Pek çoğumuz içeceklerimizi, özellikle de asitli olanları pipetle içmeyi tercih ederiz. Bu sayede dişlerimizi koruyabileceğimiz bize yıllardan beri öğretilen bir şeydi. Bazılarımız için ise pipetle içmek gerçekten eğlenceliydi. Ama gelin görün ki pipetler ne diş sağlığını koruyor, ne de zararlarıyla eğlenceyi düşündürüyor. Gelin pipetle içecek içmeyi daha yakından inceleyelim.

5. Diş sağlığında etkili değil.

Pipetin dişleri gerçekten koruyabilmesi için dişlere hiç temas etmemesi lazım. Oysa ki biz pipeti dudağımızın ucunda tutuyoruz. Bu nedenle dişlerimizi korumak istediğimiz o içecek dolaylı yolla da olsa pipetle buluşuyor.

4. Gaz sorunu yapıyor.

Asitli içeceklerde genel olarak gaz sorunu hepimizde oluyor zaten ancak pipet bu durumu artırıyor. Pipetle içmek demek içecekle beraber aynı zamanda daha fazla hava yutmak demek. Bu da gaz oluşumunu artırdığı gibi, gaz sancılarına da neden olabiliyor.

3. Ağız çevresini kırıştırıyor.

Pipetle bir şey içerken istemsizce dudaklarımız büzülür. Bu da dudak çevremizin ve dudaklarımızın daha erken yaşlanmasına, kırışmasına neden olur. Eğer dudaklarınızın ve dudak çevrenizin bir sigara tiryakisi gibi görünmesini istemiyorsanız pipet kullanımını azaltmalısınız.

2. İçerdiği maddeler ağız kanserine dahi neden olabiliyor.

Pipetler tükürüğümüzle temas ederler ve bu yüzden bir hastalık yaratabilme riski daha fazladır. Pek çok plastik malzeme gibi pipetler de bolca sentetik madde içermektedir.

1. Çevre kirliliğine neden oluyor.

Her plastik gibi pipet de geri dönüştürülemiyor. Bu da çevre kirliliği demek. En basitinden bir fast food restoranını düşünün, sonrasında dünya genelinde günlük olarak tüketilen pipet sayısını ve bunun çevreye verdiği zararı kavramak için yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here