in

Polikistik Over Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda en sık görülen adet düzensizliği nedeni polikistik over sendromudur(PKOS).Toplumda görülme sıklığı %3-10 arasında değişmekle beraber, üreme çağındaki kadınlara ultrason yaptığımızda %25 oranında polikistik over yapısında yumurtalık görürüz.Ultrason görüntüsünün yanında adet düzensizliği, tüylenme, akne gibi şikayetler ve hormon bozukluğundan biri varsa polikistik over sendromu(PKOS) olarak tanımlarız.

Polikistik over sendromu nedir?

Kelime anlamı çok sayıda kist olsa da, polikistik over çok sayıda kist değildir.Ultrasonda çok sayıda follikül(yumurtayı içeren kesecikler) görülmesi, bu folliküllerden büyümenin düzenli

gerçekleşmemesi yani yumurtlamanın düzenli olmamasıdır.Böylelikle düzenli yumurtlaması olan kadınlar, ayda bir adet görürken, polikistik overi olan kadınlarda adet gecikmeleri, ara kanamalar yada sık adet gibi şikayetler olur.İlk adet görme yaşından sonra ilk 2 yıl yumurtlamanın düzensiz olması ve adet gecikmeleri normaldir.Ergenlik döneminde bu şikayetlerle paniğe kapılmamak gerekir.

Polikistik over sendromunda belirtiler

Genellikle ergenlikten itibaren adet olamama, geç adet, sık adet gibi adet düzensizlikleri, tüylenme, sivilce, saç dökülmesi, kilolu olma, gebe kalamama gibi şikayetlerle başvururlar. Bazen bu şikayetlerden sadece biri de olabilir.Örneğin sivilce, tüylenme yoktur, kilo ve hormonlar normaldir ama adet düzensizliği vardır.

Polikistik over sendromu tanısını nasıl koyuyoruz?

2003 de tanımlanan kriterlere göre 3 bulgudan ikisi varsa polikistik over sendromu tanısı koyuyoruz.

  • Ultrasonda yumurtalıkların polikistik over görünümü.Çok sayıda folliküller inci kolye gibi yumurtalık içinde dizili izlenir.Yumurtalıklar biraz daha büyüktür.
  • Adet düzensizliği
  • Tüylenme, sivilce, saç dökülmesi gibi bulgular ve/veya hormon testlerinde anormallikler

Yukardaki tanı kriterleri dışında polikistik over sendromlu kadınlarda boyun, koltuk altı bölgelerde kadifemsi cilt değişiklikleri ve obezite olabilir.Obezite insülin direnci nedeniyledir.PKOS lu kadınlarda bel kalça oranı artmıştır ve obezite ek riskler getirir.

Polikistik over sendromu neden olur?

Nedenini tam olarak bilemiyoruz.Genetik ve çevresel faktörler etkili olabiliyor. PKOSlu kadınların anne ve kız kardeşlerinde de aynı şikayetler genetik bir etkilenme olduğunu düşündürüyor.

Polikistik over sendromu hangi riskleri beraberinde getirir?

PKOS lu kadınlar uzun dönem için bazı sağlık problemi yaşayabilirler.Yaşın ilerlemesi ve kilo alımı diabet hastalığı olma riskini artırır.Bu riski azaltmanın tek yolu PKOS lu kadınların diabet açısından taranmalarıdır.İnsülin direnci için tanı koymanın en doğru yolu 75 gr glukoz tarama testinin yapılmasıdır.Özellikle sağlıklı beslenme, fiziksel aktiviteyi artırma, ideal kiloda olma bu riski azaltır.Hormonal etki ile kan yağlarının artması kalp hastalığı riskini artırır.Gecikerek adet görme, yada adet görememe, rahim duvarını kalınlaştırarak rahim kanseri riskini artırdığından ilaçlarla da olsa adet düzenlenmelidir.

Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?

Tedavi tamamen hastanın şikayetlerine ve beklentilerine göre planlanır.Tedavinin hedefi

  • Düzenli adet görmeyi sağlamak
  • Tüylenme, sivilce gibi şikayetleri gidermek
  • İnsülin direnci varsa insülin duyarlılığını artıracak ilaç kullanmak
  • Gebe kalamayanlarda yumurtlama sağlayıcı ilaçların kullanmak
  • Obez PKOS lularda ideal kiloya inmek

Halk arasında yumurtalıkların tembelliği olarak bilinen polikistik over sendromunda tedaviye uyum önemlidir.Adetinizin düzenli olması için bazen menopoza girene dek ilaç kullanmanız gerekli olabilir.Günlük beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, fiziksel aktivitenin artırılması, kilolu olan kadınların kilo vermeleri kendiliğinden yumurtlamayı sağlayarak adetleri düzenli hale getirir, gebe kalmayı kolaylaştırır.

Kadın Doğum Doktoru 
Güzin Başçı
www.guzinbasci.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Op. Dr. Güzin Başçı

Op. Dr Güzin Başçı

Elbistan K. Maraş doğumluyum.

Çukurova Tıp Fakültesi mezunuyum. Kadın – Doğum ihtisasımı Dr. Zekai Burak Kadın Hastanesi’nde yaptım. 17 yıl çeşitli devlet kuruluşlarında, 7 yıl özel sektörde çalıştım. 2015 Mart ayından bu yana özel muayenehanemde çalışıyorum. Meslektaşım ve sevgili arkadaşım Op. Dr. Banu Akçal’la birlikte, muayenehanemde ekip olarak hizmet vermekteyiz. Muayenehanemde gebe muayenesi, 4 boyutlu ultrasonografi, NST(nonstres test), jinekolojik muayene, smear alma, endometrial biopsi, bakırlı, hormonlu, yeni nesil rahim içi araç olan Gynefiks uygulanması, yasal sınırlarda istenmeyen gebelik sonlandırması, hymen onarımı, bartholin bezi kist ve apsesinin cerrahi tedavisi, word kateter uygulanması, yara yakma, vajinismus tedavisi, infertil hastaların yumurta takibi, aşılama işlemi yapmaktayım. Lokal anestezi ile yapılan cerrahi işlemleri muayenehanemde, genel anestezi ile yapılan işlemleri anlaşmalı olduğum özel hastanelerde yapmaktayım. İlaçlı rahim filmini özel bir kataterle, skopi altında ağrısız olarak anlaşmalı olduğum hastanede çekiyorum. Doğum ve sezaryanları yine anlaşmalı olduğum hastanelerde kendi ekibimle gerçekleştiriyorum.

Vajinal(normal) doğumları ekibimdeki ebe ile birlikte yaptırıyorum. Vajinal doğumu ağrısız tercih eden gebelerime epidural anesteziyi ekibimdeki anestezi uzmanı uyguluyor. Sezaryen ve diğer ameliyatları yine ekibimdeki 2. kadın doğum uzmanı ve anestezi uzmanı ile gerçekleştiriyorum. Gerekli olan kan ve idrar testleri muayenehanemde alınır, anlaşmalı olduğum laboratuara bizim tarafımızdan gönderilir. Özellikle ilgilendiğim konular gebelik takibi, riskli gebelik takibi, doğal doğum, infertilite ve vajinismustur.

Evliyim, 1 kız çocuk annesiyim.

One Ping

  1. Pingback:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Riskli Gebelik Nedir ve Kimler Risk Altındadır?

Yağ Yakmak İçin En Kolay ve En Etkili 9 Yöntem