in

Koç Burcu

Mutfak Halısı Nasıl Olmalı?

Evimizin muhtemelen en çok kullanılan yerlerinden biri mutfak. Yemek hazırlıkları, bazen yemek yeme merasimleri yüzünden oldukça da çabuk kirleniyor. Bu yüzden mutfakta kullanacağımız halı diğer odalarda kullanılan halılardan daha farklı olmalı. Daha rahat bir kullanım ve daha temiz bir mutfak için halı seçerken bu önerileri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Kolay temizlenebilmeli.

Diğer halılar belki sadece tozlanır ancak mutfak halıları evin en aktif yerinde yani yemek yapılan yerinde durduğu için kolay süpürülebilmesi, gerektiğinde halı yıkamaya gerek kalmadan çamaşır makinesine atılabilmesi bir mutfak halısının ilk kriteri olmalı.

Mutfak dolaplarınızla kontrast bir renk seçebilirsiniz.

Mutfak dolapları genelde düz renk olur ve kullanılan renkler çok da değişiklik göstermez aslına bakarsanız. Kahverengi, beyaz, açık kahve vs. İşte bu yüzden bu düz renkleri farklı bir renkle kombinleyebilirsiniz. Mesela beyaz mutfak dolaplarınızın bulunduğu bir mutfağa bir de beyaz halı almak hem çok göz yorar hem de sıkıcı bir izlenim bırakır. Onun yerine kırmızı bir halı kullanabilirsiniz.

Yüzeyde sabit durmalı.

En çok koşuşturduğunuz yerin bir kayak pisti gibi olmasını istemezsiniz, öyle değil mi? Bu yüzden aldığınız halının zemine yapışması çok önemli. Eğer halihazırda bulunan halınız kaydırıyorsa altına kaydırmaz tabanlardan alabilir ya da halılarınızın altına sıcak silikon sıkarak yere sabitleyebilirsiniz.

Zeminin rengi de önemli.

Mutfak halısı seçerken bir renk patlatmak istemiyorsanız zemin rengini esas alabilirsiniz. Zemin renginden birkaç ton açık ya da koyu halı sermek de dekoratif anlamda mutfağınıza çok şey katacaktır.

Desenlerden kaçmayın.

Desenli halılar özellikle mutfaklarda oldukça davetkar ve sıcak bir ortam yaratıyorlar. Üstelik genel düz renge sahip olan mutfak dolaplarına hareket katmanın en mantıklı yolu şüphesiz desenli ve bol renkli bir halı kullanmaktan geçiyor. Üstelik desenli halılar düz renk halılara göre kiri, lekeyi çok daha az belli ediyor.

Uzun tüyler başka odalara.

Türk işi halılar genelde uzun tüylere sahip olur. Ya da tüylerle desenler yapılır halının üzerinde. Ancak bu bir mutfak için en kötü halı seçimlerinden biri olacaktır. Tüylerin arasına kaçan kırıntıları, yemek kalıntılarını temizlemek gibi bir eziyet istemiyorsanız mutfağınıza halı seçerken bu tür halılardan uzak durun deriz.

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yasemin Ergenç

Yasemin Ergenç

Yazan ama çizemeyen, kıvırcık bir blogger. He bir de lisedeki gözlüklü ve sivilceli şişko kız bendim.

Duvar Kağıdının Tarihe Karışmaması Gerektiğini Gösteren Dekorasyonlar

Düzenliliğiyle Gözlerinizi Kamaştıracak Makyaj Organizerları