in ,

Polisiktik Over Sendromu ve Beslenme

Kadınlarda yumurtalıklarda irili ufaklı kistlerin sebep olduğu bir durum olan olan PKOS , 15-50’li yaş grubu kadınlarda sıklıkla görülebiliyor. PKOS bir hastalık değildir, doğru ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanarak daha kaliteli yaşamak mümkündür. Polisiktik over sendromu ve beslenme ile ilgili dikkat edilecek hususlara dikkat edilmesi önemlidi.r

Birçok PKOS’lu bireyin genetik olarak diyabete yatkın olduğu ve insülin direnci problemleri de yaşadığı biliniyor.

PKOS’lu bireylerde boy uzunluğuna göre normal bir vücut ağırlığına sahip olmalarına rağmen yağ oranları normalin üzerinde olabiliyor.Vücut yağ oranındaki artış özellikle karın çevresindedir ve selülit problemleri de gözlemlenebilir ve sonrasında bu durumun önüne geçilmez ise bu problem obeziteye doğru ilerleyebilir. PKOS lu bireyler endokrin uzmanı ve konusunda uzman bir diyetisyenden danışmanlık alarak , vücut bileşimi ve vücut yağ oranı da değerlendirilerek bir beslenme programı yapılması gerekir.

PKOS’da Sağlıklı Yaşam

Glisemik indeksi düşük besinler tercih edin. Tam tahıllı, tam buğday, esmer pirinç, bulgur, firik bulguru, çavdar, yulaf , kinoa , karabuğday gibi kan şekerini hızlı yükseltmeyen tahıl gruplarını tercih edin. Meyve suyu, şeker, şekerli besinler, beyaz pirinç , sıcak patates , beyaz un içeren yiyeceklerden uzak durun. Lif oranı yüksek karbonhidratları tercih edin.

Lifli besinler tercih edin. Her gün sebze ve meyve tüketmeyi ihmal etmeyin. Günde 1 meyve tercih etmeye çalışın. Taze meyveler , kuru meyvelere oranla unutmayın ki kan şekerini yavaş yükseltir. Meyvelerin yanında süt grubu besinler veya yağlı tohumlar ile birlikte tüketmek hem kan şekerini dengede tutmaya hem de bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olur.

Sebzeleri sofralarınızda eksik etmeyin. Nişasta , şeker oranı düşük sebzeler tercih edin. Haftada 1-2 gün kurubaklagil tercih edin, fakat kurubaklagil tüketimi yaparken beraberinde ayrıca tahıllı ürünler tercih etmeyin.

Magnezyum tercih edin. Yapılan çalışmalar magnezyum yetersizliği ile insülin direnci arasında bir ilişki olduğunu belirtiyor ve dolaylı olarak PKOS durumunu da etkileyebiliyor. Magnezyum koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve yağlı tohumlardan elde edebilirsiniz.

Yağ

Günlük beslenmenizde yağlı yiyeceklerden aldığınız enerji <%30 olmalı .

Hayvansal- doymuş yağ tercihleriniz yerine bitkisel yağları tercih etmeye çalışın . Bitkisel yağlar, hücre koruyucu , hormon dengeleyici, kilo yönetimini destekleyici ve doğurganlığa yardımcı yağ asitleri içerir.

Yiyeceklerde görünen yağları mümkün olduğu kadar ayırın. Süt ve ürünlerinde düşük yağ oranlı olanları tercih edin.

Pişirme yöntemlerinde kızartmalardan uzak durun.

Önerilen yağlar ; fındık, zeytin , badem, avokado, hindistancevizi yağı ve hayvansal yağlardan balık yağı.

Ara Öğün

Kişinin kilo vermek isteği ve yemek yeme alışkanlıklarına göre değişebilir fakat 3 ana öğünü ihmal etmeyin. Ara öğünlerin sıklığı ve sayısı duruma göre tercih edilebilir ve ara öğünlerin içeriği çok önemlidir.

Spor

Unutmayın ki hormonal denge ile ilgili problemlerde fiziksel aktivite olmazsa olmaz. Mutlaka kişisel özelliklerinize göre uygun sporları haftada en az 3 gün 40 dk yapmaya özen gösterin

Uyku

Günlük düzenli olarak 6-8 saat kaliteli bir uykuyu ihmal etmeyin. Unutmayın ki düzenli uyku hormon salınımızı etkiliyor.

