in

Prostat Kanserinde Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Prostat kanseri erkeklerde en çok görülen akciğer kanserinden sonra ikinci kanser türü olarak yer almaktadadır. 2017 yılında yapılan araştırmalar sonucunda,yılda yaklaşık 825 bin erkeğe prostat kanseri tanısı koyulmaktadadır. Amerika Kanser Derneği’ne göre bu altıncı en öldürücü kanser çeşidi ve senede yaklaşık 350 bin kişinin ölümüne sebep olmaktadadır.

Prostat kanserinin 65 yaş üzeri erkek bireylerin %45 inde, 85 yaş üzeri erkek bireylerin %90 nda prostat tümörü görülmektededir.Prostat kanserine yakalanmamanın sebepleri ve riskleri tam olarak bilinmesede, risk faktörlerinden bazıları şunlardır.( Yaş, aile öyküsü, obezite, hareketsizlik, D vitamin eksikliği, beslenme sorunları…) Faktörler içinde en önemlileri aile ve yaş faktörleridir.Aile öyküsünde prostat kanseri olan bir erkek bireyin, aile geçmişinde prostat kanseri olmayan bir bireye göre, kansere yakalanma riskli 3 kat daha yüksektir.

Üroloji uzmanları prostat kanseri hakkında araştırmalarını uzun yıllardır sürdürmektededir ve her sene yapılan araştırmalar sonucunda prostat kanseri üzerine yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadadır. Avrupalı ve Amerikalı ürolog uzmanların yayınladığı yeni çalışmalara göre, PSA testiyle prostat kanseri olma ihtimali yüksek olan erkeklerin teşhis edilmesine yardımcı olmaktadadır.

Prostat kanseri tanısı koyulan bireylerde, tedavi yöntemleri hastanın geçmişine ve evresine göre değişmektededir. Prostat kanserine yakalanmada ve yakalandıktan sonra doğru beslenmemenin önemi yüksektir.

Prostat Kanseri İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

  • Hayvansal gıdalardan gerektiği sürece uzak durup bol taze sebze tüketin
  • Taze ve organik yiyecekler tüketmeye çalışın.
  • Sıklıkla taze sebze ve meyve yemeye özen gösterelim; özellikle (brokoli, karnabahar, lahana, kara lahana, Brüksel lahanası, ıspanağı mutfağımızdan eksik tutmayalım).
  • Beslenmemizde avokado, pancarı ekleyelin.
  • Mümkün oldukça organik domates ürünleri tüketmeye çalışalım.
  • Tam tahıllı pirinç, makarna, ekmek ve kepekli ürünler tüketelim.
  • Gerekli yağlar, selenyum, çinko, E vitamini, besinsel lif ve fitosterol için düzenli olarak kabuklu yemiş ve tohum yiyin, özellikle keten tohumu tercih edin.
  • Tatlı olarak taze veya kurutulmuş meyve tüketelim
  • Haftada 6 öğünümüzde baharat kullanmaya, özellikle biberiye, zencefil, sarımsak, zerdeçal, fesleğen, adaçayı, kekik tüketelim.
  • Taze zencefil, havuç, greyfurt ve pancarın taze olarak suyunu sıkıp haftada 7 öğün bardak tüketelim.

Daha çok balık ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitlerinin, kanser hücrelerinin oluşumunu geciktirebileceği yada sınırlandırabileceği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Likopen açısından olduğu kadar içeriğinde karotenoidler, C vitamini, polifenolik bileşikler, folik asit, potasyum gibi besin öğelerini de bulunduran domatesin prostat kanserine karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir. Haftada 2-4 porsiyon taze domates tüketenlerde prostat kanseri riskinin, hiç tüketmeyenlere oranla % 26 oranında azaldığı, yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Antioksidan kaynağı taze sebze ve meyvelerin bolca tüketilmesiyle çevresel zararlardan olduğunca etkilenmemek de kanserden koruyucu önlemlerin başında gelmektedir. Nar suyu da antioksidan etkisiyle prostat kanserine karşı meyvelerden biri olarak gösterilmektedir.

