İlk filmlerden günümüze sinemada bir çok şey değişti. Farklı film türleri, ticari filmler, propaganda amacı ile üretilmiş bir çok film ile bağımsız filmler izleyiciler ile buluştu. Amerika’da bir endüstri haline gelen sinema dünyaya kendi bakış açısını, yaşantısını dilediği gibi gösterdi. Bir dönemler Amerika’da sadece beyaz erkekler en çok değer gören insanken bunu zamanla kadınlar yıktı ve sosyo-ekonomik güçleri ile tarihi değiştirdi. Sonrasında siyahlar ve tabii ki LGBT bireyleri… Bu değişim süreci içerisinde LGBT filmleri sinemada yerini aldı. Cesur yönetmenler tarafından kendi ideolojileri doğrultusunda yüzlerce LGBT filmi çekilti. Lezbiyen temalı ve gay temalı filmler LGBT filmleri sinema için altın bir dönem oluşturdu. En iyi tarih filmleri arasında eşcinsel filmler yerini aldı. Düzenli film izleyenlerin LGBT film denilince akla gelen filmleri arasında olan bir kaç film dışında mutlaka izlemeniz gereken LGBT filmleri için film önerileri listesi hazırladık.   Gelin birlikte gelmiş geçmiş en iyi filmler olarak da adlandırılan filmleri inceleyelim.

Mutlaka İzlenmesi Gereken LGBT Filmleri

20. The Children’s Hour – Tehlikeli Fısıltı (1961)

The Children’s Hour 1961 yılında William Wyler tarafından çekildi. Ve başrollerinde Audrey Helpburn ve Shirley Maclaine vardı. The Cildren’s Hour filminin konusu ise: iki öğretmenin kendileri hakkında eşcinsel dedikodusunun çıkması ve aslında ve dışlanmalarını konu alıyor. Filmdeki karakterin kendilerii tanıma süreci ve gerçek yaşamda ki cinsel tercihlerini konu alıyor. İlk eşcinsel temalı aşk filmleri arasındadır.

19. Bad Education – Kötü Eğitim (2004)

Bad Education filmi başarılı bir eşcinsel filmidir.  Ünlü İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın 2004 yılında çektiği filmin konusu: Çocukluktan kalma arkadaşlıklar ve aşkları anlatan, çocuk tacizi, suç ortaklıkları gibi geniş suç konularını da işlediği zihinde yer edecek bir film. Filmlerinde cinsellik ile ilgili farklı temaları işleyen Almodovor bu filmi ile de ses getiriyor.

18. Pariah (2011)

Adepero Oduye Alike’nin hikayesini izleyeceğiniz filmde: Cinsel tercihi sebebi ile toplum baskısına maruz kalan Alike’nin verdiği savaşı ve onuru için azimle mücadele vermesini izleyeceğiz

17. Midnight Cowboy – Geceyarısı Kovboyu (1969)

Teksaksı bir genç olan Joe Buck hayatından sıkılmış ve taşradaki yaşamını bırakarak New York’a gelmiştir. Burada tanıştığı arkadaşı Ratso Rizzo ile her şey farklılaşacak ve ikili arasında farklı bir dostluk kurulacaktır.

16. The Wizard of Oz – Oz Büyücüsü (1939)

Aslında hikaye belirgin bir LGBT filmi değildir. Filmin alt metinlerinde bunu görebilirsiniz. Yıllardır eleştirmenler ve film yazarları tarafından tartışılan filmin derinlerinde bu mesajı görebilirsiniz.

15. Parting Glances (1986)

1984’te yönetmen Bill Sherwood’un çektiği ve sadece 37 yaşında Aids yüzünden öldüğü için ilk ve son filmi olan film. Sherwood’un ilk ve son filmi olsa da sinema tarihine adını yazdırmış filmlerden. New York’ta bir eşcinsel çift olan Michael ve Robert, Robert’ın Afrika’da iki yıllık bir çalışma görevi için ayrılışına hazırlanırken yaşadıkları süreci konu almaktadır.

14. Longtime Companion – Kalıcı Dostluk (1989)

1990 yapımı film Norman René tarafından yönetilmiş ana teması uzun süreli ilişkileri ve dostlukları olan bir grup eşcinselin Aids’e yakalanmasını ve bu durumun grup üzerinde oluşturduğu etkiyi anlatıyor. Filmin teması aslında tam bir dram. Filmi izlerken hayatı tekrar sorgulamanız gerekebilir.

13. My Brother the Devil – Şeytan Kardeşim (2012)

İki kardeşin bağlarını, küçüğün büyüğüne özenmesini, suç ve cinselliğin bolca yer verildiği bir film.