Su

Vücudunuzun %55-60 ının sudan oluştuğunu hatırlamak gerekir ise günlük 1,5 – 2,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Tercihlerinizde Seçici Olun

  • Şekerle kurutulmuş kuru meyveler, reçeller, meyve marmelatları, meyveli soslar yerine taze meyveler
  • Kuru meyveler doğal yollar ile kurutulmuş olsa da taze meyveler tercih edin.
  • Patates, mısır, bezelye gibi nişastalı sebzeler yerine brokoli, ıspanak, kabak gibi nişastasını sebzeler tercih edin.
  • Pratik kahvaltılar ve ara öğünler için tahıl gevrekleri yerine sade yulaf ezmesi tercih edin
  • Meyve suları, asitli içecekler yerine sade maden suyu, meyve ilaveli maden suyu ve su için.
  • Kurabiye, kek, poğaçacı gibi yiyecekler yerine şekersiz , tam tahıllı ürünler tercih edin.
  • Kraker, cips, bisküvi yerine tam tahıllı atıştırmalıklar tercih edin.

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ve Çocuk Hastanesi`nde Beslenme Tedavi ve Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, Gülhane Askeri Tip Akademisinde(GATA) Diyet Polikliniğinde, Genel Cerrahi servisinde Beslenme Uygulamaları, Gazi Osman Paşa Üniversitesinde Diyet polikliniğinde ve klinik diyetisyenliği beslenme uygulamaları, Cevdet Aykan Hastanesinde Diyet Polikliniğinde Beslenme Uygulamaları, Kadın Doğum Polikliniğinde kadınlara yönelik beslenme uygulamaları, çeşitli Özel iyileştirme merkezlerinde menü planlama ve kişiye özel beslenme uygulamaları, çeşitli özel beslenme danışma merkezlerinde bireysel ve toplu beslenme eğitim uygulamaları, Atatürk Araştırma Hastanesinde Mutfak bölümünde menü planlama ve sağlık bilgisi uygulamaları, İBN-i Sina Hastanesinde Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşk Mutfağı menü uygulamaları, çeşitli aile sağlığı merkezlerinde toplum bilinçlendirme ve bireysel beslenme uygulamaları, çeşitli eğitim kurumlarında, derneklerde ve kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine seminer ve eğitim uygulamaları üzerine diyetisyen olarak çalışmalarda aktif rol almıştır.

Diyetin glisemik indeksinin beden kütle indeksi ve hastalıkları ile ilişkisi konulu tez çalışmasında, fiziksel aktivitenin sağlıklı yasam ve kilo kontrolü önemi, bitkisel steroller ve stanollerin sağlık üzerine etkileri, kardiovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi, mide kanseri sonrası beslenme, tiroit rahatsızlıklarında beslenme, epilepsi hastalığında beslenme, karaciğer yağlanması ve beslenme, polistik over sendromu ve beslenme, diyabetik bireylerde karbonhidrat sayımı, okul cağı çocukların beslenmeleri ve basari ilişkileri konulu çalışmalarda bulunmuştur.

2012-2014 yılları arasında Medical Park Hastaneler grubunda poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak çalıştı. 2014 yılında Kalelioğlu Beslenme Danışmanlığı merkezini kurmuş olup, yönetici diyetisyen olarak halen çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle Bahçeşehir’de Merve Diyet Beslenme Danışmanlığı Merkezi`ni ` Kurucu Diyetisyen` olarak calışmaktadır.

Aktif olarak çeşitli okul, dernek, kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Gıda ve beslenme üzerine firmalara broşür ve web sitesi içeriği hazırlama üzerine danışmanlık yapmaktadir. Çeşitli kreş ve iş yerleri gibi kurumlara menü plalama danışmanlığı vermektedir. Çeşitli restoran ve cafelerin menü kalori belirleme danışmanlığı vermektedir. Ayrıca çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yazı yazmaktadır. Şuan diyetin bir yaşam biçimi olduğunu konu alan kitap calışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi ve Belirtileri

Kış Tatili İçin 7 Mükemmel Rota