lohusalık döneminde annelerin sık sık tüketmesi için her daim hazır bulundurulan lohusa şerbeti nasıl yapılır diye merak ediyorsanız son derece kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Lohusa şerbetinin o müthiş aromasında en büyük rol, baharatlarla yoğrularak hazırlanan lohusa şekerinin. Neredeyse tüm aktarlardan lohusa şekeri ya da kızamık şekeri adıyla alabileceğiniz kırmızı şeker aynı zamanda şerbete o karakteristik rengini de veriyor. İçine katılan tarçın ve karanfille o geleneksel tada kavuşuyorsunuz.

Lohusa şerbetinin bir diğer özelliği ise yazın soğuk, kışın ise sıcak servis edilmesi. Özellikle kışın evde bir lohusa olmasa dahi evde bulundurmanız gereken bu özel içecek aynı zamanda tam bir şifa kaynağı. Soğuk algınlığı, nezle gibi enfeksiyonlarda yardımınıza koşup vücudunuzu rahatlatıyor. Genelde üzerinde cevizle servis ediliyor, bazen ise ceviz yerine çam fıstığı da tercih edilebiliyor.

Mis kokulu, bol aromalı lohusa şerbeti nasıl yapılır?

Lohusa şerbeti hakkında gerekli bilgileri verdikten sonra şimdi detaylı tarifimize gelelim. Bu tarif ile 4 litre lohusa şerbeti elde edebilirsiniz.

  • 1 adet lohusa şekeri
  • 4 litre su
  • 3 bardak şeker (Damak tadınıza göre artırabilir ya da azaltabilirsiniz.)
  • 5 çubuk tarçın
  • 20 adet karanfil

Lohusa şekeri, şeker ve su orta ateşte kaynayana kadar tutun. Şerbet kaynadıktan sonra ateşin altı kısın ve ardından karanfil ile tarçını ekleyin. Sonrasında 25-30 dk daha kaynayan şerbeti ocaktan alın ve süzerek şişelere doldurun. Böylece ister sıcak ister soğuk servis edebilmeniz için şerbetiniz pratik bir şekilde elinizin altında olacak.

Su miktarını, şeker miktarını damak zevkinize göre arada şerbeti tadarak kendiniz belirleyebilirsiniz. Ayrıca yine damak zevkinize göre baharat miktarlarını değiştirebilir ya da şerbete başka baharatlar da ilave edebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun!

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yasemin Ergenç

Yasemin Ergenç

Yazan ama çizemeyen, kıvırcık bir blogger. He bir de lisedeki gözlüklü ve sivilceli şişko kız bendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rezene Çayının Faydaları

Cinsel İsteksizlik Nedenleri, Cinsel İsteksizlik Belirtisi ve Tedavisi