12. Dog Day Afternoon – Köpeklerin Günü (1975)

Birinci sınıf dolandırıcı Sonny ve Arkadaşı Sal’in Brooklyn Bankası’nı soyması ile başlayan bir dram, komedi ve kahramanlık filmi. İkilinin başarısızlığı, gerilen sinirler ve tabii ki suçlamalar… Gerçek bir olaydan esinlenen film dünya tarihine adını yazdıran LGBT filmleri listesinde.

11. Edward II (1991)

Tarihi bir karakterin cinsel hayatını, arzularını izlemek istiyorsanız bu film tam size göre. İngiltere Kralı II. Edward’ın saltanatı, soyluları tarafından nefret edilen erkek sevgilisini sürgünü ve bu süreçte geçenleri anlatıyor.

10. Philadelphia (1993)

Eşcinsel ve başarılı bir avukatın Aids olması sebebi ile işinden atılması ve sonrasında vereceği hukuk mücadelesini anlatan, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden bir tanesi.

9. But I’m a Cheerleader (1999)

Renkler, sinematografi ve mesajları ile mutlaka izlenmesi gereken eşcinsel filmlerinden.

8. Transamerica (2005)

Transamerica, IFC Films ile The Weinstein Company tarafından üretilen 2005 yapımı bağımsız drama filmi. Filmde, Bree adındaki transseksüel bir kadının varlığından haberi olmadığı oğlı Toby ile yaşadığı hikaye anlatılmaktadır.

7. Maurice (1987)

Film 1. Dünya Savaşı’ndan  önceki yıllarda eşcinselliğin yasak olduğu dönemde İngiltere’de geçiyor.
İki öğreninn kısa sürede yakın arkadaş olması ve bu ikilinin duygularını gizlemek istemesi üzerine risk almasını anlatıyor. En başarılı filmler listesinde yerini alıyor.

5. Pride (2014)

1984 yılında 20 yaşındayken Bromley’den Londra’ya Onur Yürüyüşü için gelen gay Joe’nin hikayesini anlatan bir film. Gerginlik ve tereddüt hisseden Joe, bir grup gay ve lezbiyen ile tanışınca durum oldukça değişecektir.

6. The Boys in the Band (1970)

Bir heteroseksüel eşcinsel bir partiye yanlışlıkla davet edilmesini ve sonrasında gelişen eğlenceli bir hikayeyi anlatıyor.

5. Heavenly Creatures – Cennet Yaratıkları (1994)

İki genç kızın fantezi dünyası ailelerini oldukça endişelendirir. Bu sebeple onları ayırır ve kızlar intikam almaya karar verirler. Hayata dair sorgulamalar yaparak karakterler üzerinden tahliller yapabileceğiniz kült filmler arasında.

4. Hedwig and the Angry Inch (2001)

Berlin’in ikiye bölündüğü yıllarda Doğu tarafında yaşayan bir Alman vatandaşı olan Hansel, burada görev yapan yabancı bir askere aşık olur. Aşık olduğu adamla evlenmek isteyen Hansel’i oldukça zor koşullar beklemektedir. Berlin’in Batı bölgesine giderek cinsiyet değiştirmesi gerekmektedir fakat bunun için önünde siyasi sebepler durmaktadır.

3. Milk (2008)

LGBT aktivisti Hayvey Bernard Milk’in onur mücadelesini alan filmde: Kaliforniya eyaletinde cinsel yönelimini açıklayarak belediye meclise seçilen ilk eşcinsel politikacının o günlere gelme hikayesini, yaşadığı ilişkileri ve nasıl bir insan olduğu üzerine tahliller yapmanızı sağlayacak bir gay filmi.

2. Blue is the Warmest Colar – Mavi En Sıcak Renktir (2013)

Duygusal filmler arasında LGBT temasını işleyen başarılır bir film. Mavi En Sıcak Renktir filmi iki eş cinsel kadının , eş cinsel olduğunu keşfetmesini konu alır. Sinematografi anlamında çok başarılı olan film eleştirmenler tarafından oldukça beğenilmiş bir filmdir. Aşk filmleri denilince akla ilk gelenlerden biri olan filmi LGBT bireylerinin ilişkilerini merak edenler mutlaka izlemeli.

1. All About My Mother – Annem Hakkında Her Şey (1999)

Yine ünlü yönetmen PEdro Almodovar’ın yazdıp yönettiği 1999 yapımı olan eşcinsel filmleri arasında adını dünyaya duyuran filmlerden.  Film AIDS, eşcinsellik, travestilik, inanç ve varoluşçuluk gibi karmaşık konular ile yakından ilgilenir.

İlgili yazılar:

Mutlaka İzlenmesi Gereken Efsane Filmler Listesi – 28 Film

Ağlatma Garantili Duygusal Filmler – 28 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here