in

Evinizin Güzelliğine Güzellik Katacak Bitki: Orkide

Orkide, tropik ve ılıman iklimlerde doğal olarak yetişen bir süs bitkisidir. Piyasada en pahalı bitkilerden biri olan Orkide, çok yıllık bitkiler olarak bilinmektedir. Maraş dondurması ve salebin yapımında kullanılan Orkide, 35 binin üzerinde türü vardır. Farklı renklerde orkide türleri bulunsa da en çok beyazı tercih edilmektedir.

Orkidenin Özellikleri Nedir?

 • Yumrulu, çok yıllık bitkilerdir.
 • Çok küçük olan tohumları sadece belli mantarlar tarafından aşılanınca çimlenir.
 • Tek salkım, başak veya birleşik salkım şeklindedir.
 • Yaprakları basit görünümlü, pul şeklinde, iki sıralı, çok nadir olarak karşılıklı veya çevrel biçimindedir.
 • Uzun yıllar kalıcı, dayanıklı bir bitkidir.
 • Serada, saksıda ya da salonlarda yetiştirilebilir.

Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle hangi çiçek olursa olsun, beslediğiniz çiçekle konuşmalısınız. Kulağa komik gelse de, çiçekler insanlardaki duygu ve ses titreşimlerini anlamakta ve gelişimlerini buna göre ayarlayabilmektedir. Ayrıca kendi içlerinde de iletişim yolları bulunan bitkilerin türlerinden her zaman ikişer tane bulundurmalısınız.

Sevgi gösterilen ve emek verilen her şeyin artarak büyüdüğünü biliyoruz. Bu yüzden orkide bakımında sevgiye ve emeğe öncelik verilmelidir. Daha sonra ise gün ışığı ve suyu gelmelidir.

Sıcak seven orkide türlerini tercih etmeli ve ev ısısını buna göre ayarlamalıyız. Genel olarak en iyi yetişme sıcaklıkları 12-27 C derece arasındadır.

Öğlen dik gelen güneş ışığından korunmalıdır. Perde veya jaluzi arkasına yerleştirmek orkidelere, ormanda hissi yaşatmaktadır.

%40-80 arası bağıl nemin olduğu odalarda bulundurulmalıdır. Çakıl dolu tepsilere su doldurmak suretiyle nem miktarı artırılabilir.

Orkidelere, NPK 15-5-5 kompoze gübreden 4 litreye yarım çay kaşığı karıştırılarak gübreleme yapılmalıdır.

Sulama haftada 1, temiz, oda sıcaklığında ve bir su bardağı ölçüsünde yapılmalı ya da gün aşırı spreylerle ıslatılmalıdır.

Budama yapılan orkidenin açık kalan kısmı, alüminyum folyo ile kapatılmalıdır.

Evde Bakılacak Orkide Türleri

 • Phalaenopsis,
 • Doritis,
 • Bazı paphiopedilum,
 • Dendrobium
 • Cymbidium,
 • Odontoglossum,
 • Miltonias,

Orkide seçimi nasıl yapılmalıdır?

 • Göze güzel gelen büyük orkide seçilmelidir,
 • Çiçek tomurcukları olan orkideler alınmalıdır,
 • Lekeli yaprakları olan orkideler satın alınmamalıdır,
 • Şeffaf saksılı orkideleri tercih edin,

Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkideleri sulamak için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri daldırma; suyun kök boğazını geçmesine izin vermeden saksı kova içerisine daldırılmaktadır. Diğer yöntem ise dökme; burada da musluk altın da veya sulama kabıyla üstten sulama yapılmaktadır.

Sulama vaktin, başparmağınız ile anlayabilirsiniz. Parmağınızın 1 boğumuna kadar saksı harcına soktuğunuz da harç kuru geliyorsa, orkidenizi istediğiniz yöntem ile sulayabilirsiniz. Saksı türü, saksı harcı, çevresel faktörler, orkide türüne göre sulama vakti ayarlanabilmektedir.

Orkidelerin sulama suyunun EC değeri düşük olmalıdır. Yağmur suyu, kaynak suyu, şebeke suyu kullanılabilmektedir.

Evde uygun ortamı ayarlamanız gerekmektedir. Güneşi direkt almayan ama güneşli bir bölgede yaşamalıdır. Hatta cam ve jaluzi arkası, orkideler için en uygun noktadır.

Orkideleri çoğaltmak isteyenler için de en önemli tüyolardan biri karanlıktır. Karanlık bölgelerde öleceği hissine kapılan orkideler, yavrulamaya başlar. Bu yavrular da yaprak ve kök sağlam bir şekilde ayrılarak, ayrı bir saksıda bakıma alınır.

Orkidelerin saksılarını 2-3 yılda bir değiştirmek önemlidir. Bu noktada seçeceğiniz orkide saksısı şeffaf olmalıdır. Bu saksılar, kökleri göstereceği için orkidenin köklerinde yaşanan herhangi bir sorunu erken fark etmenizi sağlayacaktır.

Orkideleri havalandırmak yazın ve kışın oldukça önemlidir. Burada camlar ya da kapılar açılarak havalandırma işlemi yapılması gerekmektedir. Bunun dışında,  balkon, teras, bahçe gibi alanların rüzgardan korunmuş, gölgelik bir kısımlarda orkidelere zarar gelmemektedir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Maden Suyu ve Bilinmeyen Faydaları

Sağlık Deposu Cevizin Saymakla Bitmeyen Faydaları