in ,

Lohusalıkta Beslenme ile ilgili 7 İpucu

9 ay 10 günlük serüven bitti. Nihayet bebeğinizi kucağınıza aldınız. Tebrikler

Hadi! Kendinizi toparlayın. Doğru beslenin. Şimdi bebeğinize ve kendinize iyi bakma vakti…

Sizin ve bebeğinizin sağlığı için aşağıdaki lahusalıkta beslenmele ile ilgili ipuçlarını yakalayın;

1)Emzirme

Lohusalıkta Beslenme

Bebek doğar doğmaz ilk yarım saat içinde emzirilmelidir. İlk aşı niteliği taşıyan kolosturumu (ağız sütünü) alması sağlanmalıdır. Bu hem bebek için de anne ile bebeğin arasında kurulacak duygusal bağ için önemlidir. Sezaryen ile doğum yapmış olsanız bile ilk yarım saat için bebeğinizi emzirin. Bunun bebeğiniz için yaşamsal önemi vardır.

2) Yeterli Beslenme

Lohusalıkta Beslenme

Anne sütü, annenin yediği besinler ile üretilir. Yani öncelikle; kendiniz yeterli ve dengeli beslenmelisiniz ki bebeğinizi de besleyebilin.

3) Günde 6 Öğün

Lohusalıkta Beslenme

Anne sütünün miktarını ve kalitesini artırmak için; yeterli sıvı tüketin. Sağlıklı ve dengeli beslenin. Günde 6 öğün olmak üzere az ve sık beslenin. Bebeğinizi ağladıkça emzirin. Düzenli emzirme ve bebeğin emme refleksi de süt yapımını artırır. Kendinizi fiziksel olarak yormayın. Uykusuz kalmayın. Çok düşük kalorili zayıflama diyetleri yapmayın. Kilo vermek için aceleci olmayın. Bir Diyetisyene danışın.

4) Kalsiyum Kaynakları

Lohusalıkta Beslenme

Anne kalsiyumdan fakir beslenirse süt yapımı için gerekli kalsiyum annenin kemiklerinden çekilerek karşılanır. Bu durum annenin kemik kaybına ve daha ileri yaşlarında osteoporoza (kemik erimesine) yakalanmasına neden olabilir. Kalsiyum kaynakları; süt ve türevleri, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, pekmez, susam, fındık, fıstık

5) Sıvı Tüketimi

Lohusalıkta Beslenme

Lohusalıkta sıklıkla karşılaşılan kabızlık için; bol sıvı tüketin. Posa alımını artırın. Yüksek posa içeriğinden dolayı sebze, meyve ve tam tane ekmeklerinin tüketilmesi posa ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacaktır. Kuru meyvelerin (özellikle de kuru kayısı, kuru erik ve kuru incir) aç karna ve suyla tüketilmesi bağırsak faaliyetlerini artıracaktır.

6)Probiyotik kullanımını

Lohusalıkta Beslenme

Bu dönemde oluşan gaz şikâyetleri için; Prebiyotik ve probiyotik kullanımını artırın. Rezene çayı tüketebilirsiniz. Bunun dışında kuru baklagiller, karnabahar, kereviz, barbunya gibi gaz yapan besinlerden kaçının. Besinlerinizi çok sıcak veya çok soğuk tüketmeyin. Besinlerinizi iyi çiğneyin. İyi çiğnenmeden sindirim sistemine giden besinlerde gazı artırır, o yüzden besinler mutlaka iyi çiğnenmelidir.

7) Diyabet Olan Anneler Şeker ve Pekmez Kullanılmamalıdır

Lohusalıkta Beslenme

Eğer annenin gebeliğinde diyabet tespit edilmişse beslenmede şeker ve pekmez kullanılmamalıdır.

Lohusalık döneminde annenin temel olarak toparlanmasına katkıda olacak besinlerin yanı sıra annenin dengeli ve yeterli beslenmesi, her besin grubundan hem süt salınımı hem de kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde besin çeşitliliğine gitmesi en önemlisidir. Her yaşta ve her durumda en önemlisi yeterli ve dengeli beslenmektir.

Sizin için en uygun beslenme ve diyet programı için Diyetisyeninize danışın.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK
diyetisyenyusuf.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dyt. Yusuf Öztürk

Dyt. Yusuf Öztürk

%100 Burslu ve okul birincisi olarak 2010 yılında T.C. İstanbul Bilim Üniversitesi’nde başladığım Diyetisyenlik yolculuğumda; henüz okulun ilk yılında özel bir klinikte menü planı, yemek tarifleri vb. konularda kendimi geliştirdim. Beslenme ve diyetetik eğitimim sürecinde birçok konferans, sempozyum, kongre vb etkinliklere katıldım. Edindiğim bu bilgilerle mesleğimi yakından tanıma fırsatı buldum.

Şimdi online diyetisyen danışmanlığı, bireysel ve kurumsal danışmanlık yapıyorum.

Yeditepe Üniversitesi’nde Master eğitimime devam ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitki Çayları ve Zayıflama

Gebelikte Burun Estetiği Uygulanabilir mi?