Avrupa’da ve Amerikada yapılan araştırmalar sonucunda ;prostat kanseriyle günlük tüketilen kalori miktarı arasında ilişki olduğu da yapılan çalışmalardaaçıklanmıştır. Günlük tüketilen kalori miktarının azaltılmasının prostat kanserine yakalanma riskini azaltmıştır.

Yemeklerimizi fırında pişirmek yerine, buğulama ve buharda yemeğimizi pişirme daha sağlıklıdır. Kanser türlerinde doğru ve sağlıklı beslenmenin yeri büyük olmakla beraber, prostat kanserinde de doğru ve sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür.

İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu sağlıklı günler diler…

Siz Ne Düşünüyorsunuz

299 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 100.000000%

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ve Çocuk Hastanesi`nde Beslenme Tedavi ve Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, Gülhane Askeri Tip Akademisinde(GATA) Diyet Polikliniğinde, Genel Cerrahi servisinde Beslenme Uygulamaları, Gazi Osman Paşa Üniversitesinde Diyet polikliniğinde ve klinik diyetisyenliği beslenme uygulamaları, Cevdet Aykan Hastanesinde Diyet Polikliniğinde Beslenme Uygulamaları, Kadın Doğum Polikliniğinde kadınlara yönelik beslenme uygulamaları, çeşitli Özel iyileştirme merkezlerinde menü planlama ve kişiye özel beslenme uygulamaları, çeşitli özel beslenme danışma merkezlerinde bireysel ve toplu beslenme eğitim uygulamaları, Atatürk Araştırma Hastanesinde Mutfak bölümünde menü planlama ve sağlık bilgisi uygulamaları, İBN-i Sina Hastanesinde Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşk Mutfağı menü uygulamaları, çeşitli aile sağlığı merkezlerinde toplum bilinçlendirme ve bireysel beslenme uygulamaları, çeşitli eğitim kurumlarında, derneklerde ve kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine seminer ve eğitim uygulamaları üzerine diyetisyen olarak çalışmalarda aktif rol almıştır.

Diyetin glisemik indeksinin beden kütle indeksi ve hastalıkları ile ilişkisi konulu tez çalışmasında, fiziksel aktivitenin sağlıklı yasam ve kilo kontrolü önemi, bitkisel steroller ve stanollerin sağlık üzerine etkileri, kardiovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi, mide kanseri sonrası beslenme, tiroit rahatsızlıklarında beslenme, epilepsi hastalığında beslenme, karaciğer yağlanması ve beslenme, polistik over sendromu ve beslenme, diyabetik bireylerde karbonhidrat sayımı, okul cağı çocukların beslenmeleri ve basari ilişkileri konulu çalışmalarda bulunmuştur.

2012-2014 yılları arasında Medical Park Hastaneler grubunda poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak çalıştı. 2014 yılında Kalelioğlu Beslenme Danışmanlığı merkezini kurmuş olup, yönetici diyetisyen olarak halen çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle Bahçeşehir’de Merve Diyet Beslenme Danışmanlığı Merkezi`ni ` Kurucu Diyetisyen` olarak calışmaktadır.

Aktif olarak çeşitli okul, dernek, kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Gıda ve beslenme üzerine firmalara broşür ve web sitesi içeriği hazırlama üzerine danışmanlık yapmaktadir. Çeşitli kreş ve iş yerleri gibi kurumlara menü plalama danışmanlığı vermektedir. Çeşitli restoran ve cafelerin menü kalori belirleme danışmanlığı vermektedir. Ayrıca çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yazı yazmaktadır. Şuan diyetin bir yaşam biçimi olduğunu konu alan kitap calışmalarına devam etmektedir.

İletişim Yönü Kuvvetli Olarak Bilinen Burcun Ünlüleri: İkizler Burcu Ünlüleri

Başarı Tutkunu Burç: Akrep Burcu Ünlüleri