in ,

Perinatoloji Nedir ve Perinatoloji (Maternal-Fetal Tıp) İlgi Alanları Nelerdir?

Perinatoloji (Maternal-Fetal Tıp) Nedir? İlgi Alanları Nelerdir?

Perinatal İşlemler Nelerdir?

Perinatoloji nedir, ilgi alanı nedir ve perinatolojiyi ilgilendiren tıbbi durum ve hastalıklar nelerdir?

Perinatoloji, ‘Maternal-Fetal Tıp’ olarak da adlandırılır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı üst ihtisasıdır. Gebeler ve onların doğmamış bebeklerinin tanı ve tedavisine odaklanır. İlgi alanı, sorunlu ve yüksek riskli gebeliklerdir.

Perinatolojinin odaklandığı konular, gebelikle ilgili, tıbbi, cerrahi ve/veya genetik komplikasyonlardır. Perinatolojinin ilgilendiği süreçler ise planlı gebelik öncesi, gebelik, doğum, erken ve/veya geç doğum sonrası dönemlerdir.

Perinatolojiyi ilgilendiren tıbbi durum ve hastalıklar anne, gebelik ve fetusla ilgili olarak üç grupta ele alınabilir:

Anne ile ilgili:

• Yaş

• Kilo

• Beslenme bozukluğu

• Kötü gebelik öyküsü

• Madde alışkanlığı

• Önceden varolan kronik hastalık

• Gebelikte başlayan:

Hipertansiyon

Diyabet

Enfeksiyonlar

Gebelikle ilgili:

• Tekrarlayan düşük

• Rahim ağzı yetmezliği

• Erken doğum tehtidi

• Erken su gelişi

• Amniyon sıvısı azlığı/fazlalığı

• Plasenta sorunları

Fetus ile ilgili:

• Yapısal anomali

• Kromozom anomali

• Genetik sendromlar

• Gelişme geriliği

• Enfeksiyon

• Kan hastalıkları

• Çoğul gebelik

Perinatolog kimdir, temel yeterliliği nedir ve çalışma şekli nasıldır?

Maternal-Fetal Tıp uzmanı’ veya ‘Perinatoloji uzmanı’ olarak da adlandırılan perinatolog, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı sonrası, üst ihtisas yapmış uzmandır. Perinatolog, gebelikle ilgili, anne ve doğmamış bebeğini ilgilendiren karmaşık, riskli tıbbi durumları anlayacak ve tedavi edebilecek eğitimi almıştır. Perinatolog, gebelikle ilgili, anne ve doğmamış bebeğini ilgilendiren karmaşık, riskli tıbbi durumları anlayacak ve tedavi edebilecek eğitimi almıştır.

Perinatologun hakim olması gereken konular şunlardır:

Gebeliğe bağlı sorunların tanı ve tedavisi,

gebelikte oluşan tıbbi durumların yönetimi

gebelik öncesi sorunların gebelikte yönetimi

Sıklıkla gebeliği takip eden doktor tarafından gebe, perinatoloğa yönlendirilir. Perinatoloji muayenesi ile gebenin, risk yönetimi ve tedavi açısından fayda göreceğine inanılır. Bu beraber çalışmanın derecesi, gebenin durumuna bağlıdır. Sıklıkla takip eden doktorla beraber, o gebeye ve bebeğine en uygun yönetim planı oluşturulur. Anne ve bebeğinin risklerini anlayan ve dengeleyen uzman olarak perinatolog, gereğinde diğer uzmanlık alanlarıyla beraber çalışır. Yenidoğan dönemi ve sonrası için organizasyonu yapar.

Perinatal işlemler nelerdir ?

Genel işlemler:

11-14 hafta taraması

İkinci düzey ultrason

Amniyosentez

Koriyon villus biopsisi

Serklaj

Özellikli işlemler:

Fetal kan örneklemesi

Fetal kan transfüzyonu

Fetal cerrahi

Fetoskopi

Multifetal redüksiyon

Sonuç

Anne ve bebek sağlığı, ülkelerin gelişmişlik kriterleri arasında en önde yer alır. Sağlıklı nesiller yetişmesi, toplumların gelişmesi için olmazsa olmazdır. Gebelik öncesi başlayan, gebelik ve sonrası dönemde de devam eden takip ve girişimler ile anne ve bebeğinin sağlığının en iyi şekilde sağlanması, perinatolojinin ve bu bilimi uygulayan perinatoloğun temel amacıdır.

Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı
Doç.Dr. Başak Baksu
www.basakbaksu.com.tr

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Doç. Dr. Başak Baksu

Doç. Dr. Başak Baksu

Doç. Dr. N.Başak Baksu, 1969 yılında Kayseri’de doğdu. İlköğrenimini 1976-1981 yılları arasında; Kayseri Ahmet Paşa İlkokulu’nda tamamladı. Orta ve Lise öğrenimini 1981-1988 yılları arasında; İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi’nde tamamladı. 1988-1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamladı. 1994-1996 yılları arasında; İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji A.B.D’da 9 ay asistanlık, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji A.B.D’da 4 ay asistanlık, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nde 5 ay asistanlık yaptıktan sonra kendi isteğiyle bıraktı. 1996’dan 2000 yılına dek; Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde asistanlığa devam etti. 2011 yılında; Perinatoloji Yan Dal Uzmanlığını aldı, 2013 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında Doçent oldu.


Mezuniyet sonrası eğitimlerine devam eden Başak Baksu; 01.03.2005-01.06. 2005 tarihleri arasında; İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.B.D Perinatoloji Bilim Dalı’nda rotasyon yaptı. Mart 2006’da “Fetal Medicine Foundation” tarafından verilen 11-13+6 hafta Ultrason Muayenesi Yeterlilik Sertifikasını aldı. 01.12.2006-01.05.2007 tarihleri arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Prenatal Tanı ve Tedavi Ünitesi’nde eğitim aldı. 14.05.2007-08.06.2007 tarihleri arasında; Toronto Universitesi’nde hem “Obstetrics and Gynecology Department Maternal-Fetal Medicine Division”da, hem de “The Hospital for Sick Children Pediatrics Department Division of Cardiology”de Fetal Ekokardiografi Ünitesi’nde gözlemcilik yaptı. 05.05.2014-15.06.2014 tarihleri arasında; Bonn Üniversitesi Perinatoloji Kliniği’nde fetal girişim ve fetal ekokardiografi alanında gözlemcilik yaptı.


2001-2009 yılları arasında, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde ve 2009-2011 yılları arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde başasistanlık yaptı. 2011-2014 yılları arasında, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, Perinatoloji Polikliniği’nde görev yaptı. 2014-2016 yılları arasında, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniği’nde Perinatoloji Yandal Uzmanı olarak görev aldı. Nisan 2016 yılından itibaren Acıbadem Hastanesi Kozytağı’nda görev yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsel Terapi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Birbirinden Güzel Su Dalgası Saç Modelleri