in ,

Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme

​ Sebze- Meyveler: Sebze ve meyveler mutlaka olmalıdır. Çünkü bu yiyeceklerde vücuda yararlı vitaminler bulunur. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı, semizotu, fasulye gibi) ve bütün meyveler (özellikle portakal, mandalina, limon gibi turunçgiller, çilek) ve domates C vitamini içerirler.

​ Kurubaklagiller-Yumurta-Et: Büyüme ve gelişmeyi sağlayan yararlı besinlerin ikinci grubu ise kurubaklagiller, yumurta ve et grubudur. Bu grupta en önemli yiyeceklerden biri baklagillerdir. Baklagillere nebati/bitkisel et de denir. Çünkü içeriğinde bitkisel protein vardır. Ayrıca mineral zenginidirler. Kurufasulye, mercimek, nohut, bakla, börülce, bezelye en önemli örnekleridir.

​ Süt ve Süt Ürünleri: Diğer yararlı yiyecek grubu da hücre çalışmasında önemli rol üstlenen süt ve ürünleridir. Beyaz peynir, çökelek veya lor peyniri, yoğurt, ayran, sütten yapılan çorbalar, muhallebi gibi besinlere yer verilmelidir.

​ Tahıl ve Tahıllı ürünler: Bir diğer temel besin grubu ise tahıllardır. Buğday, çavdar, yulaf, mısır unundan yapılan ekmek, bulgur, şehriye en önemli kaynaklarıdır.

​ Sağlıklı Yağlar: Zeytinyağı, fındık yağı, çiğ badem, ceviz gibi besinler beslenmede yer almalıdır.

​ Su: Su besinlerin vücutta kullanımını kolaylaştırır ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Vücudun %70 ‘inin su olduğunu hatırlarsak, her gün düzenli su içimi sağlanmalıdır.

Okul Öncesi Çocuklarda Günlük Yemek Planlama Rehberi

Süt ve süt ürünleri

Yiyecek Grubu

Günlük Miktar (en az)

Peynir

Kartvizit büyüklüğü (30 gr)

Yoğurt, süt, ayran, muhallebi

2 kase kadar (500 ml)

Hayvansal besinler

Et, balık, tavuk, ciğer

80-100 gr (3 köfte, 1 parça tavuk, 1 fileto balık, ciğer)

Meyve ve sebzeler

C vitamini içeren portakal, mandalina, kivi, yeşil elma gibi meyveler

Günde 2-3 defa 1 porsiyon veya 1 bardak limonata, portakal suyu vb.

Domates, salatalık, havuç, yeşil biber, yeşillik vb.

Günde 2-3 tane sebze

Diğer pişmiş sebzeler (ıspanak, lahana, pırasa, pazı, yeşil ve sarı sebzeler gibi)

Günde 2-3 tabak kadar

Tahıllar

Pilav, makarna, bulgur, buğday, ekmek veya patates

Günde 2 defa

D vitamini

Açık hava ve güneş ışınları

Mümkünse her gün

Uzman Diyetisyen
Deniz Berksoy
www.denizberksoy.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Dyt. Deniz Berksoy

Uzm. Dyt. Deniz Berksoy

Deniz Berksoy lisans eğitimine Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde başlayarak 2007 yılında mezun olmuş ve Diyetisyen ünvanını almıştır. 4 yıllık eğitimi boyunca; İzmir Kent Hastanesi, İzmir Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Uygulama Ve Araştırma Merkezi ve Ankara’daki bazı hastanelerde stajlarını yapmıştır.

2008 yılında yüksek lisans eğitimine başladığı; Ankara Üniversitesi BESYO Spor Sağlık Bilimleri Anabilim Dalı’nda 2011 yılında eğitimini tamamlamış ve bilim uzmanlığını alarak Uzman Diyetisyen olmuştur.

25’den fazla seminer ve kongreye katılmış ve sertifikalar edinmiştir. Ayrıca lisans tez araştırması Japonya’nın Yokohama kentinde 15. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nde -ICD- poster olarak sunulmuştur.

İş hayatında Üstün Yemekçilik, Base Life Club Spor Merkezi, HDL Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi gibi merkezlerde beslenme eğitimi ve danışmanlık hizmeti vererek çalışmalar yapmıştır.

Sky Tv, Yeni Asır Tv, Atv gibi kanallarda beslenme ve obezite konularında haberleri yayınlanmıştır. Diva dergisi, İzmir Life dergisi, Folkart Dergisi, Hürriyet gazetesi, Milliyet Gazetesi, Yeniasır gazetesi, Posta gazetesi, Vatan Gazetesi gibi gazetelerde beslenme ile ilgili çeşitli konularda haber ve yazıları yayınlanmaktadır. Ayrıca; Hürriyetaile'ye uzman diyetisyen olarak köşeyazarlığı ve danışmanlık yapmaktadır.

Şu an, kurucusu olduğu Deniz Diyet Danışmanlık merkezinde danışanlarına kilo verme, kilo alma, hamilelik ve emziklilik döneminde beslenme, çocukluk döneminde beslenme, hastalıklarda beslenme, spora özel beslenme vb. hizmet vermeye devam etmektedir.

Son Dönemlerde Yabancı Filmlerden Uyarlanmış Olan 8 Türk Filmi

Saçın En İyi Dostu Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?